Newsletter

Nauka i technologie

Ekspertki: badanie 480-letniej księgi Mikołaja Kopernika to była przygoda i naukowe przeżycie niepozbawione emocji

02.12.2023, 08:00aktualizacja: 02.12.2023, 08:00

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Konserwatorki z Torunia zbadały 480-letnią księgę Mikołaja Kopernika znajdującą się na Filipinach.

„Trudno zachować profesjonalny dystans w obliczu dzieła tak wybitnego astronoma” - przyznają.

W rozmowie z serwisem Nauka w Polsce zaznaczają, że było to dla nich:

„naukowe przeżycie wzbogacające wiedzę oraz wzmacniające umiejętność dostosowania się do pracy w różnych szerokościach geograficznych”.

Badanie księgi odbyło się we współpracy z Uniwersytetem Świętego Tomasza w Manili dzięki zaangażowaniu polskich dyplomatów.

Nauka w Polsce: Zbadały Panie 480-letnią księgę Mikołaja Kopernika „De Revolutionibus Orbium Coelestium”, przechowywaną w bibliotece Uniwersytetu św. Tomasza na Filipinach. Jak to jest badać tak stare dzieło, o takim znaczeniu historycznym?

Dr Jolanta Czuczko z Katedry Konserwacji-Restauracji Papieru i Skóry Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika (KKRPS WSzP UMK): Było to ciekawe doświadczenie zobaczyć dzieło stworzone przez polskiego astronoma, wydrukowane w europejskiej oficynie wydawniczej, które zawędrowało aż na Archipelag Filipiński. To, co wyróżnia ten zabytek, to jego intrygująca historia i sposób jego wykorzystywania. Książka trafiła na wyspy wraz z Hiszpanem Hernandem del los Rios Coronelem. Hiszpanie byli ówcześnie potęgą morską, a w rozważaniach Kopernika znajdują się tabele, które wykorzystywano w procesie nawigacji. Odkrywanie nowych informacji, krok po kroku, wspólnie z właścicielami, było przygodą. My, konserwatorzy zabytków, często poznajemy życie zarówno zwykłych, jak i wybitnych ludzi, za pośrednictwem przedmiotów, którymi się posługiwali.

Nauka w Polsce: O czym panie myślały, dotykając ten egzemplarz?

Więcej na: https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C99230%2Cekspertki-badanie-480-letniej-ksiegi-mikolaja-kopernika-byla-przygoda-i

Źródło informacji: Nauka w Polsce

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 02.12.2023, 08:00
Źródło informacji Nauka w Polsce
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii