Newsletter

Nauka i technologie

#FakeHunter Challenge: najwięcej fałszywych informacji gospodarczych w internecie dotyczy 5G

12.06.2021, 14:49aktualizacja: 12.06.2021, 15:01

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Wykorzystanie technologii 5G w telekomunikacji – to najbardziej atakowany fake newsami ekonomiczny temat w polskim internecie. Taki wniosek płynie ze wstępnych wyników III edycji konkursu #FakeHunter Challenge, zorganizowanego przez Polską Agencję Prasową i poświęconego tropieniu fałszywych informacji w zakresie gospodarki. Po dwóch dniach rywalizacji oceniono już ponad 100 zgłoszeń i werdyktów.

W ciągu trzech dni konkursowych zmagań (11-13 czerwca) internauci – działający samodzielnie lub w kilkuosobowych zespołach – zgłaszają krążące po sieci nieprawdziwe lub wątpliwe informacje. Kolejnym zadaniem jest samodzielnie opracowanie raportu, w którym wskaże się naukowe i wiarygodne źródła wiedzy na dany temat. III edycja konkursu pod hasłem #FakeHunter Challenge PAP skupiona jest na tematach gospodarczych: telekomunikacji i energetyce.

Jak dotąd jury oceniło ponad 100 zgłoszeń i werdyktów dotyczących fałszywych informacji. Do udziału w konkursie #FakeHunter Challenge/Gospodarka można przystąpić jeszcze do niedzieli, 13 czerwca, do godz. 11:00, aplikując poprzez formularz. Osoby, które okażą się najlepsze w wyszukiwaniu i ocenianiu kontrowersyjnych doniesień internetowych, mogą liczyć na nagrody pieniężne: 6 tys. za pierwsze miejsce, 4 tys. za drugie i 2 tys. zł za trzecie.

Zmaganiom internautów towarzyszył w piątek i w sobotę cykl debat i wywiadów, prowadzonych przez zespół redakcyjny FakeHunter PAP, czyli przez dziennikarzy, którzy na co dzień weryfikują pojawiające się w cyberprzestrzeni coraz częściej i na ogromną skalę fałszywe informacje.

W transmitowanych na portalu fakehunter.pap.pl rozmowach wzięli udział m.in. kardiochirurg Grzegorz Religa, profesor WSH w Radomiu dr Leszek Mellibruda, pracujący w NASA naukowiec Artur Chmielewski, profesor matematyki, specjalista od sztucznej inteligencji Andrzej Kisielewicz, ekspert ds. patologii nauki, profesor na Akademii Kaliskiej Marek Wroński, prezes Instytutu Jagiellońskiego Marcin Roszkowski, dyrektor Departamentu Energii Jądrowej w ministerstwie klimatu Tomasz Nowacki, przewodniczący Rady ds. Cyfryzacji Józef Orzeł, publicysta Grzegorz Kuczyński oraz przedstawiciele biznesu – Play i PGNiG.

Zapisy wideo rozmów – poświęconych najczęściej spotykanym fałszywym informacjom oraz poradom, jak się przed nimi bronić – dostępne są pod adresem fakehunter.pap.pl/agendaIII#frames.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 12.06.2021, 14:49
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Akademia
Komunikacji

Prowadzimy szkolenia oraz warsztaty dla mediów, biznesu, samorządów i instytucji. Oferujemy szkolenia indywidualne i grupowe w zakresie m.in. wystąpień publicznych, zarządzania kryzysowego, cyberbezpieczeństwa, przeciwdziałania dezinformacji.