Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Edukacja to najcenniejsza inwestycja. Właśnie dlatego, choć mamy niemal sam środek wakacji, w łącznie kilkudziesięciu szkołach i przedszkolach na terenie całej Gdyni dzieje się sporo – na miejscu uwijają się pracownicy firm remontowych i ekip budowlanych, którzy przygotowują placówki jeszcze przed powrotem uczniów do szkolnych ławek.
To zarówno pojedyncze zadania możliwe do zrealizowania w całości w trakcie lata, jak wymiany posadzek czy remonty szkolnych toalet, ale i kompleksowe, warte setki tysięcy złotych rozbudowy o zupełnie nowe pomieszczenia, które toczą się miesiącami. Jednym słowem wszystkie niezbędne prace, które podniosą poziom obiektów, z których na co dzień korzystają najmłodsi mieszkańcy i cały gdyński system edukacji.
- Chcemy, aby gdyńska edukacja nierozerwalnie kojarzyła się nie tylko z wysokim poziomem nauczania i utalentowanymi uczniami, ale i z bardzo dobrej jakości infrastrukturą, z której korzystają szkoły i przedszkola. W tym roku inwestujemy w rozbudowy i remonty placówek edukacyjnych ponad 43,5 miliona złotych, realizując między innymi potrzeby związane z dodatkowym miejscem do nauczania, oszczędnością energetyczną, ale też obiektami sportowymi czy niezbędnym w codziennym funkcjonowaniu zapleczem kuchennym i sanitarnym. To, co szczególnie nas cieszy, to fakt, że remonty przebiegają sprawnie i już po wakacyjnej przerwie uczniowie kilkudziesięciu szkół i przedszkoli w Gdyni zauważą zmiany – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.
Największe inwestycje - więcej miejsca dla kolejnych uczniów
Kluczowe w tegorocznej przerwie wakacyjnej (i nie tylko) projekty, które pochłaniają najwięcej środków z miejskiego budżetu to dwie rozbudowy istniejących szkół o nowe pomieszczenia.
Nowoczesne skrzydło wraz z łącznikiem, które pomieści przedszkole, szkołę podstawową i liceum powstaje już od kilku miesięcy przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 8 – Microsoft Showcase School. Wykonawca odpowiedzialny za wartą 21 milionów złotych rozbudowę „białej szkoły” na Chwarznie-Wiczlinie zbliża się już do ostatnich etapów prac.
Łącznie uczniowie najnowocześniejszej z gdyńskich szkół mają najpóźniej do końca listopada zyskać aż 21 nowych sal lekcyjnych. Tempo prac robi wrażenie - przypomnijmy, że jeszcze niedawno, bo w połowie czerwca na placu budowy przy ul. Wiczlińskiej zawisła tradycyjna wiecha, która oznaczyła osiągnięcie najwyższego punktu konstrukcyjnego.
Kolejna rozbudowa na zaawansowanym etapie toczy się po sąsiedzku – także na Chwarznie-Wiczlinie, ale przy ul. Jowisza. Mowa o nowym skrzydle przy Szkole Podstawowej nr 48, gdzie powstaje trzykondygnacyjny obiekt przewidziany na m. in. 13 nowych sal lekcyjnych, 3 pokoje do zajęć indywidualnych, pokój nauczycielski, szatnie, toalety, windę i dużą aulę.
W tym przypadku prace kosztowały miasto około 12,5 miliona złotych, a prognozowany termin oddania tej inwestycji do użytku dla najmłodszych gdynian to także początek drugiego semestru nowego roku szkolnego.
Praca wre w kilkudziesięciu placówkach
Zmieniają się też szkolne obiekty sportowe – po wakacjach grać w piłkę, biegać i ćwiczyć w lepszych warunkach będą mogli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 17 na Grabówku, gdzie etapami remontowane są sale gimnastyczne. Trwające w tej chwili prace są warte ponad 100 tysięcy złotych.
- Jeszcze w roku szkolnym wyremontowano nam dużą salę gimnastyczną. To bardzo ważne, bo u nas zajęcia na sali gimnastycznej trwają do godziny 21:00, korzystają uczniowie, korzystają dzieci z sekcji sportowych Młodzieżowego Domu Kultury. Obecnie zaczyna się remont mniejszej sali, przeznaczonej do gimnastyki korekcyjnej– mówi Monika Małyszko, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 17 w Gdyni.
Wakacyjna przerwa to także mnóstwo mniejszych, ale nie mniej ważnych zadań inwestycyjnych w innych placówkach. Łącznie w tej chwili (pierwsza połowa sierpnia) remonty, które powinny zakończyć się jeszcze przed wrześniowym pierwszym dzwonkiem toczą się w kilkudziesięciu gdyńskich szkołach podstawowych, placówkach specjalnych, szkołach średnich i przedszkolach. Nad realizacją wakacyjnych prac czuwa Wydział Budynków Urzędu Miasta Gdyni.
W tym przypadku edukacyjna infrastruktura jest dostosowywana do bieżących potrzeb – nie tylko tych związanych bezpośrednio z komfortem ich użytkowania, ale też np. efektywnością energetyczną. To np. nowe posadzki i dachy, wymiany instalacji technicznych, remonty poszczególnych pomieszczeń i całych sanitariatów, z których korzystają uczniowie i personel, ale także prace termomodernizacyjne.
Na przełomie 2022 i 2023 roku kompleksowa termomodernizacja za ponad 6 milionów złotych czeka Zespół Sportowych Szkół Ogólnokształcących, a podobne inwestycje skończono już w Przedszkolu nr 36 przy ul. Okrzei, Przedszkolu nr 35 przy ul. płk Dąbka i Przedszkolu nr 27 przy ul. Wiejskiej.
- Regularnie podejmujemy działania w kierunku zwiększenia efektywności energetycznej budynków z miejskich zasobów, co oznacza po prostu niższe rachunki za prąd czy ogrzewanie. To bardzo istotne wydatki w gdyńskim budżecie, chociażby ze względu na ilość obiektów, którymi zarządzamy. Aktualna sytuacja na rynku energetycznym dobitnie udowodniła, że warto zerkać w przyszłość i z wyprzedzeniem dbać o ograniczenie bieżących kosztów, a przy tym jeszcze ważniejszy jest sam aspekt ekologiczny, czyli ograniczenie emisji i zużycia energii – podkreśla Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki, która nadzoruje działalność Wydziału Budynków gdyńskiego magistratu.
Poniżej lista gdyńskich szkół i przedszkoli, w których aktualnie (według stanu na pierwszą połowę sierpnia) toczą się nadal prace remontowe przed nowym rokiem szkolnym:
Szkoła Podstawowa nr 11 (ul. Wrocławska) – remont dachu
Szkoła Podstawowa nr 17 (ul. Grabowo) – remont sali gimnastyki korekcyjnej
Szkoła Podstawowa nr 18 (ul. Krasickiego) – remont sanitariatów
Szkoła Podstawowa nr 20 (ul. Starodworcowa) – remont pomieszczeń
Szkoła Podstawowa nr 26 (ul. Tatrzańska) – remont sanitariatów
Szkoła Podstawowa nr 29 (ul. Ściegiennego) – remont pomieszczeń
Szkoła Podstawowa nr 35 (ul. Uczniowska) – remont schodów i podjazdu z wymianą drzwi zewnętrznych
Szkoła Podstawowa nr 40 (ul. Gospodarska) – remont dachu
Szkoła Podstawowa nr 44 (ul. Sucharskiego) – remont posadzek
Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 2 (ul. Staffa) – remont posadzek
Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 3 (ul. Nagietkowa) – remont sanitariatów
Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 4 (ul. Chwaszczyńska) – remont sanitariatów
Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 5 (ul. Porębskiego) – wymiana instalacji wody zimnej, zakup wyposażenia kuchni, naprawa instalacji grzewczej w kuchni
Zespół Wczesnej Edukacji nr 1 (ul. Wiczlińska) – remont pomieszczeń i remont dachu
Zespół Szkół Specjalnych nr 17 (ul. Witomińska) – remont posadzek, remont pomieszczeń
Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 7 (ul. Hallera) – remont podjazdu i schodów zewnętrznych
Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1 (ul. płk Dąbka) – wymiana oświetlenia
Przedszkole nr 4 (ul. Tatrzańska) – remont chodnika
Przedszkole nr 8 (ul. Kapitańska) – izolacja ścian fundamentowych
Przedszkole nr 18 (ul. Krawiecka) – zagospodarowanie terenu
Przedszkole nr 19 (ul. Harcerska) – remont węzła centralnego ogrzewania
Przedszkole nr 22 (ul. Hallera) – zakup wyposażenia kuchni
Przedszkole nr 26 (ul. Starogardzka) – izolacja ścian fundamentowych
Przedszkole nr 27 (ul. Wiejska) – remont pomieszczeń
Przedszkole nr 32 (ul. Kcyńska) – remont pomieszczeń
Przedszkole nr 47 (ul. Maciejewicza) – modernizacja placu zabaw
Zespół Szkół Chłodniczych i Elektronicznych (ul. Sambora) – modernizacja instalacji zimnej wody
III Liceum Ogólnokształcące (ul. Legionów) – remont instalacji elektrycznej
Zespół Sportowych Szkół Ogólnokształcących (ul. Władysława IV) – kompleksowa termomodernizacja energetyczna budynku do 2023 roku
Specjalny Ośodek Szkolno-Wychowawczy nr 2 w Gdyni (ul. Energetyków) – naprawa instalacji grzewczej w kuchni
Część remontów już za nami
Niektóre z plac zaplanowanych w intensywnym, letnim harmonogramie udało się już zakończyć. Dzięki nim personel może już przygotowywać obiekty do nowego roku szkolnego, gdy najmłodsi gdynianie po dłuższej przerwie będą korzystać z odnowionych klas, toalet czy z pozoru „niewidzialnej” infrastruktury, jak chociażby nowych, bezpiecznych instalacji technicznych.
Lista już zakończonych letnich prac remontowych w gdyńskich placówkach edukacyjnych:
Szkoła Podstawowa nr 11 (ul. Wrocławska) – naprawa kanalizacji sanitarnej
Szkoła Podstawowa nr 12 (ul. Stawna) – remont sanitariatów
Szkoła Podstawowa nr 17 (ul. Grabowo) – naprawa instalacji gazowej
Szkoła Podstawowa nr 21 (ul. Jana z Kolna) – naprawa instalacji wodociągowej
Szkoła Podstawowa nr 31 (ul. Chylońska) – naprawa instalacji wodociągowej i ciepłej wody
Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 3 (ul. Nagietkowa) – naprawa kanalizacji sanitarnej
Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 4 (ul. Porębskiego) – naprawa instalacji elektrycznej
Przedszkole nr 5 (ul. Miodowa) – wymiana oświetlenia
Przedszkole nr 8 (ul. Kapitańska) – naprawa systemu oddymiania
Przedszkole nr 14 (ul. księdza Zawackiego) – naprawa dachu
Przedszkole nr 15 (ul. Lubawska) – remont sanitariatów
Przedszkole nr 23 (ul. Sandomierska) – naprawa dachu
Przedszkole nr 27 (ul. Wiejska) – termomodernizacja ścian i dachu
Przedszkole nr 35 (ul. płk Dąbka) – termomodernizacja ścian i dachu
Przedszkole nr 36 (ul. Okrzei) – termomodernizacja ścian i dachu
Przedszkole nr 46 (ul. Pusta) – naprawa dachu
Przedszkole nr 47 (ul. Maciejewicza) – naprawa instalacji wodociągowej
Zespół Szkół Chłodniczych i Elektronicznych (ul. Sambora) – remont kanalizacji deszczowej
X Liceum Ogólnokształcące (ul. Władysława IV) – wymiana pompy instalacji centralnego ogrzewania
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 18.08.2022, 06:35 |
Źródło informacji | Gdynia |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Meteorolog: my, ludzie, mamy wpływ na klimat, ale dobrze, że nie możemy wpływać na pogodę PAP
W atmosferze Ziemi gromadzi się energia zdolna zatapiać miasta, zrównywać budynki z ziemią, zrzucać na każdy metr kwadratowy hektolitry wody. Choć kontrolowanie pogody może się wydawać kuszące - dobrze, że ludzie tego nie umieją. Taka władza mogłaby być używana nieodpowiednio - powiedział PAP meteorolog dr Dariusz Baranowski.- 23.11.2024, 08:00
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: Nauka w Polsce
-
Image
Dr Paulina Legutko-Kobus z SGH: planowanie przestrzenne umożliwia ochronę krajobrazu PAP
Samorządy mają wiele narzędzi do ochrony krajobrazu, pytanie - czy potrafią je wykorzystywać? - zauważa dr Paulina Legutko-Kobus, kierowniczka Zakładu Polityki Regionalnej i Lokalnej Szkoły Głównej Handlowej. „Jako kluczowe narzędzie wymieniane są instrumenty planowania przestrzennego” - mówi ekspertka.- 22.11.2024, 15:22
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Offshore Wind Poland 2024: od słów do czynów - będą nowe obszary pod rozwój następnej fazy offshore PAP
Zimą pierwsze spółki wychodzą z budową na morze, a rząd zapowiada wytyczenie kolejnych obszarów na Bałtyku pod następną fazę rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, poza dwiema już realizowanymi. „Powstaje raport o stanie zagospodarowanie obszarów morskich, który da nam podstawy do merytorycznej decyzji o wyznaczeniu nowych obszarów dla rozwoju morskich farm wiatrowych na Bałtyku” - zadeklarował Arkadiusz Marchewka, wiceminister infrastruktury na Konferencji Offshore Wind Poland.- 22.11.2024, 12:56
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom