Newsletter

Nauka i technologie

Inauguracja współpracy PLL LOT z Państwową Akademią Nauk Stosowanych w Chełmie. Program stypendialny dla najlepszych studentów specjalizacji „Pilotaż”

12.04.2024, 14:29aktualizacja: 12.04.2024, 14:47

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PLL LOT
PLL LOT

- Polskie Linie Lotnicze LOT podpisały umowę partnerską z Państwową Akademią Nauk Stosowanych w Chełmie.

- Celem programu stypendialnego jest wyłonienie najzdolniejszych studentów i studentek, którzy aspirują do dalszego rozwoju, a także mają odpowiednie predyspozycje, by w przyszłości być częścią załogi PLL LOT.

- Zakwalifikowani stypendyści będą mieli okazję do odbycia profesjonalnych szkoleń pod okiem ekspertów Państwowej Akademii Lotniczej.

- Bliska współpraca ze środowiskiem akademickim stanowi jeden z elementów strategii PLL LOT na lata 2024-2028.

11 kwietnia br. spółki wchodzące w skład Polskiej Grupy Lotniczej - Polskie Linie Lotnicze LOT, LOT Crew i Polska Akademia Lotnicza - zawarły umowę o partnerstwie z Państwową Akademią Nauk Stosowanych w Chełmie, mającą na celu nawiązanie ścisłej i zintegrowanej współpracy w obszarze edukacyjnym i naukowo-szkoleniowym. Jest to pierwsza w historii PLL LOT tego typu współpraca z uczelnią wyższą, która znacząco wpłynie na rozwój branży lotniczej w przyszłości.

PLL LOT patrzą w przyszłość

Głównym celem współpracy jest realizacja programu stypendialnego dla najlepszych studentów specjalizacji „Pilotaż”, dążącego tym samym do podnoszenia kompetencji i kwalifikacji aspirujących pilotów, którzy swoją przyszłość widzą za sterami samolotu. Dodatkowe aktywności oparte będą na wymianie wiedzy i zasobów pomiędzy podmiotami, a także na dodatkowych szkoleniach i warsztatach.

„Udział w programie stypendialnym najzdolniejszych adeptów lotnictwa, którym udostępnimy infrastrukturę, narzędzia i wiedzę ekspercką, pozwoli im uzyskać kompetencje niezbędne do rozpoczęcia pracy w lotnictwie cywilnym. Wpłynie to nie tylko na jakość ich wyszkolenia, ale pozwoli mieć pewność, że w kokpicie zasiądą najlepsi z najlepszych. Zapewnienie naszym pasażerom najwyższego poziomu bezpieczeństwa i komfortu lotu stanowi fundament naszej działalności - podkreśla Dorota Dmuchowska, wiceprezes ds. operacyjnych PLL LOT. Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Chełmie jest idealnym partnerem ze względu na swoje doświadczenie, poziom kształcenia i przede wszystkim cenionych ekspertów z branży, którzy tak, jak my, dążą do ciągłego rozwoju i mają realny wpływ na kształtowanie branży lotniczej” - dodaje.

Pilot the future - program stypendialny

W ramach programu zakwalifikowani studenci przejdą zaawansowane szkolenia - MCC (Multi-Crew Cooperation Course), JOC (Jet Orientation Course) oraz UPRT Advanced (Upset Recovery Training), dzięki którym zdobędą kompetencje podwyższające ich kwalifikacje na rynku lotniczym, a także będą mieli możliwość nabywania nowych umiejętności pod okiem doświadczonych instruktorów PLL LOT. Najlepsi adepci pilotażu będą mogli jednocześnie poznać świat branży lotniczej od kuchni poprzez wycieczki do ośrodka szkoleniowego LOT Flight Academy, możliwość odbycia praktyk zawodowych w PAL i PLL LOT oraz odbycie lotów na „jumpseat” w samolotach rodziny Embraer i Boeingach 737. Stypendyści, poza stypendium, otrzymają również wsparcie merytoryczne podczas pisania prac dyplomowych poprzez zezwolenie na uczestnictwo w określonych działaniach praktycznych.

„Podpisanie umowy o współpracy z naszą narodową linią lotniczą o blisko 100-letniej tradycji to dla nas ogromne wyróżnienie, ale również dowód na wysoką jakość kształcenia na naszej uczelni. Partnerstwo umożliwi najzdolniejszym studentom akademii zdobyć kompetencje pozwalające im na rozpoczęcie pracy w branży lotniczej. To dla nas wielka duma, że kolejni absolwenci naszej Alma Mater zasiądą za sterami samolotów spod znaku polskiego żurawia” - podkreśla prof. PANS dr hab. inż. Arkadiusz Tofil, rektor Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Chełmie.

Ponadto w ramach podpisanej umowy, LOT Crew co roku będzie organizował warsztaty dla studentów uczelni zainteresowanych programem stypendialnym, których tematem przewodnim będzie przygotowanie się do procesu rekrutacyjnego oraz przedstawienie cennych wskazówek do tego, jak rozpocząć karierę w liniach lotniczych. Celem warsztatów jest doskonalenie procesu rekrutacyjnego w branży lotniczej, a tym samym podnoszenie jego poziomu na kolejne lata.

PANS jest pierwszą z trzech uczelni wyższych w Polsce, z którą PLL LOT podpiszą umowy partnerskie. Partnerstwa z pozostałymi dwoma uczelniami zostaną ogłoszone już niebawem.

Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Chełmie

Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Chełmie jest uczelnią wyższą prowadzącą działalność edukacyjną i badawczą w wielu dziedzinach, w tym na kierunku „Mechanika i budowa maszyn” na specjalności „Inżynieria lotnicza”, w ramach której studenci realizują praktyczny program szkolenia lotniczego, kończącego się uzyskaniem licencji zawodowej pilota samolotowego CPL(A) z uprawnieniem IR/ME oraz ATPL(A) „frozen”. Ponadto podczas studiów studenci uczestniczą w programie szkolenia językowego w zakresie „Aviation English”, który przygotowuje ich do osiągnięcia znajomości języka angielskiego na poziomie minimum czwartym, określonym przez standardy ICAO. W ofercie kształcenia PANS w Chełmie znajdują się także inne ścieżki kształcenia lotniczego: są to: Pilotaż śmigłowcowy, Mechanika lotnicza oraz Dyspozytor lotniczy. Od 2006 roku mury uczelni opuściło niemal 500 pilotów samolotowych.

Polskie Linie Lotnicze LOT S.A.

Polskie Linie Lotnicze LOT S.A. to nowoczesny przewoźnik łączący Europę Środkową i Wschodnią ze światem. W ofercie LOT-u są bezpośrednie rejsy dalekodystansowe do portów w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Chinach, Japonii i Korei Południowej. Polski przewoźnik konsekwentnie zwiększa częstotliwość i poprawia ofertę na tych kierunkach, wzmacniając tym samym swoją pozycję na rynku Europy Środkowo-Wschodniej. Połączenia dalekiego zasięgu obsługuje Boeingami 787 Dreamliner, jednymi z najnowocześniejszych szerokokadłubowych samolotów świata. Obecny na niebie od 1929 roku, polski przewoźnik jest 12 najstarszą linią lotniczą na świecie, będąc jedną z najbardziej międzynarodowych i rozpoznawalnych polskich marek.

Źródło informacji: PLL LOT

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 12.04.2024, 14:29
Źródło informacji PLL LOT
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ