Newsletter

Nauka i technologie

Krajowy System eFaktur - KSeF

30.06.2022, 15:22aktualizacja: 30.06.2022, 15:28

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. Envato Elements
Fot. Envato Elements
Platforma KSeF to sposób na ułatwienie transakcji elektronicznych. System pozwala na wystawianie i otrzymywanie faktur drogą elektroniczną. Odbieranie faktur ustrukturyzowanych w ten sposób wymaga akceptacji odbiorcy, a wyrażenie zgody powinno odbywać się na identycznych zasadach, jakie obowiązują do tej pory dla faktur elektronicznych. Jak wynika z komunikatów Ministerstwa Finansów, nowa faktura ustrukturyzowana będzie działała jako jedna z dopuszczalnych form dokumentowania transakcji, obok elektronicznych oraz papierowych. Rozwiązanie jest w fazie testowej, a w pełnej wersji ma zostać wprowadzone w 2024 roku.

KSeF - zmiany w biznesie

Wprowadzenie Krajowego Systemu eFaktur wiąże się ze zmianami w zarządzaniu przedsiębiorstwami. Korzystanie z niego ma mieć charakter obligatoryjny, co wiąże się z ujednoliceniem struktury tego typu dokumentów. Dzięki temu możemy zredukować eksploatację zasobów takich jak papier czy tusz do drukarki, a także związane z tym koszty i niedogodności. Konieczne będzie dostosowanie wewnętrznego procesu fakturowania do wymogów związanych z JPK. KSeF (https://infinite.pl/czym-jest-ksef/) daje również szansę na ograniczenie liczby niezbędnych korekt dzięki automatyzacji sprawdzania reguł biznesowych przed wystawieniem faktury.

Faktura ustrukturyzowana - czym jest?

Jak wynika z definicji, „faktury ustrukturyzowane to faktury, które będą wystawiane przez podatników za pośrednictwem systemu teleinformatycznego, tj. Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF), oznaczone przydzielonym numerem identyfikującym fakturę w tym systemie. Otrzymywanie faktur ustrukturyzowanych przy użyciu KSeF będzie wymagało akceptacji odbiorcy takiej faktury”.

Korzyści z systemu KSeF - co zyskujemy?

System KSeF to platforma, która ma stanowić ułatwienie dla przedsiębiorców. Jedną z podstawowych zalet okazuje się szybszy termin zwrotu VAT - będzie to trwało 40 dni, zamiast dotychczasowych 60. Rozwiązanie gwarantuje stały i bezpieczny dostęp do faktur - 24/7. Ponadto ogromną korzyścią jest brak obowiązku przechowywania zarchiwizowanych faktur papierowych, co wymagało dysponowania powierzchnią magazynową. Standaryzacja formatu ma na celu minimalizację ryzyka związanego z zagubieniem dokumentów, a także ograniczenie błędów. Takie faktury skracają również czas obiegu informacji i zapewniają możliwość bezpiecznego rozliczania z kontrahentami. Korzystanie z systemu będzie proste i intuicyjne.

Faktury ustrukturyzowane w Infinite IT Solutions

W jaki sposób możemy zacząć korzystać z e-faktur ustandaryzowanych? Jako jeden z liderów cyfrowej transformacji i obiegu dokumentów, Infinite IT Solutions ma 20 lat doświadczenia we współpracy z firmami - obecnie z ich rozwiązań korzysta ponad 100 000 użytkowników. Projekt KSeF jest na bieżąco konsultowany z Ministerstwem Finansów. Platforma Infinite EDI pozwala na błyskawiczną integrację firmy z rządową platformą, co usprawni możliwość wysyłania i odbierania faktur. System gwarantuje pełną zgodność prawną oraz transparentność transakcji.

Więcej na https://infinite.pl/

Źródło informacji: Infinite IT Solutions

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 30.06.2022, 15:22
Źródło informacji Infinite IT Solutions
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Akademia
Komunikacji

Prowadzimy szkolenia oraz warsztaty dla mediów, biznesu, samorządów i instytucji. Oferujemy szkolenia indywidualne i grupowe w zakresie m.in. wystąpień publicznych, zarządzania kryzysowego, cyberbezpieczeństwa, przeciwdziałania dezinformacji.