Newsletter

Nauka i technologie

Legendarna Pininfarina zaangażowana w projekt polskich elektryków pod marką Izera

21.03.2023, 11:00aktualizacja: 21.03.2023, 13:04

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

EMP (1)
EMP (1)
Słynne włoskie studio designerskie, Pininfarina, zaprojektuje wersje produkcyjne trzech modeli polskiej marki samochodów elektrycznych Izera: SUV-a, hatchbacka i kombi. To efekt ogłoszonej 21 marca 2023 r. współpracy między ElectroMobility Poland (EMP), właścicielem marki Izera, a włoskim wykonawcą. Z ramienia EMP za design aut odpowiedzialni są Tadeusz Jelec oraz Mariusz Bekas.

Włoscy kontrahenci podchodzą z niezwykłym zapałem do współpracy z Polakami. „Piękno jest uniwersalnym atrybutem. Nie blaknie z czasem, jeśli jest pięknem. A nasze samochody są znane z tego, że trwają wiecznie. Tak będzie również w przypadku Izery” - mówi Silvio Pietro Angori, CEO i dyrektor zarządzający Pininfariny.

Wyjątkowe znaczenie tej współpracy akcentuje również Łukasz Maliczenko, dyrektor ds. rozwoju technicznego produktu EMP. „Dzięki współpracy między Electromobility a Pininfariną Izera na pewno będzie atrakcyjnym produktem i pięknym samochodem, w którym zakochają się nasi klienci” - mówi.

Podkreśla jednocześnie, że projektowanie samochodu stanowi bardzo złożony proces wymagający kompetencji zarówno od strony artystycznej, jak i technicznej, grupy odpowiednio wykształconych inżynierów, szerokiego zespołu związanego z zakupami czy produkcją. „Wszystkie te osoby muszą ze sobą współpracować, aby ostateczny produkt był nie tylko piękny, ale też funkcjonalny i mieścił się w odpowiednich kosztach” - tłumaczy Łukasz Maliczenko.

Mieszcząca się w Turynie Pininfarina projektuje samochody od 93 lat. Do tej pory stworzyła wiele modeli, które trwale zapisały się w historii motoryzacji, takich jak m.in. Cisitalia, Alfa Romeo Giulietta Spider czy Ferrari Berlinetta Boxer. Co równie ważne, w przypadku współpracy z ElectroMobility Poland Włosi mają również doświadczenie w projektowaniu samochodów elektrycznych oraz współpracy ze startupami.

„Nie można zapominać, że zaprojektowaliśmy pierwszy samochód elektryczny w 1977 roku, więc wyobraźmy sobie, jak dawno temu to było. Dlatego byliśmy w stanie zgromadzić ogromne doświadczenie, którym chcemy podzielić się z EMP” - wyjaśnia Silvio Pietro Angori.

Jest to równie ważne dla polskiego zespołu. „Ogromne doświadczenie Pininfariny, właściwie wielopokoleniowe doświadczenie, to jest coś, z czego możemy czerpać i na podstawie czego możemy rozwijać nasz własny zespół. Daje to nam to także pewność, że ostateczny design Izery będzie na właściwym poziomie” - mówi Łukasz Maliczenko.  

Według niego Pininfarina, współpracując z ambitnym startupem, jakim jest Izera - ma niezwykłą okazję, żeby uczestniczyć we wprowadzeniu na rynek kolejnej marki samochodów odpowiadając kompleksowo za projekt.

Auta zostaną zbudowane w oparciu o platformę SEA. Właściciel tej technologii, chińska firma Geely, wykorzystuje ją do budowy samochodów marki Volvo. Partnerstwo technologiczne między Geely a EMP zostało ogłoszone w listopadzie 2022 r.

Współpraca między ElectroMobility Poland (EMP), właścicielem marki Izera, a włoskim wykonawcą obejmuje zaprojektowanie stylistyki nadwozia, wnętrza oraz HMI (Human Machine Interface) trzech modeli aut: SUV-a, hatchbacka oraz kombi.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 21.03.2023, 11:00
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii

Akademia
Komunikacji

Prowadzimy szkolenia oraz warsztaty dla mediów, biznesu, samorządów i instytucji. Oferujemy szkolenia indywidualne i grupowe w zakresie m.in. wystąpień publicznych, zarządzania kryzysowego, cyberbezpieczeństwa, przeciwdziałania dezinformacji.