Newsletter

Nauka i technologie

Luke Nosek: Polska obrała najlepsza drogę, kierując się w stronę energetyki jądrowej

01.07.2022, 15:10aktualizacja: 01.07.2022, 15:23

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. PAP - kadr z filmu
Fot. PAP - kadr z filmu
Polska ma ogromną wizję dotyczącą rozwoju energetyki jądrowej - uważa Luke Nosek, współzałożyciel Gigafund i PayPal, inwestor w SpaceX Elona Muska oraz Last Energy, który był gościem tegorocznego Kongresu 590 w Nadarzynie. Jego zdaniem wybór właśnie tego bezemisyjnego źródła wytwarzania energii - to dla naszego kraju najbezpieczniejsze i najbardziej efektywne rozwiązanie.

Luke Nosek jest m.in. inwestorem i członkiem zarządu amerykańskiej spółki Last Energy, która podczas czerwcowego Kongresu 590 podpisała z Grupą Enea S.A. listy intencyjny w sprawie współpracy dotyczącej zastosowania w Polsce technologii małych, modułowych reaktorów jądrowych (SMR).

„To nie chodzi tylko o to, aby mieć zieloną energię. Bo sama zielona energia nie daje nam niezależności. Jesteśmy uzależnieni od warunków atmosferycznych, np. wiatru, słońca” - zwrócił uwagę Luke Nosek. „Energetyka jądrowa może pracować cały dzień i noc, cały rok, a nawet ileś lat bez żadnego paliwa. I to jest coś, czego teraz potrzebujemy - w takim świecie, w którym nawet nie wiemy, czy będziemy w stanie uzyskać surowce niezbędne do wytwarzania energii” - podkreślił biznesmen.

W jego opinii małe reaktory to dla Polski najbezpieczniejsze rozwiązanie i nie tylko dla niej. Jak zaznaczył, elektrownie tego typu są budowane w podobny sposób jak duże.

„Tylko że budujemy je bardzo małe i wtedy możemy je budować szybko” - zaznaczył Nosek.

Luke Nosek w 2008 roku przeprowadził pierwszą inwestycję typu venture w SpaceX Elona Muska i od tego czasu zasiada w radzie SpaceX.

„Szukamy ludzi, którzy mają dużą wizję na 10-20 lat i wierzymy w tego człowieka. Musimy zaufać założycielowi firmy, że naprawdę będzie tworzył tę technologię, że uruchomi produkcję, że chce rozwinąć ten biznes. Takim człowiekiem okazał się Elon Musk” - tłumaczył Luke Nosek.

Luke Nosek jest z pochodzenia Polakiem i jak stwierdził, coraz częściej odwiedza Polskę nie tylko z racji rodzinnych kontaktów. Jego zdaniem Polska dynamicznie się rozwija, a ludzie, z którymi prowadzi rozmowy biznesowe, reprezentują bardzo wysoki poziom wiedzy technologicznej i mają szerokie perspektywy rozwoju swoich firm.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji 01.07.2022, 15:10
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii

Akademia
Komunikacji

Prowadzimy szkolenia oraz warsztaty dla mediów, biznesu, samorządów i instytucji. Oferujemy szkolenia indywidualne i grupowe w zakresie m.in. wystąpień publicznych, zarządzania kryzysowego, cyberbezpieczeństwa, przeciwdziałania dezinformacji.