Newsletter

Nauka i technologie

Marszałek województwa śląskiego: cele fali renowacji są ambitne i w pełni je popieramy

27.05.2021, 16:18aktualizacja: 27.05.2021, 16:26

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski © European Union
Marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski © European Union
Cele fali renowacji są ambitne i w pełni je popieramy. Potrzebujemy jednak wsparcia, aby zrealizować tak ambitną strategię – podkreślił w czwartek marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski.

Europejski Komitet Regionów (KR) we współpracy z portugalską prezydencją w Radzie UE zorganizował wielopoziomowy dialog klimatyczno-energetyczny na temat fali renowacji w planach odbudowy państw członkowskich UE. Jednym z prelegentów był marszałek województwa śląskiego.

„Cele fali renowacji są ambitne i w pełni je popieramy. Potrzebujemy jednak wsparcia, aby zrealizować tak ambitną strategię – powiedział Chełstowski. - Władze lokalne i regionalne mają znaczące kompetencje w projektach budowlano-rekonstrukcyjnych, ale potrzebujemy pomocy technicznej, przekwalifikowania i doskonalenia zawodowego naszych pracowników oraz wzmocnienia naszych możliwości” – dodał marszałek.

Jak zaznaczył samorządowiec, w jego rodzinnym mieście na Śląsku (Tychach) w minionej perspektywie finansowej zmodernizowano już dużą część obiektów użyteczności publicznej.„Chcielibyśmy mieć taką możliwość w całym regionie i liczymy na wsparcie UE” – podkreślił.

Dwójka przedstawicieli Komisji Europejskiej: Paula Rey Garcia i Hadrien Michel w kontekście fali renowacji zwracała uwagę na dostępność bezpośrednich dotacji, pożyczek i innowacyjnych instrumentów finansowych, uruchomionych we współpracy z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym, w tym kontynuację instrumentu ELENA. Aby w pełni uruchomić falę renowacji, finansowanie publiczne ma być uzupełnione inwestycjami prywatnymi.

Przewodniczący Rady Miasta Espoo i Regionu Helsińskiego Markku Markkula podkreślił, że potrzebujemy partnerstw publiczno-prywatnych, aby wykorzystać inwestycje w poprawę systemów energetycznych na poziomie lokalnym. „Jak np. program Espoo Czyste Ciepło, który jest kamieniem węgielny naszej strategii bycia jednym z pierwszych miast neutralnych pod względem emisji dwutlenku węgla do 2030 r.” – powiedział Markkula.

W czwartkowym wydarzeniu obok samorządowców z krajów UE i urzędników z Komisji Europejskiej uczestniczyli przedstawiciele stałych przedstawicielstw państw członkowskich przy UE i Parametru Europejskiego. Wielopoziomowy dialog klimatyczno-energetyczny dotyczący fali renowacji jest kontynuacją dialogu zorganizowanego w październiku ub.r. we współpracy z niemiecką prezydencją w Radzie Unii Europejskiej.

Renowacja budynków jest jednym z dziewięciu obszarów polityki ujętych w Europejskim Zielonym Ładzie, unijnej strategii na rzecz osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2020 r.

Ponieważ prawie 34 mln Europejczyków nie stać na ogrzewanie swoich domów, polityka publiczna w zakresie energooszczędnych budynków ma mieć kluczowe znaczenie, by położyć kres ubóstwu energetycznemu. Według unijnych instytucji, fala renowacji ma ogromny potencjał dla wzrostu gospodarczego i zatrudnienia. Do 2030 r. odnowionych mogłoby zostać 35 milionów budynków, a w sektorze budowlanym mogłoby powstać nawet 160 tys. dodatkowych „zielonych” miejsc pracy.

Z analiz Komisji Europejskiej wynika, że aż 75 proc. budynków w Unii Europejskiej jest nieefektywnych energetycznie; nieruchomości odpowiadają za 40 proc. zużycia energii w Europie i 36 proc. emisji gazów cieplarnianych.

kic/

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 27.05.2021, 16:18
Źródło informacji Serwis Samorządowy PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ