Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- Media - Cyfryzacja KPRM informuje:
Wszędzie już widać przygotowania do wiosenno-letniego sezonu. Nawet w CEPiKu! W kwietniu w naszej bazie pojawiło się sporo food trucków, motocykli, kamperów, ale i pojazdów do przewozu… szybowców, czy przyczep typu estrada. Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców (CEPiK) to prawdziwa kopalnia informacji o tym, co i kto jeździ po polskich drogach. Jak zwykle sprawdziliśmy dla Was, co nowego pojawiło się w niej w ostatnim miesiącu.
Trochę zimy, trochę lataI tak - w kwietniu w Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP) przybyło dokładnie 167 988 pojazdów. Najwięcej zarejestrowano samochodów osobowych – 114 125. Wśród najpopularniejszych marek, podobnie jak w marcu, znalazły się Volkswagen, Toyota i Ford. Najpopularniejsze modele Volkswagenów to: Golf – 2618, Passat – 1821 i Tiguan – 1204. W kwietniu, najwięcej sprowadzonych pojazdów pochodzi z Niemiec (52 979) i Francji (12 635).
Co jeszcze znaleźliśmy wśród kwietniowych rejestracji? Długo wyczekiwane ciepłe dni mogą zwiastować rejestracje food trucków. Tych w kwietniu przybyło 177. Dla porównania, w marcu – 147, w lutym – 73, a w styczniu – 65.
Przybyło też jednośladów. W kwietniu trafiło do naszej bazy 10 452 motocykli i 2192 motorowerów. To więcej niż w marcu (9449 motocykli i 1837 motorowerów) i lutym (4251 motocykli i 869 motorowerów). Najpopularniejsza marka wśród zarejestrowanych w kwietniu motocykli to Honda (2100), a wśród motorowerów – Romet Motors (223).
Polacy przygotowują się na wakacyjne wyjazdy. Skąd to wiemy? W kwietniu w CEP pojawiły się 534 kampery oraz 1100 przyczep kempingowych. Dla porównania - w marcu zarejestrowano 911 przyczep i 452 kampery. Znaleźliśmy również oznaki mijającej zimy. W kwietniu w naszej bazie zarejestrowano 28 pojazdów do zimowego utrzymania dróg, a więc pługów i pługopiaskarek.
Różny napęd, zadania i wiek. W ostatnim miesiącu w naszej bazie przybyło też 995 pojazdów zasilanych energią elektryczną. Wśród nich najpopularniejsze marki to Volkswagen (106), Dacia (102) i Nissan (84). Najwięcej elektryków zarejestrowano w województwach: mazowieckim (278), śląskim (106) i wielkopolskim (98). Nadal jednak najpopularniejszym paliwem jest benzyna. Prawie 90 tysięcy (88 180) zarejestrowanych w kwietniu pojazdów jest napędzanych właśnie nią. Na drugim miejscu znalazł się olej napędowy (62 336 samochodów). Najpopularniejszy (w kwietniu) samochód na benzynę to Toyota, a na olej napędowy - Volkswagen.
Znaleźliśmy też kilka prawdziwych perełek. W kwietniu Polacy zarejestrowali w CEPiK sześć pojazdów (przyczep ciężarowych) do przewozu szybowców, trzy garderoby i charakteryzatornie i dziewięć przyczep typu estrada. Wśród nowych rejestracji pojawiło się także 215 autobusów (mniej niż w marcu – 334) i 10 trolejbusów. Co ciekawe, w pierwszym kwartale 2021 r. nie zarejestrowano żadnego trolejbusa.
Wśród kwietniowych oldtimerów pojawił się jednoślad - motocykl Ariel z 1929 roku. Najstarszy zarejestrowany w kwietniu czterokołowiec to Chevrolet z 1931 roku.
Pomocny jak CEPiK.
Sami widzicie, że w naszej bazie można znaleźć naprawdę wiele ciekawych informacji. To nie wszystkie jej zalety. - Baza CEPiK, czyli Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców, to przede wszystkim zestaw informacji, z których mogą korzystać wszyscy obywatele - mówi minister Marek Zagórski, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. - To na niej oparliśmy jedne z naszych najpopularniejszych e-usług - dodaje. Dzięki CEPiK powstało też wiele przydatnych e-usług, m.in.:
* Historia Pojazdu
* mPrawo jazdy
* mPojazd
* Bezpieczny autobus
Uwaga! Informacje zaprezentowane w opracowaniu dotyczące rejestracji pojazdów pochodzą z Centralnej Ewidencji Pojazdów. Dane te zostały wprowadzone do ewidencji przez urzędy i zostały poddane subiektywnym metodom doboru statystycznego. Oznacza to, że mogą nie uwzględniać wszystkich poprawek naniesionych przez urzędników po publikacji.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy Prawo prasowe.(PAP)
kom/ lgs/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 07.05.2021, 19:26 |
Źródło informacji | mc |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |