Newsletter

Nauka i technologie

MC: Prawo Wykonywania Zawodu Pielęgniarki lub Położnej w mObywatelu 2.0 (komunikat)

22.03.2024, 10:53aktualizacja: 22.03.2024, 10:54

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Cyfryzacji informuje:

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiły się nowe dokumenty, dzięki którym swoje uprawnienia zawodowe potwierdzi ponad 360 tysięcy osób w Polsce, wpisanych do rejestru przez okręgowe rady pielęgniarek i położnych. Od teraz wśród elektronicznych dokumentów w mObywatelu 2.0 znajdziemy także Prawo Wykonywania Zawodu Pielęgniarki i Prawo Wykonywania Zawodu Położnej.

Potwierdzaj swoje uprawnienia zawodowe w telefonie

Prawo Wykonywania Zawodu Pielęgniarki lub Położnej w aplikacji to elektroniczny odpowiednik tradycyjnej wersji dokumentu. Dzięki niemu osoby wpisane przez okręgową radę pielęgniarek i położnych do okręgowego rejestru pielęgniarek lub położnych, mogą potwierdzać swoje uprawnienia zawodowe za pomocą telefonu.

Lista dokumentów w aplikacji wciąż się rozszerza tak, by jak największa liczba użytkowników z różnymi potrzebami i z różnych grup społecznych mogła korzystać z ich elektronicznych wersji. W mObywatelu 2.0 cyfrowych legitymacji mogą używać już między innymi uczennice i uczniowie, studenci i studentki, a także emeryci-renciści czy posiadacze Karty Dużej Rodziny. W przyszłości planujemy dodać także oczekiwane i potrzebne legitymacje osoby niepełnosprawnej czy honorowego dawcy krwi. Za pomocą telefonu mogą potwierdzać swoje uprawnienia zawodowe między innymi posłowie i adwokaci. Teraz zrobią to także osoby wpisane do okręgowego rejestru pielęgniarek lub położnych.

Z elektronicznego Prawa Wykonywania Zawodu Pielęgniarki lub Położnej skorzystasz, gdy zalogujesz się do aplikacji mObywatel 2.0, czyli:

- potwierdzisz tożsamość za pomocą profilu zaufanego, bankowości elektronicznej lub e-dowodu,

- dodasz pierwszy dokument, mDowód lub Diia.pl,

- okręgowa rada pielęgniarek i położnych wpisała Cię do okręgowego rejestru pielęgniarek / położnych.

Kto może korzystać z Prawa Wykonywania Zawodu Pielęgniarki lub Położnej?

Prawo wykonywania zawodu pielęgniarki lub położnej przysługuje Ci, jeśli:

- posiadasz dyplom ukończenia polskiej szkoły pielęgniarskiej albo szkoły położnych, bądź nostryfikowany w Polsce dyplom ukończenia studiów pielęgniarskich albo położniczych, uzyskany w innym państwie niż państwo członkowskie UE,

- posiadasz pełną zdolność do czynności prawnych,

- stan Twojego zdrowia pozwala na wykonywanie zawodu pielęgniarki albo położnej,

- wykazujesz nienaganną postawę etyczną.

Jak korzystać z elektronicznego Prawa Wykonywania Zawodu Pielęgniarki lub Położnej w aplikacji?

To bardzo proste. Zobacz, jak zrobić to krok po kroku.

1. Pobierz aplikację mObywatel 2.0 z Google Play lub App Store.

2. Zarejestruj się w aplikacji, potwierdzając tożsamość profilem zaufanym, bankowością elektroniczną lub e-dowodem.

3. Dodaj pierwszy obowiązkowy dokument, mDowód lub Diia.pl.

4. Dodaj dokument Prawo Wykonywania Zawodu Pielęgniarki/Położnej. Znajdziesz je u góry ekranu startowego w sekcji Dokumenty. Naciśnij Dodaj i na liście dokumentów wybierz ten konkretny. Aby go dodać, musisz być osobą wpisaną do okręgowego rejestru pielęgniarek/położnych.

5. Wyświetlą się Twoje dane wraz z datą ostatniej aktualizacji – pokaż je osobie, która chce sprawdzić Twój dokument.

6. Elektroniczne Prawo Wykonywania Zawodu Pielęgniarki/Położnej możesz potwierdzić również za pomocą kodu QR. Wówczas naciśnij Potwierdź swoje dane, następnie zeskanuj kod osoby, która sprawdza Twój dokument.

mObywatel 2.0 – aplikacja dla wszystkich

Z mObywatelem 2.0 załatwisz szybko, łatwo i bezpiecznie sprawy urzędowe i formalności z dowolnego miejsca, bez wychodzenia z domu. Aplikacja stale się rozwija. Wkrótce pojawią się w niej kolejne dokumenty i usługi.

Pobierz ją już dziś!

- Jeśli używasz urządzenia z systemem Android – pobierz w Google Play.

- Jeśli używasz urządzenia z systemem iOS – pobierz w App Store.

Więcej informacji na info.mobywatel.gov.pl/

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ kblu/ lm/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 22.03.2024, 10:53
Źródło informacji MC
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ