Newsletter

Nauka i technologie

MŚ: Nowe stado żubrów w Puszczy Augustowskiej (komunikat)

05.04.2018, 17:47aktualizacja: 05.04.2018, 17:47

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

-MŚ informuje:

7 osobników będzie liczyło nowe stado żubrów w Puszczy Augustowskiej. W obecności wiceminister środowiska Małgorzaty Golińskiej wypuszczono je z zagrody adaptacyjnej.

Żubry (5 młodych krów oraz 2 młode byki) pochodzą z Puszczy Boreckiej. Po zakończonym procesie adaptacji zostały wypuszczone 5 kwietnia 2018 r. na terenie Nadleśnictwa Augustów ze specjalnie przygotowanej zagrody. Wcześniej w Puszczy Augustowskiej realizowane były prace mające na celu przygotowanie siedliska dla żubrów (łąki, wodopoje, budowa zagrody aklimatyzacyjnej, budowa brogu i zakup karmy).

Żubry w Polsce w stanie wolnym żyły na koniec 2017 roku w 5 stadach:

- Puszcza Białowieska (654 osobniki)

- Bieszczady (487 osobników)

- Stado Zachodniopomorskie (216 osobników)

- Puszcza Knyszyńska (158 osobników)

- Puszcza Borecka (120 osobników).

Utworzone dziś stado bytować będzie na terenie Puszczy Augustowskiej, która na podstawie przeprowadzonych w ostatnich latach badań została uznana za teren, gdzie istnieją odpowiednie warunki przyrodnicze do utworzenia populacji żubrów.

Wypuszczone dziś żubry przez cały czas będą monitorowane telemetrycznie oraz nadzorowane przez służby leśne przy wsparciu merytorycznym prof. dr hab. Wandy Olech-Piaseckiej oraz służb weterynaryjnych.

"To wielki dzień dla resortu środowiska. Żubr jest kojarzony z Polską od wieków, odbudowa jego populacji to ogromny sukces Polski" - powiedziała wiceminister środowiska Małgorzata Golińska

"85 proc. żubrów w naszym kraju żyje w stanie wolnym, a prawie 1/3 światowej populacji żubra w Polsce" - dodała.

W stanie wolnym na koniec 2017 roku żyło 1635 osobników żubra (wraz z osobnikami w hodowli 1873 osobniki), tj. o ponad połowę więcej niż 15 lat temu. Warto zaznaczyć, że jeszcze wcześniej, tj. na początku XX wieku, żubry na wolności wyginęły (ostatni żubr w Puszczy Białowieskiej został zabity w kwietniu 1919 roku).

Skutkiem odbudowy populacji z bardzo małej liczby osobników jest zbyt niska pula genowa, przez co żubry są bardzo podatne na choroby. Dlatego też pomimo stosunkowo dużej liczebności, gatunek ten wciąż wymaga od resortu środowiska prowadzenia czynnej ochrony. W jej ramach podejmowane są działania w celu wzbogacenia puli genowej już istniejących stad. W ciągu ostatnich trzech lat wydano zezwolenia na wprowadzenie z hodowli do środowiska łącznie 17 osobników.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ nmk/ karo/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 05.04.2018, 17:47
Źródło informacji
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii