Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- Ministerstwo Środowiska informuje:
24 września w Siedzibie Głównej Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku kolejni przedstawiciele państw i rządów podpisali Konwencję z Minamaty w sprawie rtęci. W imieniu Rzeczypospolitej Polskiej uczynił to Marcin Korolec, sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska, pełnomocnik rządu do spraw polityki klimatycznej.
Celem Konwencji jest kompleksowa ochrona środowiska oraz zdrowia ludzkiego przed przedostawaniem się rtęci do atmosfery, wód i ziemi. Przepisy porozumienia regulują zagadnienia związane z wydobyciem tego metalu, handlem produktami zawierającymi go oraz wykorzystaniem go w produktach i procesach przemysłowych. Konwencja ustanawia ponadto zasady bezpiecznego dla środowiska gospodarowania odpadami zawierającymi rtęć, stosowania odpowiednich metod składowania rtęci, a także reguluje zagadnienia dotyczące terenów zanieczyszczonych tym metalem.
- Polska bardzo aktywnie uczestniczyła w procesie negocjacji tekstu Konwencji Minamata na forum Unii Europejskiej, jak również brała udział w dotychczasowych pracach na arenie międzynarodowej. Teraz przechodzimy do procesu ratyfikacji. Cieszę się, że staliśmy się częścią tego międzynarodowego porozumienia, gdyż tylko jednolite działania w skali globalnej pozwolą na osiągnięcie celów przewidzianych w Konwencji - mówi minister Marcin Korolec.
Tekst Konwencji został uzgodniony w styczniu 2013 r. w Genewie, na forum Międzyrządowego Komitetu Negocjacyjnego. W okresie od października 2013 r. do 24 września br. Konwencję podpisały 102 państwa, w tym Stany Zjednoczone, Kanada, Australia, Chiny, Japonia, państwa Ameryki Łacińskiej, część państw kontynentu afrykańskiego, prawie wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej. Dokument wejdzie w życie po jego ratyfikowaniu przez co najmniej 50 krajów, które podpisały Konwencję.
Więcej informacji na temat Konwencji:
- http://www.mos.gov.pl/artykul/7_aktualnosci/23417_polska_podpisala_konwencje_w_sprawie_rteci.html
- https://twitter.com/MinSrod
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ amt/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 25.09.2014, 10:33 |
Źródło informacji | MŚ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |