Newsletter

Nauka i technologie

MŚ: W Bonn zakończył się pierwszy tydzień rozmów klimatycznych przygotowujących do COP23 (komunikat)

16.05.2017, 14:00aktualizacja: 16.05.2017, 14:00

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MŚ informuje:

W Niemczech w Bonn trwa 46. sesja Organu Pomocniczego ds. Wdrożeń i Doradztwa Naukowo-Technicznego oraz 3. część 1. sesji Grupy Roboczej ds. Porozumienia Paryskiego. W spotkaniach udział bierze wiceminister środowiska Paweł Sałek, Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Klimatycznej.

Podczas pobytu w Bonn wiceminister Sałek dotychczas spotkał się m.in. z delegacjami Chin, Stanów Zjednoczonych, Francji oraz Estonii jako nadchodzącej prezydencji w Radzie UE.

Wiceszef MŚ rozmawiał także z Sekretarz Wykonawczą Ramowej Konwencji Klimatycznej Narodów Zjednoczonych ws. Zmian Klimatu Patrycią Espinozą. Spotkanie dotyczyło organizacji przez Polskę w 2018 r. najważniejszego globalnego forum poświęconego światowej polityce klimatycznej – 24. sesji Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (COP24).

Polska będzie gospodarzem Konferencji Klimatycznej ONZ (tzw. COP – Conferences of the Parties) już po raz trzeci. Prezydencja COP pozwala Polsce na realny wpływ na globalny proces negocjacji polityki klimatycznej oraz jest szansą na jednoczesne wzmocnienie pozycji Polski na arenie międzynarodowej.

Wiceminister Sałek zwraca uwagę, że Polska chce kontynuować negocjacje klimatyczne w duchu przyjętego Porozumienia Paryskiego.

- Przede wszystkim zależy nam na zapewnieniu powszechnego udziału wszystkich państw oraz dobrowolności wyboru sposobu ograniczania emisji i wykorzystania zasobów naturalnych – mówi.

Jako gospodarz COP24 Polska będzie dążyła do równowagi w wysiłkach państw bogatych i biednych.

-Naszą ambicją jest, aby wyniki COP24 nie ograniczały się jedynie do rozwiązania problemu zmian klimatu, ale przyczyniły się także do przywrócenia społeczności międzynarodowej na ścieżkę zrównoważonego rozwoju odpowiadając na wyzwania środowiskowe, gospodarcze i społeczne – podkreśla wiceminister Paweł Sałek.

- Chcemy, aby wyniki COP24 doprowadziły do ustalenia pakietu wdrażającego Porozumienie Paryskie po roku 2020” – dodaje.

Obszarami rozmów polskiej delegacji w Bonn są również m.in. rolnictwo, budżet, technologie oraz nauka. Spotkania potrwają do 18 maja 2017 r.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ flo/ tgo/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 16.05.2017, 14:00
Źródło informacji
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ