Newsletter

Nauka i technologie

MŚ: wiceminister Sławomir Mazurek na 4. sesji UNEA (komunikat)

15.03.2019, 18:44aktualizacja: 15.03.2019, 18:44

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MŚ informuje:

Wiceminister środowiska Sławomir Mazurek wziął udział w 4. sesji Zgromadzenia Środowiskowego Narodów Zjednoczonych, która odbyła się w dniach 11-15 marca 2019 r. w Nairobi. Tematem przewodnim tegorocznego spotkania ministrów ds. środowiska państw członkowskich ONZ były innowacyjne rozwiązania w zakresie wyzwań środowiskowych oraz zrównoważona konsumpcja i produkcja.

W trakcie Segmentu Wysokiego Szczebla UNEA-4 (UNEA-4, United Nations Environmental Assembly) wiceminister Sławomir Mazurek podkreślił, że Polska postrzega zrównoważony rozwój i ochronę środowiska jako kluczowy priorytet, dlatego aktywnie angażuje się na forum międzynarodowym w działania na rzecz ochrony klimatu, różnorodności biologicznej, zapobiegania pustynnieniu i zanieczyszczeniom czy rozwiązania problemu niedoboru wody.

W swoim wystąpieniu wiceminister Mazurek zwrócił uwagę, że zadaniem rządu jest zdiagnozowanie najważniejszych barier dla zrównoważonego rozwoju oraz - w oparciu o tę wiedzę - opracowanie i wdrożenie odpowiednich regulacji, których celem jest osiągnięcie celów zrównoważonego rozwoju.

Rozpoczęliśmy przejście od gospodarki liniowej do gospodarki o obiegu zamkniętym. Jednym z celów jest ukierunkowanie polskiej gospodarki na mniejsze uzależnienie od zasobów nieodnawialnych. Pracujemy nad zwiększeniem udziału zasobów odnawialnych, a także stymulowaniem zrównoważonej konsumpcji i produkcji – zaznaczył. Jak dodał, wzorce w tym zakresie można promować poprzez edukację i podnoszenie świadomości, koncentrując się na budowaniu społecznej odpowiedzialności za środowisko.

Ponadto, w ramach Segmentu Wysokiego Szczebla, odbyło się posiedzenie ministerialnego okrągłego stołu na temat wyników Konferencji Stron ONZ w sprawie różnorodności biologicznej i rozwoju globalnych ram po 2020 roku. W swoim wystąpieniu wiceminister Mazurek podkreślił, że Deklaracja z Sharm El-Sheikh przyjęta przez Segment Wysokiego Szczebla wraz z decyzjami Konferencji Stron wskazuje kierunek działań na najbliższe dwa lata przed spotkaniem w Pekinie.

Jednym z tematów dyskusji ministrów były też wyzwania środowiskowe związane z ubóstwem i zarządzaniem zasobami naturalnymi. Wiceminister Mazurek zauważył: Nie można dziś mówić o bezpieczeństwie żywnościowym bez myślenia o klimacie, różnorodności biologicznej i zrównoważonym użytkowaniu ziemi i wody. Dlatego przykładamy dużą wagę do zrównoważonego rolnictwa i zrównoważonego zarządzania naszą ziemią.

Podczas Zgromadzenia w Nairobi wiceminister Mazurek wziął także udział w ministerialnej debacie na temat innowacyjnych polityk i rozwiązań dla gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ), w trakcie której zwrócił uwagę na potrzebę zróżnicowania rozwiązań w tym zakresie dla obszarów miejskich i wiejskich. Koncepcja ta jest szansą rozwojową szczególnie dla terenów wiejskich i niezurbanizowanych. W odniesieniu do nich rozpoczęliśmy program pilotażowy, w którym wybrane samorządy opracowują koncepcje wdrażania gospodarki o obiegu zamkniętym na swoim terenie – podkreślił wiceminister środowiska. Jak dodał, program pomoże wypracować rozwiązania z zakresu GOZ, które będzie można następnie wdrożyć w innych gminach o podobnym uwarunkowaniach.

Wiceminister zaprezentował również projekt związany z rozwojem budownictwa drewnianego w Polsce, którego głównym celem jest budowanie przyjaznych dla środowiska domów drewnianych, przeznaczonych przede wszystkim dla osób, których nie stać na zakup własnego mieszkania.

Równolegle z sesją UNEA 4, 14 marca, odbyła się 3. edycja „One Planet Summit” z udziałem m.in. prezydentów Kenii i Francji.

Podczas sesji końcowej Segmentu Wysokiego Szczebla UNEA-4 została przyjęta deklaracja ministerialna Innowacyjne rozwiązania w zakresie wyzwań środowiskowych oraz zrównoważona konsumpcja i produkcja.

4. Sesja UNEA odbyła się w dniach 11-15 marca 2019 r., a Segment Wysokiego Szczebla w dniach 14-15 marca.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ mgost/ wus/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 15.03.2019, 18:44
Źródło informacji
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii