Newsletter

Nauka i technologie

Naukowcy zbliżyli do siebie jednoimiennie naładowane cząstki

02.03.2023, 09:00aktualizacja: 02.03.2023, 09:00

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Jednoimiennie naładowane cząsteczki niechętnie reagują ze sobą, ponieważ odpychają się elektrostatycznie. Jednak naukowcy odkryli, w jaki sposób zbliżyć je do siebie. Nowa metoda może przyspieszyć przebieg reakcji nawet 5 milionów razy - poinformował Instytut Chemii Fizycznej PAN.

Pięć milionów razy szybciej

Dzięki badaniom międzynarodowego zespołu z udziałem Polaków, tempo reakcji chemicznych w roztworach wodnych może być kontrolowane w nowy sposób. Do roztworu wystarczy dodać cząstki o przeciwnym ładunku, które sprawią, że odpychające się do tej pory reagenty, zbliżają się do siebie. Użycie molekuł o dużej gęstości ładunku powierzchniowego może przyspieszyć przebieg reakcji nawet 5 milionów razy.

Wyniki opisał w Nature Communications zespół prof. Roberta Hołysta z Instytutu Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauk.

Jak wyjaśnia naukowiec cytowany w komunikacie, synteza nowych związków lub produkcja materiałów jest niebywale złożona na poziomie molekularnym.

Pełna treść artykułu: https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C95340%2Cnaukowcy-zblizyli-do-siebie-jednoimiennie-naladowane-czastki.html

Źródło informacji: Nauka w Polsce

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 02.03.2023, 09:00
Źródło informacji Nauka w Polsce
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Akademia
Komunikacji

Prowadzimy szkolenia oraz warsztaty dla mediów, biznesu, samorządów i instytucji. Oferujemy szkolenia indywidualne i grupowe w zakresie m.in. wystąpień publicznych, zarządzania kryzysowego, cyberbezpieczeństwa, przeciwdziałania dezinformacji.