Newsletter

Nauka i technologie

Noblista Charles M. Rice na wirtualnym spotkaniu z polskimi studentami

17.06.2021, 14:45aktualizacja: 17.06.2021, 14:50

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

AstraZeneca - Charles M. Rice, laureat Nagrody Nobla z fizjologii lub medycyny
AstraZeneca - Charles M. Rice, laureat Nagrody Nobla z fizjologii lub medycyny
W przeprowadzonym w ramach Nobel Prize Inspiration Initiative wirtualnym spotkaniu „The Pathway to Scientific Impact – Challenges and Opportunities” z laureatem Nagrody Nobla, skierowanym do polskich studentów, doktorantów i młodych naukowców udział wzięło ponad 400 uczestników. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Nobel Prize Outreach we współpracy z AstraZeneca Pharma Poland i Uniwersytetem Warszawskim.

W trakcie wydarzenia laureat Nagrody Nobla z fizjologii lub medycyny, profesor Charles M. Rice, opowiedział o swojej interpretacji roli nauki w obecnej rzeczywistości i doświadczeniach zawodowych, przedstawił swoją opinię na temat wpływu technologii na współczesną pracę naukowców, a także odpowiedział na liczne pytania zadawane przez uczestników, których interesowało między innymi czy istnieje prosty przepis na osiągnięcie sukcesu w nauce, a także czy prowadząc swoje badania gość kiedykolwiek marzył i spodziewał się, że otrzyma Nagrodę Nobla. Profesor Rice podkreślał, że nauka była zawsze tą dziedziną, którą chciał się zajmować. Dziś uważa ją za swoje hobby, ale kiedyś była to przede wszystkim praca, w której należy starać się odnosić sukcesy. Przyznał również, że nigdy nawet nie marzył, że dołączy do grona laureatów tej zaszczytnej nagrody. „Chciałem pracować w laboratorium i zajmować się nauką. (….) Czy kiedykolwiek myślałem, że dołączę do grona noblistów? Nie bardzo. Kiedy nad ranem w październiku 2020 r. dostałem telefon, byłem w kompletnym szoku” – podkreślał Charles Rice.

Jednym z kluczowych tematów dyskutowanych podczas webinarium były kwestie związane z pandemią koronawirusa i szczepionką przeciwko COVID-19. Noblista podkreślił, że niezwykłe jest nie tylko to, że w mniej niż rok opracowano szczepionki, ale również, że bardzo szybko przeszły one kompletny proces dopuszczenia do obrotu, co w efekcie pozwoliło na ich zastosowanie w wielu krajach na całym świecie. Uczestnicy webinarium pytali także, jak w opinii profesora Rice’a, odpowiedź świata nauki na pandemię wpłynie na przyszłość medycyny i nauki. „Globalna odpowiedź na pandemię na pewno zmieni to, w jaki sposób działała do tej pory nauka. (…) Myślę, że wpłynie to na szybkość, proces raportowania i publikowania informacji o nowych odkryciach” – podkreślał gość honorowy wydarzenia. W opinii noblisty doświadczenia zdobyte podczas opracowywania szczepionki przeciwko COVID-19 pokazują, że aby osiągnąć szybkie i zadowalające efekty, konieczna jest współpraca. Zauważył, że w trakcie prac nad szczepionką powszechne było dzielenie się wiedzą, udostępnianie badań oraz najnowszych wyników, a to niewątpliwie było czymś zupełnie nowym dla całego świata nauki.

„To już druga edycja spotkań z noblistą skierowana do polskich studentów i młodych naukowców. Niezwykle się cieszę, że AstraZeneca angażuje się w takie przedsięwzięcia i mam nadzieję, że te spotkania stały się już tradycją, która pomaga inspirować młodych ludzi i pozwala nam na jeszcze bliższą współpracę ze światem nauki” – podkreśla Alina Pszczółkowska, wiceprezes AstraZeneca Pharma Poland. Wydarzenie było częścią Nobel Prize Inspiration Initiative, globalnego programu mającego umożliwić laureatom Nagrody Nobla dzielenie się inspirującymi historiami i spostrzeżeniami ze środowiskami badawczymi, naukowymi i uniwersyteckimi na całym świecie.

Źródło informacji: AstraZeneca

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 17.06.2021, 14:45
Źródło informacji AstraZeneca
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Akademia
Komunikacji

Prowadzimy szkolenia oraz warsztaty dla mediów, biznesu, samorządów i instytucji. Oferujemy szkolenia indywidualne i grupowe w zakresie m.in. wystąpień publicznych, zarządzania kryzysowego, cyberbezpieczeństwa, przeciwdziałania dezinformacji.