Newsletter

Nauka i technologie

Nowa siedziba UMWZ - nowoczesna i ekologiczna

18.04.2023, 14:55aktualizacja: 18.04.2023, 15:20

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. UMWZ
Fot. UMWZ
Nowoczesna, ale i ekologiczna architektura, ciepło z ziemi i słońca, budki lęgowe dla ptaków w ścianach, łąka kwietna na dachu - tak wygląda nowa siedziba Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego w Szczecinie. To pierwszy w Polsce pasywny obiekt administracji publicznej. Marszałek Olgierd Geblewicz podkreśla, że dzięki Funduszom Europejskim udało się zrewitalizować piękną część Szczecina.

Budynki, których atrakcyjna architektura i najnowocześniejsza automatyka łączy się z ekologią, są nową wizytówką centrum Szczecina. Skonsolidowaną siedzibę urzędu tworzy przebudowany gmach przy ul. Piłsudskiego 40 (użytkowany od stycznia ub.r.) i - właśnie otwarty - ultranowoczesny obiekt przy ul. Mazowieckiej 14.

Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego dofinansował tę nową inwestycję kwotą 152 mln zł. To 76 proc. z wycenionych na ponad 199 mln zł kosztów.

"Chcieliśmy zrobić coś bardzo nowoczesnego i ekologicznego. I tu z pomocą przyszły nam Fundusze Europejskie. Dały nam możliwość zastosowania najnowocześniejszych rozwiązań i ich promowania. I pozyskania dzięki temu dużej części finansowania tej inwestycji" - zwraca uwagę marszałek województwa. Podkreśla, że władze regionu nie tylko mówią o efektywności energetycznej, ale ją wdrażają. "System pomp ciepła sprzężony z ogniwami fotowoltaicznymi powoduje, że jesteśmy samowystarczalni jeśli chodzi o ogrzewanie. Mamy przyłącze do sieci miejskiej, ale jest traktowane jako rezerwowe. Ten budynek zużywa osiem razy mniej energii niż typowy budynek biurowy" - zapewnia Geblewicz.

Skonsolidowana siedziba UMWZ pomieści 750 pracowników. Do dyspozycji jest kilkaset pomieszczeń, dwupoziomowy podziemny parking, pięć wind osobowych. W obiekcie zainstalowano system BMS (Building Management System) mający na celu efektywne zarządzanie energetyczne, przy zapewnieniu wysokiej jakości powietrza, komfortu termicznego oraz odpowiedniego natężenia oświetlenia. Np. nowoczesna automatyka steruje elektrycznie zwijanymi roletami nad przeszklonym atrium. Przestronne wnętrze wypełnia zieleń. Nawadniania roślin, temperatury i wilgotności pilnuje komputer.

W maszynowni zainstalowano dwie pompy ciepła o łącznej mocy grzewczej 225 kW i chłodzącej 180 kW. Ogrzewanie pomieszczeń odbywa się poprzez klimakonwektory. Na dachach budynków zainstalowane zostały panele fotowoltaiczne o mocy 39,69 kWp; wszystkie pomieszczenia wyposażone są w urządzenia i systemy redukujące zużycie prądu.

Kolejnym priorytetem jest oszczędzanie wody. Instalacja wodno-kanalizacyjna jest wyposażona w system wykrywania wycieków. Do spłukiwania toalet i pisuarów wykorzystywana jest podczyszczona woda deszczowa, gromadzona w podziemnym zbiorniku o pojemności 81 m sześć.

Urząd dostosowano do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. W obiektach znajduje się pięć wind osobowych. Przy budynkach - podjazdy. We wnętrzach - urządzenia i oznaczenia ułatwiające poruszanie się. Zgodnie z przepisami ustawy o elektromobilności przygotowano również 13 stanowisk do ładowania samochodów elektrycznych. Dla rowerzystów wyodrębniono podziemny parking, ze stacją naprawczą, szatniami i natryskami. Na dziedzińcu są zielone miejsca odpoczynku, a na dachu - łąka kwietna. Zwabione zielenią ptaki i owady mogą zostać na dłużej, bo na elewacji zamontowano dla nich budki lęgowe.

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 18.04.2023, 14:55
Źródło informacji Serwis Samorządowy PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ