Newsletter

Nauka i technologie

Organizator EuroSkills Gdańsk 2023: to była ciężka praca

12.09.2023, 15:56aktualizacja: 13.09.2023, 09:27

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PAP/ Kadr z filmu
PAP/ Kadr z filmu
Prestiż, rozmach, ogrom pracy i… łut szczęścia - o kulisach organizacji największych europejskich zawodów umiejętności branżowych rozmawiali na moment przed rozpoczęciem gali medalowej Wojciech Surmacz, prezes PAP, i dr hab. Paweł Poszytek, dyrektor generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji (FRSE).

Niemal 600 zawodników z 32 państw zrzeszonych w WorldSkills Europe, rywalizujących przez 3 dni w 42 konkurencjach i wspieranych przez grono 500 ekspertów - 8. edycja EuroSkills została zorganizowana w rekordowo krótkim czasie.

„To są bardzo prestiżowe zawody, więc kraje biją się o to, żeby być ich organizatorem. I tak jak w przypadku Igrzysk Olimpijskich czy Mistrzostw Świata w piłce nożnej, by uzyskać prawo do organizacji EuroSkills, trzeba składać aplikację 6 lat wcześniej” - podkreśla Paweł Poszytek.

W 2022 r. Rosja została wykluczona ze wspólnoty WorldSkills Europe i została jej odebrana organizacja zawodów EuroSkills 2023 w Sankt Petersburgu. Swoją kandydaturę zgłosiła Polska, która w czerwcu 2022 r. została jednomyślnie zaakceptowana przez 32 państwa zrzeszone w WorldSkills Europe. Dla organizatora - FRSE - oznaczało to ogrom wyzwań.

„Przygotowania do każdej edycji EuroSkills trwają 4 lata, my mieliśmy na to 15 miesięcy. Teraz stworzyliśmy pewien problem, bo udowodniliśmy, że można zorganizować tak ogromną imprezę w znacznie krótszym czasie i można zrobić to dobrze” - zaznacza Paweł Poszytek.

Polska reprezentacja na EuroSkills Gdańsk 2023 liczy 41 zawodników startujących w 36 konkurencjach.

Wojciech Surmacz wskazał, że w odróżnieniu od zawodów sportowych na EuroSkills zwycięzcy nie są znani od razu po zakończeniu konkurencji. O wynikach decyduje grupa sędziów, a zawodnicy dowiadują się, kto przeszedł do finału i kto wygrał, dopiero podczas rozdania nagród.

„Sędziowanie na EuroSkills jest obudowane skomplikowanymi i ścisłymi procedurami. Każdy kraj ma prawo wystawić osobę, która pilnuje, aby sędziowie oceniali rzetelnie i zgodnie z zasadami, a także by nie wypływały na zewnątrz informacje ani wyniki” - wyjaśnia dyrektor generalny FRSE.

Jak podkreśla prezes PAP, EuroSkills to także imprezy towarzyszące, pośród których najważniejszy był Międzynarodowy Kongres Edukacyjny, który odbył się 7 września 2023 r., zorganizowany po raz pierwszy w trakcie zawodów europejskich.

„WorldSkills International organizuje co 2 lata Kongres Edukacyjny w trakcie zawodów światowych. Zeszłoroczna edycja WorldSkills miała odbyć się w Szanghaju, jednak ze względu na panujące w 2022 r. poważne restrykcje związane z pandemią, WorldSkills International nie zdecydowała się na zorganizowanie zawodów w Chinach. Wypełniliśmy te lukę i I kongres, w którym tęgie głowy z całego świata rozmawiają o edukacji, trafił do nas” - wyjaśnia Paweł Poszytek.

Rozmowa między prezesem PAP Wojciechem Surmaczem i dyrektorem generalnym FRSE dr hab. Pawłem Poszytkiem odbyła się 9 września 2023 r. w hali sportowej Polsat Arena w Gdańsku.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

belka

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji 12.09.2023, 15:56
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Akademia
Komunikacji

Prowadzimy szkolenia oraz warsztaty dla mediów, biznesu, samorządów i instytucji. Oferujemy szkolenia indywidualne i grupowe w zakresie m.in. wystąpień publicznych, zarządzania kryzysowego, cyberbezpieczeństwa, przeciwdziałania dezinformacji.