Newsletter

Nauka i technologie

OTB Bank skorzysta z usług SambaNova Systems przy tworzeniu najszybszego w Europie superkomputera bazującego na sztucznej inteligencji

12.11.2021, 17:35aktualizacja: 12.11.2021, 17:46

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Business Wire/SambaNova Systems
Business Wire/SambaNova Systems
Dzięki strategicznej współpracy OTP Group oraz Ministerstwo Innowacji i Technologii Węgier staną się europejskim liderem w dziedzinie sztucznej inteligencji, przyspieszając przemiany w banku i regionie w perspektywie kolejnych dziesięciu lat.

PALO ALTO, Kalifornia & BUDAPESZT, Węgry --(BUSINESS WIRE)-- SambaNova Systems, spółka tworząca najbardziej zaawansowane w branży oprogramowanie, sprzęt i rozwiązania na potrzeby aplikacji bazujących na sztucznej inteligencji (AI), oraz OTP Group, czołowa grupa bankowa z Europy Środkowo-Wschodniej, ogłosiły dzisiaj zawarcie strategicznego partnerstwa na rzecz stworzenia najszybszego w Europie superkomputera bazującego na sztucznej inteligencji. Wspólnie wdrożą one wielojednostkowy system sztucznej inteligencji bazujący na modelu językowym GPT w obsłudze przepływu danych (Dataflow-as-a-Service GPT) na potrzeby najbardziej zaawansowanego modelu językowego na świecie, jaki zostanie wprowadzony w komercyjnym banku. System opracowany zostanie we współpracy z Ministerstwem Innowacji i Technologii Węgier, stanowiąc krajowe zaplecze AI dla sektora publicznego, prywatnego przemysłu i szkolnictwa wyższego.

Niniejszy komunikat prasowy zawiera materiały multimedialne. Pełna wersja dostępna jest pod adresem: https://www.businesswire.com/news/home/20211111005717/en/

„Jest to wyjątkowa współpraca pomiędzy OTP Group, ITM i SambaNova Systems, która ma na celu stworzenie niesamowitego zaplecza AI dla całego państwa oraz regionu Europy Środkowo-Wschodniej – powiedział Péter Csányi, zastępca dyrektora generalnego i kierownik działu cyfryzacji w OTP Group. - Z przyjemnością informujemy, że będzie to przełomowy superkomputer zapewniający wyjątkowy potencjał w zakresie budowy modeli językowych GPT-3 dla różnych języków w Europie Środkowo-Wschodniej”.

Partnerstwo to stawia OTP Group w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o badania i rozwój w dziedzinie sztucznej inteligencji. Superkomputer będzie w stanie w krótkim czasie przetwarzać ogromne ilości informacji i danych tekstowych, co pozwoli na przyspieszenie i większą personalizację usług finansowych bazujących na sztucznej inteligencji, z których korzysta 17 mln klientów Banku. Innowacja ta pozytywnie wpłynie na pracowników OTP Group w całej Europie, znacznie przyspieszając przepływ pracy i przejmując od nich powtarzalne zadania, a tym samym otwierając więcej przestrzeni dla rozwoju usług i ludzkiej kreatywności.

„OTP Group zamierza realizować imponujący plan wykorzystywania sztucznej inteligencji jako kluczowego czynnika rozwoju jej technologii w perspektywie kolejnej dekady. Przy wsparciu ITM powstanie środowisko AI, które stanowić będzie przystępną, najnowocześniejszą infrastrukturę dla szkół wyższych, ośrodków badawczych oraz podmiotów publicznych i prywatnych na terenie Węgier” – powiedział prof. dr László Palkovics, minister innowacji i technologii Węgier.

OTP Group i SambaNova Systems zawarły wieloletnią umowę współpracy w dziedzinie wdrożenia rozwiązania SambaNova w zakresie modelu językowego GPT w usługach przepływu danych (Dataflow-as-a-Service GPT) oraz opracowania jedynego w swoim rodzaju modelu języka węgierskiego, jednego z najbardziej skomplikowanych języków na świecie, w ślad którego stworzone zostaną modele dla innych języków w krajach, w których OTP Group prowadzi działalność. Na skutek przedsięwzięcia bank przejdzie transformację w oparciu o sztuczną inteligencję i model językowy GPT stworzony przez SambaNova, która swym zasięgiem obejmie każdą komórkę przedsiębiorstwa, od działu obsługi klienta po zaplecze.

„Rozbudowane modele językowe coraz szybciej stają się podstawowym interfejsem dla przedsiębiorstw, a sztuczna inteligencja będzie napędzać transformację różnych branż. Wdrożenie naszych rozwiązań w OTP Group stanowić będzie przykład możliwości, jakie daje zaawansowana sztuczna inteligencja w branżach, w których obraca się dużymi ilościami dokumentów, a do takich zaliczają się branże bankowości i usług finansowych” – powiedział Rodrigo Liang, współzałożyciel i dyrektor generalny SambaNova Systems.

Projekt wdrożenia to duże osiągnięcie techniczne – gdyby bank chciał zająć się opracowaniem i wdrożeniem wszystkiego na własną rękę, zajęłoby mu to kilka lat i wymagało zaangażowania dużych zasobów kadrowych. Dzięki współpracy z SambaNova wdrożenie nowego superkomputera będzie możliwe w ciągu kilku dni lub tygodni. Wówczas OTP Bank będzie mógł przyspieszyć rozwój z wykorzystaniem sztucznej inteligencji, torując sobie drogę do niezdobytych dotychczas obszarów światowego rynku finansowego.

Dataflow-as-a-Service GPT firmy SambaNova

Dataflow-as-a-Service™, flagowa oferta firmy SambaNova, to rozszerzalna platforma usług bazujących na sztucznej inteligencji, dzięki której organizacje niemal z dnia na dzień mogą przystąpić do realizacji inicjatyw w obszarze AI, poszerzając swoje dotychczasowe możliwości techniczne i kadrowe poprzez wykupienie zwykłej subskrypcji na usługi. Platforma obsługiwana jest przez DataScale®, zintegrowaną platformę programowo-sprzętową, która zapewnia niezrównaną efektywność, dokładność, skalę i łatwość tworzenia w rekonfigurowalnej architekturze przepływu danych w systemach (SambaNova’s Systems Reconfigurable Dataflow Architecture™).

Sztuczna inteligencja staje się nieodzowna do prowadzenia działalności w warunkach współczesnej zglobalizowanej gospodarki, dlatego nasi klienci wymagają rozwiązań dostosowanych do skali ich potrzeb i możliwości finansowych. Samba Nova dysponuje zintegrowanym stosem oprogramowania, w tym najwyższej klasy modelami AI, programami i sprzętem, dzięki czemu może dostarczać najbardziej rozbudowane, przystępne i efektywne rozwiązania AI na świecie. Więcej informacji na temat usługi Dataflow-as-a-Service™ firmy SambaNova na potrzeby modelu językowego GPT można znaleźć na stronie: https://sambanova.ai/solutions/gpt/.

SambaNova Systems

SambaNova Systems jest innowatorem w dziedzinie sztucznej inteligencji, który umożliwia przedsiębiorstwom pewne wdrażanie najlepszych w swojej klasie rozwiązań z zakresu komputerowego wprowadzania i rozpoznawania obrazów, przetwarzania języków naturalnych, rekomendacji i sztucznej inteligencji do celów naukowych. Dataflow-as-a-Service™, sztandarowa usługa SambaNova, pomaga organizacjom w szybkim, kilkudniowym wdrażaniu sztucznej inteligencji, dzięki czemu mogą one zyskać dostęp do nowych źródeł przychodów i zwiększyć wydajność operacyjną. DataScale® SambaNova to zintegrowany system oprogramowania i sprzętu bazujący na Reconfigurable Dataflow Architecture™ oraz otwartych standardach i interfejsach użytkownika. Firma SambaNova Systems z siedzibą w Palo Alto w stanie Kalifornia i została założona w 2017 r. przez znakomitych specjalistów z branży i ekspertów w dziedzinie projektowania sprzętu i oprogramowania z Sun/Oracle i Uniwersytetu Stanforda. Do źródeł finansowania firmy należą m.in. SoftBank Vision Fund 2, fundusze i rachunki zarządzane przez BlackRock, Intel Capital, GV, Walden International, Temasek, GIC, Redline Capital, Atlantic Bridge Ventures, Celesta i in. Więcej informacji można znaleźć na sambanova.ai, lub pisząc na adres e-mail info@sambanova.ai. Obserwuj SambaNova Systems na LinkedIn.

OTP Group

OTP Group jest czołową grupą finansową w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, która może się poszczycić wybitnymi osiągnięciami w zakresie rozwoju, wyjątkową rentownością i stabilną sytuacją pod względem kapitału i płynności. Grupa bankowa świadczy uniwersalne usługi finansowe na rzecz 17 milionów klientów i zatrudnia 40 000 pracowników w 11 krajach. Grupa oferuje najnowocześniejsze rozwiązania cyfrowe oraz dysponuje siecią ponad 1700 oddziałów. Działania OTP Group ukierunkowane na przyszłość i rozwój koncentrują się na zrównoważonym rozwoju środowiskowym, społecznym i w zakresie zarządzania, przy jednoczesnych dążeniach do wzmocnienia pozycji grupy jako najchętniej wybieranego pracodawcy w całym regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

OTP Group ma siedzibę na Węgrzech. Grupa posiada zróżnicowaną i przejrzystą strukturę własnościową. Od 1995 r. grupa bankowa jest notowana na Budapesztańskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.

Wersja źródłowa na businesswire.com: https://www.businesswire.com/news/home/20211111005717/en/

Źródło: SambaNova Systems

KONTAKT:

Kontakt dla mediów z SambaNova Systems:

Virginia Jamieson

e-mail: virginia.jamieson@sambanova.ai

tel. +1 (650) 279-8619

Źródło informacji: Business Wire

Oficjalną, obowiązującą wersję niniejszego zawiadomienia stanowi tekst oryginalny sporządzony w języku źródłowym. Tekst tłumaczenia służy wyłącznie celom orientacyjnym, został sporządzony wyłącznie dla celów ułatwienia zrozumienia zawiadomienia i należy interpretować go w odniesieniu do tekstu źródłowego, który jest jedyną wersją mającą skutki prawne.

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 12.11.2021, 17:35
Źródło informacji Business Wire
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ