Newsletter

Nauka i technologie

Pierwsze Biennale Klimatu w Wiedniu połączy zrównoważony rozwój i świat sztuki

04.04.2024, 10:30aktualizacja: 04.04.2024, 10:44

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

KunstHausWien © PaulBauer
KunstHausWien © PaulBauer
Wiedeń przygotowuje swoje pierwsze biennale klimatyczne, które rozpocznie się 5 kwietnia i potrwa do 14 lipca 2024 r. Festiwal w innowacyjny sposób połączy sztukę współczesną z ochroną klimatu i pokaże, jak kultura może przyczynić się do zrównoważonej przyszłości. Siedzibą festiwalu jest KunstHaus Wien czyli otwarte miesiąc temu po gruntownej renowacji Muzeum Hundertwassera. Przez najbliższe miesiące w całym mieście odbywać się będą różne wydarzenia tematyczne.

Na początku kwietnia cały Wiedeń ożyje pierwszym w historii biennale klimatycznym. To innowacyjny i interaktywny projekt artystyczny, którego tematem przewodnim są skutki społeczne związane ze zmianami klimatycznymi. W ciągu 100 dni, od 5 kwietnia do 14 lipca, odwiedzający będą mogli odkryć potencjał sztuki, designu, architektury i nauki oraz przyczynić się do kreatywnych rozwiązań różnych wyzwań współczesności.

„Dzięki swojej wizji sztuka i kultura mogą przyczynić się do tworzenia przyszłości przyjaznej dla klimatu, docierając jednocześnie do szerokiego grona odbiorców. Dzięki różnorodnemu programowi Wiedeńskie Biennale Klimatu powinno pełnić funkcję projektu demonstracyjnego i platformy wymiany doświadczeń” - podkreśla potencjał festiwalu jako modelu dla podobnych wydarzeń wiedeński członek zarządu miasta ds. klimatu, Jürgen Czernohorszky.

Biennale inicjuje miasto, a jego organizatorem jest KunstHaus Wien, które od swojego powstania w latach 90. XX wieku zajmuje się „zielonymi motywami” zgodnie z wizją Friedensreicha Hunderwassera. Tu będzie też siedziba festiwalu. Muzeum zaprezentuje się w nowej, bardziej zrównoważonej formie po zakończonej przebudowie. Na zwiedzających czeka nie tylko wystawa sztuki, ale także warsztaty, koncerty, dyskusje czy sympozjum klimatyczne.

Dzięki ponad 60 współpracującym partnerom będzie można uczestniczyć w różnych wydarzeniach w naddunajskiej metropolii. Organizatorzy zapraszają na przykład do eksperymentalnej przestrzeni na terenie dawnej stacji Nordwestbahnhof, którą miasto dziś wykorzystuje jedynie jako stację towarową, a która w przyszłości zostanie przekształcona w nowoczesną dzielnicę. Ale zanim to nastąpi, artyści ze StudioVlayStreeruwitz i Isolde Rajek stworzą tu „klimatyczną stołówkę” i przedstawią swoją wizję zaopatrzenia miasta w żywność w przyszłości. Będzie to miało również wpływ na gospodarkę o obiegu zamkniętym i zrównoważone projektowanie. Vienna Design Festival przygotowuje obszerną wystawę, swój projekt przygotowuje także Wiedeńska Agencja Gospodarcza, która we współpracy z Uniwersytetem Technicznym upcyklinguje już nieużyteczne zasoby w nowe materiały dla projektantów i architektów.

Wśród instytucji biorących udział w ciekawych projektach w ramach biennale można wymienić m.in. Muzeum Sztuki Współczesnej Belvedere 21, Dzielnicę Muzeów MuseumsQuartier Wien czy Muzeum Sztuki Stosowanej MAK.

Biennale Klimatu w Wiedniu

5 kwietnia - 14 lipca 2024 r.

www.biennale.wien

Źródło informacji: Vienna International Offices

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 04.04.2024, 10:30
Źródło informacji Vienna International Offices
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ