Newsletter

Nauka i technologie

Polscy Liderzy Gospodarki Obiegu Zamkniętego wybrani

08.04.2021, 11:30aktualizacja: 08.04.2021, 11:30

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Stena Recycling - grafika
Stena Recycling - grafika
Platforma do zakupu skrawków tkanin, refillomaty Swapp! czy inicjatywa „Naprawiaj, nie wyrzucaj” to tylko część wyróżnionych projektów w konkursie Stena Circular Economy Award. Do IV edycji konkursu przyjęto aż 57 zgłoszeń w 3 kategoriach konkursowych, przyznano 4 nagrody główne i 5 wyróżnień.

Opublikowany przez Eurostat tzw. wskaźnik cyrkularności Polski wynosi tylko 9,8% i jest niższy niż unijna średnia. Tymczasem gospodarka obiegu zamkniętego to obecnie ogólnoświatowy trend. Niezbędne jest zatem zintensyfikowanie procesu zmiany modelu gospodarki liniowej na cyrkularny. Zgłoszenia w konkursie są przykładem, że na polskim rynku pojawia się coraz więcej cyrkularnych rozwiązań.

„Rekordowa liczba nadesłanych zgłoszeń pokazała, że coraz więcej firm działających w wielu różnych obszarach dąży do tego, aby znaleźć procesy, które pomogą dostosować działalność do gospodarki o obiegu zamkniętym. Cieszy fakt, że cyrkularne inicjatywy są nie tylko domeną korporacji. Liderzy cyrkularnych praktyk to również mniejsze przedsiębiorstwa i startupy. Dodatkowo, obserwujemy coraz większe zainteresowanie tematyką GOZ wśród studentów. W końcu to nowe pokolenie już niedługo będzie budowało naszą przyszłość” – mówi Piotr Bruździak, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu, Stena Recycling.

Liderzy GOZ 2020

Pierwsze miejsce w kategorii „Wdrożone praktyki z obszaru GOZ” otrzymały ex-aequo trzy firmy: Carrefour Polska Sp. z o.o. i Swapp! Sp. z o.o. za wspólne uruchomienie refillomatów kosmetyków, które zmniejszają wykorzystania jednorazowych opakowań plastikowych oraz startup Creative Publishing Katarzyna Drewniany za projekt „Circular Scrap” - platformę specjalizująca się we włączaniu w ponowny obieg poprodukcyjnych odpadów tekstylnych. Wyróżnienia otrzymali: BASF Polska Sp. z o.o. za stworzenie biodegradowalnego tworzywa Ecovio® oraz Żywiec Zdrój S.A. za wykonanie zobowiązania polegającego na zebraniu i poddaniu recyklingowi takiej ilości plastiku, jaką firma wprowadziła na rynek.

Jako najlepsze rozwiązanie w kategorii „Wdrożone działania promujące GOZ” jury uznało inicjatywę „Naprawiaj, nie wyrzucaj” realizowaną przez platformę North.pl, która stawia na wielokrotne użytkowanie i wymianę uszkodzonych części w sprzętach AGD i RTV. Wyróżnienia w tej kategorii otrzymały również: Jeronimo Martins Polska S.A. oraz Amazon Fulfillment Poland. Sieć Biedronka została doceniona za umieszczanie kolorowych piktogramów segregacji na opakowaniach produktów marek własnych. W tym przypadku jury dostrzegło szeroką skalę dotarcia do konsumentów i realną możliwość poprawy segregacji odpadów. Z kolei Amazon Fulfillment Poland otrzymał wyróżnienie za realizowanie oddolnych działań i inicjatyw z zakresu zrównoważonego rozwoju oraz przenoszenie ich na skalę całego przedsiębiorstwa.

Spośród „Propozycji wdrożeń GOZ” zgłoszonych przez studentów, nagrodę główną otrzymał Łukasza Ziemba (Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach) za projekt „Łach”, który angażuje osadzonych w produkcję pokrowców na telefony, laptopy czy tablety z resztek materiałów powstających podczas produkcji odzieży roboczej. Wyróżnienie otrzymali Piotr Długosz i Jacek Organiściak (Politechnika Łódzka) za projekt „Wielorazowe opakowanie kurierskie”, którego celem jest minimalizacja produkcji odpadów przez wprowadzenie opakowania kurierskiego wielokrotnego użytku, wykonanego z „zielonych” polimerów.

Nagrodą dla zwycięskich przedsiębiorstw jest możliwość wybrania usługi oferowanej przez Stena Recycling, takiej jak e-learning „Od odpadów do zasobów” lub audyt środowiskowy. Laureat kategorii studenckiej otrzyma laptop oraz 10000 zł na realizację zgłoszonego pomysłu.

Partnerami IV edycji konkursu są: Forum Odpowiedzialnego Biznesu, Akademia Leona Koźmińskiego, Polska Izba Gospodarki Odpadami, Organizacja Odzysku Opakowań Rekopol, Skandynawsko-Polska Izba Gospodarcza oraz Kampania 17. Celów.

Źródło informacji: Stena Recycling

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 08.04.2021, 11:30
Źródło informacji Stena Recycling
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii