Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Według prof. Uścińskiej Polacy bez problemu zaakceptowali przemianę ZUS w e-urząd, bo korzystają z innych usprawnień tego typu.
„Sama jestem fanką digitalizacji. Korzystam z rozwiązań, które oferują różne urzędy. Dzisiaj mamy dużo możliwości pozwalających załatwiać sprawy z poziomu komputera czy telefonu. Jest szereg aplikacji, takich jak np. mObywatel” – mówiła w trakcie panelu prezes ZUS.
Jednocześnie przypomniała, że ZUS już od dłuższego czasu konsekwentnie realizuje projekty z zakresu digitalizacji obiegu dokumentów. Zaczęło się od e-zwolnień czy e-składki.
„Od kilku lat prowadzimy jasną politykę usprawniania tego, co realizujemy. Jesteśmy również kreatorami nowych rozwiązań, co jest możliwe dzięki współpracy z sektorem IT” – mówiła prof. Uścińska.
Jednak według niej, największy przełom w funkcjonowaniu ZUS dokonał się podczas pandemii COVID-19.
„Początkowo działaliśmy w oparciu o założenie, że wnioski o postojowe można będzie składać w wersji papierowej. I to była zła decyzja. Dostaliśmy w kość. Wiedzą o tym pracownicy zakładu, pracownicy formy informatycznej, która z nami w tym obszarze działała” – opowiadała prezes Uścińska.
20 czerwca 2022 dokonał się przełom.
„Postawiliśmy się twardo, że nie będziemy już przyjmować żadnych wniosków w papierze, że przechodzimy na digitalizację, na kreatory. I to jest początek naprawdę daleko idącego unowocześnienia. 8,5 miliona spraw w okresie covidowym przyjęliśmy i załatwiliśmy. Myślę, że nasza obecna, niezła sytuacja gospodarcza jest wynikiem transferów, które zostały wtedy zrobione” – stwierdziła prezes ZUS.
Według prof. Uścińskiej, w dziedzinie budowania e-urzedu ZUS może być śmiało przykładem dla innych instytucji. Warto pamiętać, że przy zmianie prawa, czy jego tworzeniu, muszą usiąść prawnicy z inżynierami, specjalistami od IT, aby wspólnie zdefiniować cele, systemy, jakie mają powstać w wyniku prac legislacyjnych. Dobrym przykładem tego typu działań jest nowoczesne ZUS-owskie centrum świadczeń na rzecz rodzin.
„W ubiegłym roku był pilotaż, a teraz od stycznia załatwiliśmy już dwadzieścia kilka milionów spraw, wszystko się dzieje automatycznie. 98 proc. a nawet więcej >>pięćsetek<< oraz innych świadczeń stanowią wnioski składane przez aplikacje” – opowiadała prezes ZUS.
Pytana o pozostałe 2 proc. spraw, odpowiedziała, że w większości przypadków po sprawdzeniu okazuje się, że ktoś np. złożył kilka, kilkanaście wniosków na jedną osobę, albo nie zgadzają się w nich dane, np. PESEL.
XXXI Forum Ekonomiczne odbywa się w dniach 6-8 września 2022 r. w Karpaczu.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 08.09.2022, 12:11 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Meteorolog: my, ludzie, mamy wpływ na klimat, ale dobrze, że nie możemy wpływać na pogodę PAP
W atmosferze Ziemi gromadzi się energia zdolna zatapiać miasta, zrównywać budynki z ziemią, zrzucać na każdy metr kwadratowy hektolitry wody. Choć kontrolowanie pogody może się wydawać kuszące - dobrze, że ludzie tego nie umieją. Taka władza mogłaby być używana nieodpowiednio - powiedział PAP meteorolog dr Dariusz Baranowski.- 23.11.2024, 08:00
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: Nauka w Polsce
-
Image
Dr Paulina Legutko-Kobus z SGH: planowanie przestrzenne umożliwia ochronę krajobrazu PAP
Samorządy mają wiele narzędzi do ochrony krajobrazu, pytanie - czy potrafią je wykorzystywać? - zauważa dr Paulina Legutko-Kobus, kierowniczka Zakładu Polityki Regionalnej i Lokalnej Szkoły Głównej Handlowej. „Jako kluczowe narzędzie wymieniane są instrumenty planowania przestrzennego” - mówi ekspertka.- 22.11.2024, 15:22
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Offshore Wind Poland 2024: od słów do czynów - będą nowe obszary pod rozwój następnej fazy offshore PAP
Zimą pierwsze spółki wychodzą z budową na morze, a rząd zapowiada wytyczenie kolejnych obszarów na Bałtyku pod następną fazę rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, poza dwiema już realizowanymi. „Powstaje raport o stanie zagospodarowanie obszarów morskich, który da nam podstawy do merytorycznej decyzji o wyznaczeniu nowych obszarów dla rozwoju morskich farm wiatrowych na Bałtyku” - zadeklarował Arkadiusz Marchewka, wiceminister infrastruktury na Konferencji Offshore Wind Poland.- 22.11.2024, 12:56
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom