Newsletter

Nauka i technologie

Prof. Turska-Kawa: wśród głosujących będzie coraz więcej seniorów; to wyzwanie

16.04.2024, 09:00aktualizacja: 16.04.2024, 09:00

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

W konsekwencji starzenia się społeczeństw na świecie wśród osób głosujących systematycznie rośnie odsetek tzw. grey voters, czyli wyborców po 65. roku życia. To wyzwanie, które może mieć znaczący wpływ w płaszczyźnie wyborów politycznych - zwraca uwagę politolożka i psycholożka prof. Agnieszka Turska-Kawa.

"W 2018 r. po raz pierwszy w historii osoby w wieku powyżej 65 lat przewyższały liczebnie dzieci poniżej piątego roku życia. Badania i prognozy wyraźnie ukazują, że proces starzenia się społeczeństw będzie postępował. Analizy Światowej Organizacji Zdrowia sugerują, że wielkość segmentu osób w wieku powyżej 60 lat do roku 2050 podwoi się” - mówi prof. Agnieszka Turska-Kawa z Uniwersytetu Śląskiego. Kieruje ona badaniami „Polscy +Grey Voters+. Wpływ zmian demograficznych na rynek wyborczy w Polsce”.

"To, co się dzieje w obrębie segmentu grey voters, jest niezwykle ciekawe. Ze zmianami ilościowymi nikt dzisiaj już nie dyskutuje. Ale dla nas badaczy interesujące są towarzyszące temu zjawisku przemiany wewnątrz grupy najstarszych obywateli – w ich zachowaniach, postawach, oczekiwaniach. To swego rodzaju +nowa starość+, która staje się szczególnie widoczna, kiedy na procesy demograficzne nałożymy szybko postępujące przekształcenia w życiu społecznym i relacjach międzypokoleniowych” – dodaje badaczka.

Więcej na: https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C101478%2Cprof-turska-kawa-wsrod-glosujacych-bedzie-coraz-wiecej-seniorow-wyzwanie

Źródło informacji: Nauka w Polsce

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 16.04.2024, 09:00
Źródło informacji Nauka w Polsce
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ