Newsletter

Nauka i technologie

Program szkoleniowy dla liderów "Climate x" zaprasza studentów z całego świata

15.06.2023, 08:33aktualizacja: 15.06.2023, 08:36

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PR Newswire/Global Alliance of Universities on Climate
PR Newswire/Global Alliance of Universities on Climate

DUBAI, ZEA, 14 czerwca 2023 r. /PRNewswire/ -- Program szkoleniowy dla liderów "Climate x" przyjmuje obecnie zgłoszenia od studentów z całego świata. Potencjalni studenci mogą zarejestrować się na stronie http://climatexleadership.gauc.net/. Zgłoszenia przyjmowane będą do 30 czerwca 2023 roku.

Celem tego programu szkoleniowego, który jest strategicznie wspierany przez UNFCCC, UNESCO i globalnych partnerów oraz współorganizowany przez Światowe Stowarzyszenie Uniwersytetów ds. zmian klimatu (Global Alliance of Universities on Climate, GAUC) i Sojusz Uniwersytetów Azjatyckich (Asian Universities Alliance, AUA), jest zapewnienie następnemu pokoleniu umiejętności, które pozwolą im stać się przyszłymi liderami klimatycznymi. Kładzie on nacisk na synergiczne podejście, łącząc cenione zasoby edukacyjne i oferując innowacyjny program nauczania.

Zmiana paradygmatu rozwoju

Przejście na gospodarkę neutralną pod względem emisji dwutlenku węgla oznacza coś więcej niż tylko odejście od paliw kopalnych. Jest to „zmiana paradygmatu rozwoju, która da początek nowemu modelowi modernizacji, który może przynieść korzyści światu i przyczynić się do ekologicznej i dostatniej przyszłości” – powiedział Lord Nicholas Stern, przewodniczący Instytutu Badawczego Grantham Research Institute działający przy Londyńskiej Szkole Ekonomii (London School of Economics, LSE) i przewodniczący Komitetu Akademickiego GAUC.

Tej zmianie paradygmatu towarzyszą głębokie zmiany na rynku pracy, przynoszące zupełnie nowe wymagania i możliwości.

„Dzisiejsi młodzi ludzie są liderami i filarami jutra i niezależnie od ich przyszłej kariery muszą oni traktować neutralność węglową jako wspólną sprawę” – stwierdził dr WANG Binbin, Sekretarz Generalny GAUC.

Program szkoleniowy o nazwie "Climate x" podkreśla transformacyjny wpływ zmian klimatycznych i ich ścisłe powiązanie z innymi Celami Zrównoważonego Rozwoju ONZ (SDGs). Opierając się na sukcesie pilotażowego szkolenia "Climate x" z 2022 roku, które było przeznaczone wyłącznie dla studentów uniwersytetów członkowskich GAUC, program szkoleniowy na rok 2023 ma pomóc większej liczbie młodych ludzi wykorzystać możliwości związane ze zmianą paradygmatu i przyczynić się do osiągnięcia w przyszłości zerowego poziomu emisji netto dzięki umożliwieniu zapisu studentom szkół wyższych na całym świecie.

Prestiżowa edukacja na 28 uniwersytetach i nie tylko

Biorąc pod uwagę, że Zjednoczone Emiraty Arabskie (ZEA) będą gospodarzem konferencji ONZ w sprawie zmian klimatu (COP28) w 2023 r., Stowarzyszenie GAUC nawiązało strategiczne partnerstwo z Sojuszem Uniwersytetów Azjatyckich (AUA) obejmującym 15 uniwersytetów członkowskich w całej Azji, aby wspólnie zorganizować program szkoleniowy.

Dzięki rozszerzeniu istniejącej sieci uniwersytetów członkowskich GAUC partnerstwo to przybliża wyjątkowe wyzwania związane ze zmianami klimatu, przed którymi stoi kontynent, przy jednoczesnym zachowaniu kompleksowej globalnej perspektywy. W trakcie całego programu szkoleniowego eksperci z uniwersytetów członkowskich GAUC i AUA będą wspólnie prowadzić wykłady i warsztaty, koncentrując się na synergii między zmianami klimatu a corocznymi kluczowymi tematami GAUC, a mianowicie synergią między zmianami klimatu a czystą energią, zdrowiem, katastrofami i modą ekologiczną.

Ponadto, dzięki rozległej globalnej sieci partnerów, szkolenie obejmuje również różnorodne warsztaty, sesje panelowe i wykłady pozalekcyjne prezentowane przez zaproszonych prelegentów z organizacji stowarzyszonych z ONZ, przedstawicieli branży, organizacji pozarządowych, społeczeństwa obywatelskiego i nie tylko.

Od stażystów do przyszłych liderów klimatycznych

W celu umożliwienia studentom przeobrażenia się z osób uczących się wiedzy o klimacie w liderów działań na rzecz klimatu, program szkoleniowy przyjął model treningu kompetencji trenerskich (Train the Trainer) poprzez moduł "1+3". W ramach modułu 1 odnosi się do zajęć online, które trwają jeden miesiąc w lipcu; 3 symbolizuje trzy hybrydowe wydarzenia, w których zapisani studenci muszą wziąć udział od sierpnia do listopada, by móc wykorzystać swoje umiejętności przywódcze i wiedzę o klimacie w praktyce. Trzecie wydarzenie to wydarzenie pod przewodnictwem młodzieży w ramach Światowego Młodzieżowego Tygodnia Klimatycznego 2023 (Tydzień), mechanizmu, który GAUC i ponad 100 globalnych interesariuszy wspólnie zapoczątkowało w 2022 roku.

Po spełnieniu wymagań modułu 1+3 studenci otrzymają certyfikat GAUC i AUA jako Trenerzy "Climate x". Trenerzy "Climate x", którzy wykażą się wyjątkowymi zdolnościami przywódczymi i poświęceniem w trakcie Tygodnia, zaplanowanego w tym roku od 20 do 24 listopada, otrzymają dodatkowo tytuł "Pioniera Climate x ". Pionierzy "Climate x" będą również mieli okazję zostać wybrani do delegacji młodzieżowej COP28 GAUC i przedstawić najważniejsze działania młodzieży na rzecz klimatu na forum globalnego zarządzania zmianami klimatu podczas COP28 w Dubaju.

Szczegółowy harmonogram programu szkoleniowego dla liderów "Climate x" można znaleźć na stronie: https://gauc.net/.

Zdjęcie - https://mma.prnewswire.com/media/2101448/Climate_x__Leadership_Training_Program_Welcomes_College_Students_Worldwide.jpg

Źródło: Global Alliance of Universities on Climate

Źródło informacji: PR Newswire

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 15.06.2023, 08:33
Źródło informacji PR Newswire
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ