Newsletter

Nauka i technologie

Rada ds. Badań nad Zaawansowanymi Technologiami w Abu Zabi inicjuje powstanie „AI71”: nowej firmy zajmującej się sztuczną inteligencją i pioniera zarządzania zdecentralizowanymi danymi dla firm i państw

29.11.2023, 09:05aktualizacja: 29.11.2023, 09:16

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Business Wire/AETOSWire (1)
Business Wire/AETOSWire (1)
- Firma AI71 jest zbudowana na uwzględnianym w światowych rankingach modelu generatywnej sztucznej inteligencji Falcon

- Nowa firma ma dokonywać ekspansji na polu rozwijania wielodomenowej sztucznej inteligencji, skupiając się początkowo na sektorach medycznym, edukacyjnym i prawnym

ABU ZABI, Zjednoczone Emiraty Arabskie--(BUSINESS WIRE)-- W epoce szybkiego rozwoju sztucznej inteligencji (AI) Rada ds. Badań nad Zaawansowanymi Technologiami (ATRC) z siedzibą w Abu Zabi dokonuje kolejnego śmiałego kroku, tworząc nową firmę z branży sztucznej inteligencji - AI71. Podmiot powstaje w oparciu o stworzone przez Instytut Innowacji Technologicznych (Technology Innovation Institute, TII) modele generatywnej sztucznej inteligencji Falcon i skupi się na wielodomenowych specjalizacjach, oferując zarazem niedostępne wcześniej opcje sterowania danymi AI dla firm i krajów, które zamierzają podjąć się self-hostingu dla ochrony prywatności.

Ta informacja prasowa zawiera multimedia. Pełna treść informacji prasowej znajduje się tutaj: https://www.businesswire.com/news/home/20231128919216/pl/

Powstanie tego potężnego gracza w dziedzinie AI zostało zainicjowane przez księcia koronnego, szejka Abu Zabi H.H. Khaleda bin Mohameda bin Zayeda Al Nahyana, przewodniczącego rady wykonawczej emiratu Abu Zabi, w obecności kilku ministrów i przedstawicieli czołowych wielonarodowych firm technologicznych.

Choć to działający pod auspicjami ATRC Instytut Innowacji Technologicznych stworzył duże modele językowe (LLM) Falcon 7B, 40B, i 180B, to filia ATRC o nazwie VentureOne wprowadzi AI71 na rynek w wielu domenach, zaczynając od sektorów: medycznego, edukacyjnego i prawnego. Umożliwiając dostęp do ogromnych magazynów zanonimizowanych danych w tych pionach - reprezentujących bogaty i różnorodny przekrój demograficzny - AI71 będzie dysponować wyróżnikiem o decydującym znaczeniu, dającym przewagę nad innymi dzisiejszymi rynkami AI: w wysokim stopniu zdigitalizowaną i stosunkowo dojrzałą infrastrukturę elektroniczną ZEA.

W czasach, w których innowacja często wyprzedza powstanie ram prawnych, sprawna struktura podejmowania decyzji przez rząd ZEA daje nowej firmie wyjątkową pozycję, by mogła wdrożyć swoje osiągnięcia w dziedzinie AI globalnie, omijając żmudne procesy często kojarzone z takimi procesami.

Dzięki partnerstwu i współpracy, AI71 umożliwi klientom wdrożenie swoich modeli AI i czerpanie korzyści z dostępu do zasobów zaawansowanych danych, co zapewni wyjątkową wydajność generatywnej sztucznej inteligencji. Co nie mniej istotne, AI71 umożliwi posiadanie zdecentralizowanych danych, dzięki czemu klienci zachowają kontrolę nad swoimi danymi. Ta oferta ustanowi nowe standardy prywatności i bezpieczeństwa, wyróżniając się wśród projektów AI, w których suwerenność danych ma decydujące znaczenie. Oznacza to zmianę zasad gry w zakresie dostępności AI, zwłaszcza dla przedsiębiorstw, dużych korporacji i obcych podmiotów rządowych, pragnących mieć pewność, że ich dane pozostaną poufne.

AI71 będzie tworzona zgodnie z proinnowacyjnym, inkluzywnym podejściem oraz przy założeniu, że technologia AI nie powinna pozostawać w rękach garstki ludzi, lecz stać się dostępną dla wielu, by sprzyjać powstawaniu kreatywnych innowacji. Nowa firma z branży AI skupia się na pogłębianiu wiarygodności emiratu Abu Zabi (oraz szerzej: ZEA) jako poważnego gracza na polu AI, i tym samym zwiastuje nadejście w tym kraju ery gospodarki opartej na wiedzy.

H.E. Faisal Al Bannai, sekretarz generalny rady ds. Badań nad Zaawansowanymi Technologiami, wyjaśnia: „W ZEA współpraca to coś więcej niż praktyka - to część naszego DNA. Nasze modele generatywnej sztucznej inteligencji Falcon, kluczowe dla AI71, nadają podmiotowość programistom, firmom oraz państwom, oraz dają im autonomię, by mogli decydować o przeznaczeniu swoich danych. Dzięki dostępowi do scentralizowanych zasobów danych ZEA, celowa komercjalizacja naszych modeli AI w różnych sektorach jest centralnym elementem w naszym planie rozwoju AI71. Podążając tą drogą, podejmujemy zobowiązanie do nieustannego upubliczniania modeli Falcon, ponieważ tylko demokratyzacja tych cennych zasobów danych przyniesie prawdziwe korzyści całemu społeczeństwu”.

Pierwsza ze stworzonych przez AI71 ultranowoczesnych specjalizacji skupi się na branży medycznej i będzie dążyć do przekształcenia możliwości w zakresie diagnostyki i podejmowania decyzji, znacznie zmieniając poziom precyzji i ilość czasu poświęcanego każdemu pacjentowi.

Sektory edukacyjny i prawny także zyskają wartość dzięki integracji AI i związanych z nią ulepszeń, wpływających na obie te domeny poprzez subtelne korzyści, prowadzące do powstania nowych rozwiązań sprzyjających rozwojowi społecznemu.

AI71 współpracuje z siedmioma partnerami w ekosystemie. Należy do nich Departament Kompetencji Rządowych w Abu Zabi, który dzięki cyfryzacji skupia ponad 30 podmiotów rządowych; biuro ds. Sztucznej Inteligencji, Gospodarki Cyfrowej i Zastosowań do Pracy Zdalnej, wspierające szersze wdrożenie technologii; firmę World Wide Technology, współpracującą nad tworzeniem zintegrowanych rozwiązań AI w lokalizacji; firmę CNTXT, oferującą usługi etykietowania i oznaczania danych; ekosystem Hub71, mający przyciągać startupy z dziedziny AI i skalować ich działalność; firmę PwC Middle East, zajmującą się przypadkami zastosowania u klientów; oraz firmę AWS, dostarczającą mocy obliczeniowej.

Ponieważ sztuczna inteligencja będzie wpływać na nasze życie i pracę w dającej się przewidzieć przyszłości, nowo powstała firma zamierza poszerzać swoją ofertę dla przedsiębiorstw, opartą o zapotrzebowanie branży, oraz ułatwiać szeroko zakrojone przenikanie AI do całej gospodarki. AI71 to szansa, by stanąć na czele radykalnej zmiany i rozwijać pierwszy oparty na AI ekosystem w ZEA i innych krajach.

Podczas gdy AI71 wywiera wpływ na przedsiębiorstwa, branże i rządy, VentureOne będzie wprowadzać nowe specjalizacje, aby sprostać rosnącemu popytowi ze strony różnych sektorów.

*Źródło: AETOSWire

Oficjalną, obowiązującą wersję niniejszego zawiadomienia stanowi tekst oryginalny sporządzony w języku źródłowym. Tekst tłumaczenia służy wyłącznie celom orientacyjnym, został sporządzony wyłącznie dla celów ułatwienia zrozumienia zawiadomienia i należy interpretować go w odniesieniu do tekstu źródłowego, który jest jedyną wersją mającą skutki prawne.

Wersja źródłowa dostępna na businesswire.com: https://www.businesswire.com/news/home/20231128919216/pl/

Źródło: Advanced Technology Research Council

KONTAKT:

Jennifer Dewan

starszy dyrektor ds. komunikacji

e-mail: jennifer.dewan@tii.ae 

Źródło informacji: Business Wire

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 29.11.2023, 09:05
Źródło informacji Businesswire
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii