Newsletter

Nauka i technologie

Studiowanie przez internet – przyszłość branży edukacyjnej?

11.09.2023, 10:35aktualizacja: 11.09.2023, 10:42

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Freepik
Freepik
Jeszcze do niedawna studia, zwłaszcza te I i II stopnia, były prowadzone w dwóch formach: stacjonarnej i niestacjonarnej. Jednak pandemia COVID-19 pokazała, że można zdobywać wykształcenie oraz nowe umiejętności, wiedzę czy kwalifikacje w jeszcze jeden sposób. Mowa o kształceniu z wykorzystaniem metod i technik na odległość, czyli online, które w dobie wspomnianej pandemii było koniecznością, a dziś staje się coraz popularniejszym wyborem i możliwością pogodzenia nauki z podróżami czy pracą. Czy studiowanie przez internet jest przyszłością branży edukacyjnej? Absolwenci studiów online i placówki oferujące taką formę kształcenia nie mają wątpliwości.

Studiuj online z dowolnego miejsca na świecie. Jak wygląda nauka przez internet?

W XXI wieku nikogo nie dziwi to, że coraz więcej branż przenosi swoją działalność do świata online. Sektor edukacyjny nie pozostaje w tyle, bo proponuje studentom i słuchaczom możliwość studiowania przez internet, za pośrednictwem intuicyjnej platformy e-learningowej, do której dostęp jest możliwy przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. To właśnie w tym tkwi sekret przewagi studiów online nad dziennymi i zaocznymi oraz powód, dla którego są wybierane przez coraz więcej osób. Spełniające wysokie standardy materiały edukacyjne są dostępne na wyciągnięcie ręki, nie tylko w trakcie wykładów czy ćwiczeń odbywających się na uczelni, jak ma to miejsce na studiach stacjonarnych.

Student lub słuchacz (w zależności od wybranych studiów internetowych) zapoznaje się z materiałami dydaktycznymi w dogodnym dla siebie czasie i miejscu, dopasowując harmonogram nauki do swojego planu dnia. Po każdym przerobionym bloku tematycznym podchodzi do testu, który sprawdza jego wiedzę.

Studia przez internet, na które można zapisać się np. tutaj: studia-online.pl, trwają tyle samo, co ich stacjonarne i niestacjonarne odpowiedniki. Te I stopnia obejmują 6 semestrów, II stopnia – 4 semestry, a podyplomowe – od 2 do 4 semestrów.

Praktyki a studiowanie przez internet

Studiowanie przez internet brzmi zachęcająco. Wiadomo jednak, że częścią zdobywania wykształcenia wyższego jest nie tylko zapoznanie się z przekazywaną przez wykładowców teorią, lecz także praktyki. Jak to wygląda w przypadku nauki online? Jeśli chodzi o studia I i II stopnia, to zgodnie z prawem wspomniane praktyki są nieodłączną częścią programu nauczania, a ich zaliczenie jest obowiązkowe (bez względu na wybrany kierunek). Oznacza to, że studiowanie przez internet nie zwalnia z konieczności ich realizacji.

Inaczej wygląda to w przypadku podyplomowych studiów internetowych. Praktyki zawodowe są obowiązkowe wyłącznie na określonych kierunkach, głównie tych pedagogicznych i o charakterze kwalifikacyjnym. W takiej sytuacji słuchacz realizuje je samodzielnie, w placówce zgodnej z kierunkiem kształcenia.

Czy studia internetowe są dla ciebie?

Studia online są tak naprawdę dla każdego. Warto jednak pamiętać, że brak odgórnie ustalonego harmonogramu wymaga od studenta lub słuchacza dyscypliny i motywacji do samodzielnej nauki. Poza tym wystarczy tylko dostęp do internetu, aby móc zdobywać wykształcenie, nowe kompetencje, a nawet kwalifikacje potrzebne do wykonywania określonego zawodu.

Na studia przez internet najczęściej decydują się osoby, które chcą połączyć edukację z pracą na pełny etat, macierzyństwem i podróżami. Kształcenie z wykorzystaniem metod i technik na odległość jest również pomocne w przypadku osób z niepełnosprawnościami, mieszkających na wsi i w małych miastach czy tych, których sytuacja finansowa nie pozwala na studia dzienne lub zaoczne.

Nie bez znaczenia jest również różnorodność kierunków licencjackich, magisterskich i podyplomowych, które ma w swojej ofercie np. popularna wśród studentów i słuchaczy Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego. Dzięki niej można łatwo znaleźć ścieżkę edukacyjną zgodną z zainteresowaniami i planami zawodowymi.

Źródło informacji: studia-online.pl

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 11.09.2023, 10:35
Źródło informacji studia-online.pl
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ