Newsletter

Nauka i technologie

Thorium Space S.A. i Hellas Sat nawiązały kluczową współpracę w ramach MoU na rozwój w pełni elastyczngo payloadu telekomunikacyjnego dla nowej misji satelitarnej

11.06.2024, 13:06aktualizacja: 11.06.2024, 13:09

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Thorium Space (1)
Thorium Space (1)
10 czerwca b.r., w Atenach, Thorium Space i Hellas Sat podpisały porozumienie o współpracy (MoU) dotyczące rozwoju i budowy elastycznego, w pełni cyfrowo definiowalnego systemu telekomunikacyjnego w paśmie Ku/Ka (Satellite Communication Flexible Payload), umieszczonego na nowej misji satelitarnej Hellas Sat, na orbicie geostacjonarnej 39° East. Partnerstwo pozwoli wyjść także z ofertą usług bezpiecznej łączności satelitarnej dla rządów i ministerstw obrony Polski i Grecji poprzez współdzielenie zasobów na satelicie najnowszej generacji oraz poprzez dostęp do satelitów Hellas Sat obecnych już na orbicie.

Oficjalne podpisanie memorandum (MoU) z udziałem Pawła Rymaszewskiego, prezesa zarządu Thorium Space S.A. i Christodoulos Protopapas, CEO of Hellas Sat odbyło się w siedzibie Hellas Sat w Atenach. Współpraca realizowana będzie w zakresie rozwoju i budowy elastycznego, w pełni cyfrowo definiowalnego systemu telekomunikacyjnego pracującego w paśmie Ku/Ka (payloadu) przez Thorium Space dla nowej misji satelity geostacjonarnego Hellas Sat wraz z integracją dodatkowego payloadu do łączności optycznej (laserowej) w jeden system telekomunikacyjny.

Partnerstwo Thorium Space i Hellas Sat obejmie także świadczenie usług na rzecz podmiotów rządowych, obronnych i komercyjnych w Polsce oraz Europie środkowej i wschodniej, za pośrednictwem obecnych na orbicie satelitów Hellas Sat oraz dzięki nowej misji Hellas Sat. Firmy deklarują, iż będą pracować nad rozwojem elastycznego ładunku komunikacji satelitarnej, dla nowej misji satelitarnej Hellas Sat, finansowanej przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA). Strony współpracować będą także nad rozwojem płaskiego terminala w paśmie Ku, aby dynamicznie dostosowywać się do bieżących potrzeb i wymagań klientów z sektora obronnego, zarówno w Polsce, jak i w Grecji.

„Współpraca w ramach MoU to niezbędny krok do realizacji nowej misji satelitarnej Hellas Sat, gdzie Thorium zaprojektuje i wykona najnowszej generacji payload telekomunikacyjny. Dostarczymy kompletny flexible payload do nowego satelity Hella Sat, który będzie pracował jednocześnie w paśmie Ku i Ka, co jest unikatowe nie tylko na rynku europejskim, ale także światowym. To bez wątpienia nasze największe dotychczasowe osiągniecie w zakresie współpracy komercyjnej z partnerem międzynarodowym oraz spektakularny i historyczny sukces spółki, przez co Thorium staje na równi w szeregi z największymi światowymi graczami rynku Space oraz staje się najważniejszą spółką kosmiczną w historii Polski. Czekałem i pracowałem na ten moment 25 lat” - informuje Paweł Rymaszewski, prezes zarządu Thorium Space S.A.

„Cieszymy się, że możemy ogłosić podpisanie porozumienia o współpracy (MoU) z Thorium Space, strategicznego partnerstwa, które podkreśla dążenie Hellas Sat do innowacyjności i doskonałości w komunikacji satelitarnej, a także nasze starania mające na celu budowanie współpracy z wiodącymi partnerami i sojusznikami w zakresie zwiększania zdolności Hellas Sat do skutecznego zaspokajania rosnących potrzeb odbiorców w zakresie łączności” - dodaje Christodoulos Protopapas, CEO Hellas Sat.

O Thorium Space S.A.

Thorium Space S.A. jest firmą z sektora zaawansowanych systemów komunikacji satelitarnej, projektującą nowatorskie rozwiązania technologiczne w zakresie konstruowania pojazdów kosmicznych i inteligentnych anten macierzowych, mających zastosowanie w branży kosmicznej i obronności. Swoje rozwiązania kieruje do szeroko pojętego przemysłu, w którym komunikacja satelitarna odgrywa kluczowe znaczenie, a wśród kontrahentów spółki, znajdują się światowi dystrybutorzy najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych i twórcy oprogramowania obliczeniowego. Obecnie prowadzi intensywne prace badawcze. Jest laureatem „Orła Innowacji” dziennika Rzeczpospolita w kategorii „Najlepsze rozwiązanie technologiczne - projekt”.

https://thorium.space

O Hellas Sat

Założona w 2001 roku firma Hellas Sat jest wiodącym operatorem oraz dostawcą rozwiązań komunikacji satelitarnej, działającym z pozycji orbitalnej 39° East oraz 10°West z trzema satelitami i dwoma teleportami w Grecji oraz na Cyprze. Firma oferuje kompleksowe rozwiązania satelitarne, zaspokajając szeroki zakres potrzeb komunikacyjnych. Rozszerzając swoje portfolio, Hellas Sat wchodzi obecnie na rynek centrów danych, wzbogacając swą ofertę o niezawodne i innowacyjne rozwiązania w zakresie transmisji danych. Ta strategiczna ekspansja podkreśla zaangażowanie Hellas Sat w dostarczanie kompleksowych i niezawodnych usług przedsiębiorstwom, firmom telekomunikacyjnym, rządom i klientom z sektora obronnego na całym świecie.

https://www.hellas-sat.net

KONTAKT

Ewa Poławska

Chief Communication & Public Affairs Officer Thorium Space S.A.

tel. +48 789 254 610

e-mail: ewa.polawska@thoriumspace.com

lub

Biuro prasowe Thorium Space S.A.

Sylwia Kuligowska

agencja SCOPE PR

tel. 692 444 406

e-mail: s.kuligowska@scopepr.pl

Źródło informacji: Thorium Space

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 11.06.2024, 13:06
Źródło informacji Thorium Space
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii