Newsletter

Nauka i technologie

Thorium Space SA wraz z Europejską Agencją Kosmiczną rozpoczyna pracę nad polskim satelitą telekomunikacyjnym Small Geo

04.12.2023, 13:57aktualizacja: 04.12.2023, 14:06

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

W połowie listopada br. Polska oficjalnie przystąpiła do programów opcjonalnych ESA, a na przełomie 29/30 listopada Thorium Space SA zostało dołączone do programu HummingSAT - nowej linii produktowej europejskich, małych satelitów telekomunikacyjnych na orbitę geostacjonarną (GEO).

Wraz z dołączeniem Thorium Space SA do programu HummingSAT oficjalnie ruszają prace nad całkowicie polskim, narodowym satelitą telekomunikacyjnym Small GEO, gdzie spółka odpowiada za definicję wymagań całej misji wraz z projektem satelity Small GEO, a także za development oraz budowę w pełni cyfrowego payloadu telekomunikacyjnego w paśmie Ku/Ka.

W ramach projektu spółka SwissTo12 odpowiedzialna jest za dostosowanie, budowę oraz dostarczenie platformy satelitarnej GEO (rozwijanej poprzez program HummingSAT), na której umieszczony zostanie ładunek telekomunikacyjny Thorium Space SA, stanowiąc łącznie najnowszej generacji nową rodzinę definiowanych programowo, małych - ważących poniżej 1 tony, satelitów telekomunikacyjnych przystosowanych do umieszczenia na orbicie GEO.

Wstępna wartość całego projektu szacowana jest na około 75 mln euro, a deklarowane łączne dofinansowanie z ESA na sam payload telekomunikacyjny, zaprojektowany i zbudowany przez spółkę Thorium Space wyniesie 8 mln euro w pierwszej fazie A/B misji (pierwsze dwa lata) oraz 25 mln euro w fazie C/D/E misji (kolejne trzy lata).

„W drugiej połowie listopada Polska oficjalne dołączyła do programu HummingSAT Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), który wraz z końcem listopada został oficjalnie rozszerzony o Thorium Space S.A. W projekcie tym spółka Thorium Space pracować będzie nad narodowym, całkowicie polskim satelitą telekomunikacyjnym z innowacyjnym payloadem Thorium o wartości ponad 35 mln euro. Projekt ten jest częścią polskiej misji o roboczej nazwie >>KryptonSAT<<” - informuje Ewa Poławska, Head of Communication Thorium Space S.A.

ESA Partnership to program, który zapewnia odpowiednie środowisko dla branży komunikacji satelitarnej do wprowadzania innowacyjnych rozwiązań kosmicznych na rynek komercyjny. ESA ma już w swym portfolio wdrożenie kilku znaczących projektów partnerskich w ramach programu Zaawansowanych Badań nad Systemami Telekomunikacyjnymi (ARTES), obejmującego różne typy satelitów - od dużych geostacjonarnych do cubesatów. Projekty te mają ogromne znaczenie dla rozwoju przemysłu kosmicznego, zapewniając innowacyjne rozwiązania i wspierając konkurencyjność branży telekomunikacji satelitarnej w Europie i Kanadzie.

„W kontekście udziału Thorium Space w projekcie ESA Partnership planowane jest stworzenie Narodowego Satelity Telekomunikacyjnego, co bardzo istotne - w pełni polskiego z wykorzystaniem innowacyjnego transpondera w paśmie Ku/Ka. Projekt ten jest obecnie w fazie realizacji A/B, a jego zakończenie przewidywane jest na koniec 2025 roku. W kolejnej fazie, czyli CDE trwającej trzy lata, będzie miała miejsce budowa przez zespół Thorium Space całego payloadu telekomunikacyjnego” - dodaje Ewa Poławska.

„Thorium uczestniczy w projekcie narodowego satelity telekomunikacyjnego opartego w pełni o polską myśl technologiczną, przy współfinansowaniu ze strony ESA i innych partnerów. Firma została uznana przez ESA jako >>Mission Prime<< i po raz pierwszy w historii będzie odpowiadać za budowę polskiego satelity geostacjonarnego. To jest bardzo ważny, wręcz przełomowy krok dla Thorium oraz dla rozwoju przemysłu kosmicznego w Polsce. Projekt ten daje nam możliwość zdefiniowania całkowicie polskiej misji, która umożliwi budowę, integrację, wystrzelenie i użytkowanie satelity zgodnie z polskimi potrzebami. Rozpoczęcie prac nad tym innowacyjnym projektem to kluczowy moment dla Thorium Space. Już teraz jestem przekonany, że będzie to dla nas oraz całego polskiego ekosystemu kosmicznego przełomowa w historii misja, nie tylko zapewniająca tak krytyczne zasoby, jakimi jest niezależna, bezpieczna łączność satelitarna, ale także wejście w rynek producentów satelitów telekomunikacyjnych GEO z najbardziej dziś pożądanym definiowanym cyfrowo payloadem SmallGEO HTS” - informuje Paweł Rymaszewski, prezes zarządu Thorium Space S.A.

„Dla Thorium Space zaproszenie do udziału w projekcie partnerskim oznacza potwierdzenie naszych najwyższej klasy kompetencji technologicznych i uznanie przez partnera, jakim jest ESA. Co dla nas niezwykle ważne, to fakt, że projekt jest określany mianem komercyjnego, zatem my jako Thorium mamy prawo sprzedać nasz produkt komercyjnie, a projekty partnerskie ESA zapewniają branży komunikacji satelitarnej odpowiednie środowisko do wprowadzania innowacyjnych rozwiązań kosmicznych właśnie na rynek komercyjny” - dodaje dr. Piotr Kurgan, kierownik misji KryptonSAT

„Jesteśmy gotowi na kolejny duży krok w historii naszej spółki. Mamy ku temu kompetencje oraz fantastycznie wykwalifikowany zespół inżynierów i specjalistów. Już dziś z pełnym przekonaniem mogę potwierdzić, że Thorium Space wykona całego satelitę jako misja polska, z partnerami i przy współfinansowaniu z ESA” - potwierdza Paweł Rymaszewski, prezes zarządu Thorium Space S.A.

Thorium Space S.A. to firma z sektora zaawansowanych systemów komunikacji satelitarnej (Space Advanced Communication Company). Zajmuje się projektowaniem nowatorskich rozwiązań technologicznych w zakresie konstruowania pojazdów kosmicznych i inteligentnych anten macierzowych mających zastosowanie w branży kosmicznej i sektorze obronności. Tworzy ją interdyscyplinarny zespół blisko 40 inżynierów technologii kosmicznych oraz specjalistów z dziedzin pokrewnych. Posiada biura we Wrocławiu i Warszawie.
www.thoriumspace.com

SWISSto12 jest pionierem nowej generacji technologii ładunku o częstotliwości radiowej do zastosowania w zupełnie nowej klasie małych, tanich satelitów geostacjonarnych. SWISSto12, z siedzibą w Szwajcarii i zakładami w Kalifornii, New Hampshire i Izraelu, współpracuje z globalnymi korporacjami lotniczymi i telekomunikacyjnymi. SWISSto12 jest wspierany przez znanych szwajcarskich i europejskich inwestorów.
https://swissto12.com

Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) jest agencją wykonawczą MRiT powołaną w 2014 r. Jej zadaniem jest wspieranie polskiego przemysłu kosmicznego poprzez realizację priorytetów Polskiej Strategii Kosmicznej. POLSA współpracuje z międzynarodowymi agencjami oraz administracją państwową w zakresie badania i użytkowania przestrzeni kosmicznej. Odpowiada za promocję polskiego sektora kosmicznego w kraju i za granicą. POLSA prowadzi również działania związane z informacją i edukacją nt. wykorzystania technologii satelitarnych (m.in. nawigacji, obserwacji i komunikacji) w gospodarce, administracji i w życiu codziennym.
https://polsa.gov.pl

KONTAKT:

Ewa Poławska

Head of Communication

Thorium Space S.A.

e-mail: ewa.polawska@thoriumspace.com

tel. +48 789 254 610

lub

Biuro prasowe Thorium Space S.A.:

Sylwia Kuligowska

Agencja SCOPE Public Relations

e-mail: s.kuligowska@scopepr.pl

tel. +48 692 444 406

Źródło informacji: Thorium Space

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 04.12.2023, 13:57
Źródło informacji Thorium Space
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ