Newsletter

Nauka i technologie

Ustanowiono Rekord Polski w zbiorze buraka cukrowego

23.11.2022, 12:22aktualizacja: 23.11.2022, 12:37

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Chemirol (1)
Chemirol (1)
Mimo trudnych warunków w czasie wegetacji, w ubiegły piątek ustanowiono Rekord Polski na największy plon buraka cukrowego zebranego z jednego hektara. Uzyskany wynik to 112,11 t/ha buraka cukrowego o polaryzacji 16%. Wydarzenie miało miejsce w Otmuchowie, w województwie opolskim. Proces zbioru i pomiaru odbywał się pod nadzorem sędziego z Biura Rekordów. W gospodarstwie stosowane były rozwiązania z autorskiego programu „Idę po Rekord”, stworzonego przez specjalistów z PUH „Chemirol” sp. z o.o.

Tegoroczne warunki do uprawy buraka cukrowego były bardzo wymagające dla polskich rolników. Pierwsze siewy rozpoczęły się pod koniec marca. Na początku sezonu, opady były zatrważająco niskie. Plantatorzy musieli zmierzyć się z nierównomiernymi oraz długimi wschodami. W niektórych lokalizacjach pojawiały się burze piaskowe, które zasypywały wschodzące rośliny, a tym samym uszkadzały liście. Rolnicy stosowali po kilka zabiegów herbicydowych. Tak trudne warunki powodowały, że klienci obawiali się niskich plonów. Od września rozpoczęły się intensywne zbiory buraków, które były opóźnione o prawie dwa tygodnie. Jednak decyzja ta okazała się słuszna, ponieważ plony okazały się wysokie i wynagrodziły wielu rolnikom ciężki sezon. Tak było również w przypadku gospodarzy z Otmuchowa, w woj. opolskim, którzy przystąpili do programu „Idę po Rekord” licząc na wsparcie w osiągnięciu bardzo dobrego plonowania buraków cukrowych.

18 listopada 2022 r. w asyście sędziego z Biura Rekordów, na terenie Gospodarstwa Rolnego Konrada i Waldemara Rusek został ustanowiony Rekord Polski w zbiorze buraka cukrowego. Plon, jaki osiągnęli rolnicy to 112,11 t/ha w przeliczeniu na polaryzację 16%. Plon netto II buraka cukrowego dostarczonego do cukrowni wyniósł 93,95 t/ha, przy wyjątkowo wysokiej polaryzacji 18,70%. Tak imponujący wynik był możliwy dzięki indywidualnie dobranej technologii w ramach programu „Idę po Rekord”. Na polu zastosowano produkty z portfolio PUH „Chemirol” sp. z o.o. i INNVIGO Sp. z o.o., w tym niezawodną ochronę fungicydową. Użyto również preparatu BlueN®, który już w roku premiery na polskim rynku zdobył tytuł Innowacyjnego Produktu Rolniczego 2022.

„Nasza historia z rolnictwem trwa już wiele lat. Gospodarstwo prowadzi mój syn, którego wspieram każdego dnia. Mamy około 100 ha ziemi, w tym uprawy rzepaku, pszenicy oraz buraka cukrowego. Na zaproszenie Chemirolu podjęliśmy wyzwanie ustanowienia Rekordu Polski. Przedstawione technologie w ramach programu >>Idę po Rekord<< były idealnym rozwiązaniem w przypadku naszych upraw. Profesjonale doradztwo, ze strony Chemirolu było odczuwalne na każdym etapie współpracy. Bardzo się cieszymy z rekordowego wyniku, tym bardziej że został osiągnięty na gruntach klasy III i IV gleby" – powiedział właściciel gospodarstwa Waldemar Rusek.

W 2021 r. narodziła się idea programu „Idę po Rekord”, który w swoich założeniach ma umożliwiać klientom spółki dostęp do autorskich metod maksymalizacji produkcji rolnej. Projekt jest przygotowany dla upraw: rzepaku, pszenicy, kukurydzy i buraka cukrowego. Do programu może zapisać się każdy Rolnik i na bieżąco otrzymywać autorskie recepty, umożliwiające optymalizacje produkcji rolnej. Zapisy odbywają się za pośrednictwem strony www.ideporekord.pl.

„Trudna sytuacja w branży rolniczej, wysokie ceny nawozów, zmiany na ryku surowców i energii powodują, że rolnicy muszą odpowiednio dobierać produkty, aby uzyskać obfite plony. Plantatorzy nie mogą ryzykować i inwestować w niesprawdzone rozwiązania. Oczekują fachowego i profesjonalnego doradztwa. W takich sytuacjach z pomocą przychodzi PUH „Chemirol” sp. z o.o., które proponuje najlepsze rozwiązania dobrane odpowiednio do gospodarstwa w ramach programu >>Idę po Rekord<< – powiedział Piotr Smolarek z PUH „Chemirol” sp. z o.o.

W ramach pomiarów indywidualnych rekordów gospodarstw Chemirol korzysta z obecności sędziego z Biura Rekordów. Biuro Rekordów, z ponad 8 - letnią historią i olbrzymim dorobkiem także w zakresie rekordów Guinnessa, od 2014 roku oficjalnie pomaga firmom, organizacjom, instytucjom publicznym w biciu i ustanawianiu rekordów. Pomiary plonów buraka cukrowego były ostatnim etapem w I edycji programu „Idę po rekord”. Chemirol jako firma realizująca misję bycia partnerem i doradcą w rolnictwie, każdego dnia stoi u boku polskiego rolnika. Wysokie wyniki osiągnięte w ramach tego projektu potwierdzają, że hasło „Partner i Doradca w Rolnictwie” to słowa, które są potwierdzone widocznymi efektami.

KONTAKT:
Barbara Czajka
Menedżer ds. komunikacji Dział Marketingu i PR
tel. kom.: +48 723 683 861
e-mail: barbara.czajka@chemirol.com 

Źródło informacji: Chemirol

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 23.11.2022, 12:22
Źródło informacji Chemirol
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ