Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Polski system ciepłowniczy jest jednym z najbardziej rozwiniętych w całej Unii Europejskiej. Zaopatruje on w ciepło ponad 40 proc. gospodarstw domowych w kraju. Stan infrastruktury ciepłowniczej w wielu miejscach w Polsce nie jest idealny, a systemy niestety - przestarzałe.
Najczęstsze przyczyny awarii sieci ciepłowniczych w oczach Polaków
Jak wynika z najnowszych wyników badań przeprowadzonych na reprezentatywnej grupie Polaków, zawartych w raporcie Radpol S.A. „Polacy a ciepłownictwo i środowisko 2021”, wśród najczęstszych przyczyn powstawania awarii ciepłowniczych Polacy wskazują na przestarzałą infrastrukturę przesyłową.
„Przed branżą ciepłowniczą staje wyzwanie, jakim jest pozyskanie finansowania na niezbędne modernizacje i dalszą rozbudowę sieci przesyłowych. Przebudowa i modernizacja tych sieci jest nieunikniona i wiązać się będzie z wysokimi nakładami finansowymi, warto więc wziąć pod uwagę nie tyko kwestie bezpośrednich kosztów budowy, ale również koszty ich przyszłej eksploatacji” - wyjaśnia Anna Kułach, prezes zarządu Radpol S.A.
Jak Polacy oceniają stan systemów ciepłowniczych?
Polacy dostrzegają, a raczej czują na własnej „skórze” problem z przestarzałą infrastrukturą przesyłową ciepła. Mimo pozytywnych zmian, jakie zaszły w mijających latach w branży ciepłowniczej. Co czwarty badany uważa, że sieć ciepłownicza w miejscu, w którym mieszka, jest przestarzała i wymaga modernizacji.
Ponad jedna trzecia badanych uważa, że rurociągi do transportu ciepła w ich mieście są modernizowane, ale jest jeszcze wiele do zrobienia. Jedynie co dziesiąty ankietowany wskazuje, że są one zmodernizowane i odpowiadają najwyższym standardom. Co trzeci ankietowany nie umie określić, jaki jest stan systemów ciepłowniczych w jego miejscu zamieszkania.
„Obecnie w Polsce eksploatowanych jest ponad 20 tys. km sieci ciepłowniczych charakteryzujących się różnym stanem technicznym. Prawie połowa z nich wykonana jest w nieefektywnej i przestarzałej już technologii kanałowej - często z bardzo złą izolacją cieplną. W celu osiągnięcia 85 proc. wyniku efektywnych energetycznie systemów ciepłowniczych do roku 2030 (wg. złożeń Polityki Energetycznej Polski 2040) należy znaczną część przestarzałych sieci kanałowych wymienić na efektywne, kompletne systemy rur preizolowanych z barierą dyfuzyjną” - dodaje Witold Niesiołowski, doradca zarządu ds. ciepłownictwa w Radpol S.A.
Badanie do raportu „Polacy a ciepłownictwo i środowisko 2021” zostało przeprowadzone w dniach 16-18 lutego 2021 roku na reprezentatywnej grupie Polaków powyżej 18. roku życia, mieszkających w miastach, zgodnie z rozkładem płci, wieku i klasy wielkości miejscowości. Głównym celem badania było zapoznanie się z opinią Polaków na temat oczekiwań społecznych wobec ciepłownictwa systemowego, a także rozwiązań ekologicznych w przededniu transformacji energetycznej. Wywiady przeprowadzono online (CAWI) na panelu internetowym SW Panel.
Informacje dla mediów:
RADPOL S.A. to innowacyjny wytwórca i dostawca zaawansowanych technologicznie, kompletnych preizolowanych systemów rurowych z barierą dyfuzyjną oraz płaszczem UV Protect Color (rury, kształtki, armatura, mufy sieciowane radiacyjnie) przeznaczonych do przesyłu ciepła, mediów chłodzących, mediów technologicznych oraz pary. Jest też czołowym producentem rur warstwowych z wysokiej jakości polietylenu do budowy instalacji przemysłowych, wodociągowych, kanalizacyjnych i gazowych.
KONTAKT:
Dariusz Chrzanowski
Marketing Manager
e-mail: dchrzanowski@radpol.com.pl
tel. 508 009 216
Źródło informacji: Radpol S.A.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
POBIERZ ZAŁĄCZNIKI
Data publikacji | 14.04.2021, 08:30 |
Źródło informacji | Radpol S.A. |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Nowe drukarki HP Envy 6100 / 6500 odpowiadają na potrzeby różnych pokoleń: wysoka jakość, ekologia i intuicyjna obsługa
W ostatnim roku na zakup drukarek zdecydowało się kilkaset tysięcy konsumentów w różnym wieku. Szukają niezawodnych, wielozadaniowych urządzeń, dostosowanych do współczesnych potrzeb. Ich odzwierciedleniem jest nowa seria wielofunkcyjnych drukarek HP Envy 6100 / 6500.- 28.11.2024, 15:02
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: HP Inc Polska
-
Dyrektor zarządzający Accenture: GenAI oznacza rewolucję w sposobie komunikowania się banków z klientami PAP
- 28.11.2024, 13:47
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Wyniki badań: palą śmieci w domowych piecach, chociaż się do tego nie przyznają
Sezon grzewczy w Polsce wiąże się z powracającym co roku problemem palenia odpadów w gospodarstwach domowych, a w konsekwencji z zanieczyszczeniem powietrza, którym oddychamy. Najnowsze dane pokazują, że ta praktyka wciąż jest stosunkowo powszechna, choć niewiele osób otwarcie się do niej przyznaje. Badanie, zrealizowane przez firmę badawczą Zymetria na zlecenie RLG na reprezentatywnej grupie Polaków zamieszkujących wsie i małe miasteczka, ujawniło, że choć jedynie 6% respondentów deklaruje spalanie odpadów w piecu lub na podwórku, niemal połowa z nich (46%) potwierdza lub przypuszcza, że ich sąsiedzi stosują taką praktykę - 14% respondentów wskazuje, że problem dotyczy wielu osób w ich najbliższym otoczeniu, 10% potwierdza, że przynajmniej jeden z ich sąsiadów spala odpady, a kolejne 22% zauważa symptomy świadczące o tym, że sąsiad mógłby to robić, takie jak specyficzny kolor czy zapach dymu.- 28.11.2024, 10:30
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: RLG