Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- NCBR informuje:
NCBR ogłasza pierwsze polskie Wielkie Wyzwanie. Temat: przydomowe elektrownie wiatrowe.
Milion złotych dla najlepszego pomysłu.
- Do rozwiązania ważny problem: kosztowna, nieekologiczna energia
- Zadanie: „złapać” i zmagazynować energię z wiatru
- Zasady: minimum kosztów i formalności, ograniczeń; konkurs dla każdego, kto ma pomysł
- Sposób wyboru: na wskroś praktyczne zadanie – przed publicznością, w konkurencyjnej walce pokazać, co potrafi Twój wynalazek
- Jeden zwycięzca: wygrany zgarnia całą pulę, czyli 1 milion złotych.
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) ogłasza niezwykłą inicjatywę – pierwszy z projektów: WIELKIE WYZWANIE - ENERGIA. Formuła tego przedsięwzięcia zakłada rzucenie polskim inżynierom i pasjonatom technologicznego wyzwania, rozwiązującego ważny problem społeczny, do realizacji którego zgłosić może się każdy, kto ma super pomysł. Będzie tylko jeden zwycięzca, który otrzyma… milion złotych nagrody. Pierwsze wyzwanie to wytwarzanie i magazynowanie energii wiatrowej przez przydomowe elektrownie.
Żeby podnieść poziom innowacyjności wśród polskiego społeczeństwa potrzeba nie tylko zachęt legislacyjnych czy czysto biznesowych, ale szukania i promowania ludzi z pasją, którzy mogą stać się ambasadorami postępu technologicznego w określonym obszarze. Ogłaszając pierwsze polskie Wielkie Wyzwanie, chcemy zasiać entuzjazm naukowy i pokazać, że nieograniczona wyobraźnia, pomysłowość i przedsiębiorczość to nasza polska droga do sukcesu – komentuje przedsięwzięcie Jarosław Gowin, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego.
Wyzwanie: energia
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, agencja wykonawcza Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, od ponad dekady działa na rzecz rozwoju polskich innowacji. Oprócz finansowania prac badawczo-rozwojowych w formułach grantowych, Centrum trzy lata temu zaproponowało nowe podejście do innowacji – formułę problem-driven research, w której strona zamawiająca – w tym przypadku NCBR - określa problem, na który rynek szuka następnie technologicznego rozwiązania. Teraz NCBR idzie krok dalej, organizując pierwsze polskie Wielkie Wyzwanie.
Wielkie Wyzwanie z pewnością stanie się impulsem do odkopywania talentów "ukrytych" m.in. na polskich uczelniach, w instytutach, czasem też w przydomowych garażach. Wierzę, że razem zdołamy je wszystkie pokazać światu z korzyścią dla polskiej gospodarki, środowiska i nas wszystkich – mówi Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii.
Zadanie warte miliona
Grand Challenge to unikalna formuła konkursu zapoczątkowana w 2004 roku przez amerykańską agencję DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency). NCBR w porozumieniu z ekspertami naukowymi stawia wyzwanie, które jest technologiczną odpowiedzią na konkretny problem społeczny. Do rozwiązania zaprasza szerokie grono uczestników – od naukowców i przedsiębiorców, przez studentów i koła studenckie, po zespoły „garażowych” wynalazców i pasjonatów – dzięki niskiemu progowi wejścia do rywalizacji każdy ma szansę na udział. Podczas wielkiego wydarzenia finałowego, które odbędzie się na jesieni 2020 roku, zostanie wybrany zwycięzca (bądź zwycięski zespół), który otrzyma milion złotych nagrody.
Na czym zatem przez najbliższy rok będą koncentrować się zespoły konstruktorów? Wyzwaniem konkursowym będzie opracowanie kompaktowego, przydomowego urządzenia, zdolnego do przekształcania energii wiatru w energię elektryczną oraz jej magazynowania w najefektywniejszy sposób, w założonym okresie czasu. Urządzenie będzie musiało być przystosowane do wykorzystania wiatru małych prędkości oraz turbulentnego tj. cechującego się dużą zmiennością prędkości i kierunku. Ponadto koniecznością będzie przystosowanie go do wykorzystania przez użytkowników indywidualnych.
- Uwarunkowania, zarówno prawne, jak i techniczno-organizacyjne dotyczące przydomowej energetyki wiatrowej są związane ze specyficznymi barierami technologicznymi. Dążymy do zagospodarowania niszy – wykorzystania energii z najniżej wiejących wiatrów w swego rodzaju „przydomowych elektrowniach” jednak cichych i kompaktowych – komentuje dr inż. Wojciech Kamieniecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. – Zwycięzca, który zaproponuje najlepsze urządzenie, nie tylko otrzyma nagrodę pieniężną. Pamiętajmy, że będzie również właścicielem projektu, który będzie mógł rozwinąć, a następnie skomercjalizować.
Dzięki postawieniu takiego wyzwania, NCBR dąży do ograniczenia smogu i redukcji emisji gazów cieplarnianych oraz zwiększenia wykorzystania Odnawialnych Źródeł Energii. Opracowane w wyzwaniu rozwiązanie da możliwość dostępu do energii elektrycznej poza siecią, a przede wszystkim przyczyni się do oszczędności w gospodarstwach domowych.
Więcej informacji dot. inicjatywy dostępnych jest na stronie: wielkiewyzwanie.ncbr.gov.pl
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ agzi/ mhr/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 01.10.2019, 19:07 |
Źródło informacji | NCBR |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |