Newsletter

SERINUS ENERGY INC. - informacja o postępie prac w Tunezji

03.04.2014, 16:06aktualizacja: 03.04.2014, 16:06

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Raport bieżący 14/2014

Na podstawie art. 62 ust. 8 ustawy o ofercie publicznej [...] Kierownictwo Serinus Energy Inc. ("Serinus", "SEN" lub "Spółka") informuje, że w Kanadzie za pomocą systemu SEDAR przekazywane są informacje o działalności Serinus w Tunezji.

Wiercenia na polu Sabria i bieżąca produkcja

Plac do prac wiertniczych nad Winstar 12bis jest gotowy, a prace nad placem dla odwiertu Winstar 13 trwają (wcześniej odwierty te określano odpowiednio nazwą Sabria 12bis i Sabria 13). Zgodnie

z harmonogramem urządzenie wiertnicze ma być przenoszone na miejsce prac w połowie maja.

Obecna produkcja pola Sabria wynosi 475 bopd i 1,29 MMcf/d (214 bopd i 0,58 MMcf/d przypadające na udziały operacyjne SEN).

Spółka prowadzi program optymalizacji rozmiaru zwężki w odwiertach pola Sabria. Program rozpoczęto od prac nad odwiertem Sab-11, jednym z czterech odwiertów produkcyjnych na polu Sabria, z którego wydobycie rozpoczęto w 2007 r. Od początku IV kwartału 2013 r. rozmiar zwężki był stopniowo zwiększany od średnicy 10/64" do 16/64" obecnie, co skutkowało łącznym wzrostem wydobycia z tego odwiertu ze 130 bopd do 180 bopd. Spółka rozszerzyła program testów na inne odwierty pola Sabria.

Prace w otworach przy użyciu Coiled Tubing na koncesji Chouech Es Saida

Pod koniec marca Winstar Tunisia BV ("Winstar Tunisia"), spółka zależna Serins (pośrednio,

100 proc.) zabezpieczyła urządzenie typu coil tubing dla koncesji Chouech Es Saida, w celu prowadzenia prac nad odwiertami CS-Sil-10 i CS-Sil-1.

Prace nad CS-Sil-10 obejmują zawieszenie testów produkcyjnych piaskowca TAGI z triasu, aby przeprowadzić dalszą ocenę głębiej zalegających piaskowców Tannezuft z syluru. Odwiert CS-Sil-10 został wykonany w 2011 r. i przetestowany na początku 2012 r. Aczkolwiek uzyskano wypływ na powierzchnię ropy naftowej, gazu ziemnego i kondensatu, to wstępne testy sylurskich skał zbiornikowych Tannezuft nie dały jednoznacznych wyników, a uzyskane dane wskazywały, że przepływ węglowodorów mógłby polepszyć się po przeprowadzeniu oczyszczania lub stymulacji. Następnie w odwiercie przeprowadzono testy warstwy TAGI, uzyskując w odwiercie przypływ gazu i ropy, a przede wszystkim solanki. W tym czasie Winstar uważała, że napływ wody był spowodowany niewłaściwym zacementowaniem otworu ponad warstwą TAGI i w efekcie w listopadzie 2012 r. przeprowadziła ponowne cementowanie, w wyniku którego przypływ w odwiercie wyniósł 1.000 bbl/d ropy przez okres 40 godzin, jednakże po tym czasie do strefy nadal dopływała woda. Obecny plan prac nad tym odwiertem obejmuje zamknięcie tulei cyrkulacyjnych nad TAGI, oczyszczenie studni z piasku i pozostałości po cementowaniu z wykorzystaniem jednostki typu coiled tubing, zamontowanie korka, a następnie przeprowadzenie testów produkcyjnych strefy Tannezuft.

Po programie dla CS-Sil-10, urządzenie coiled tubing zostanie przeniesione do odwiertu CS-Sil-1, który został wykonany w roku 2010, a jego obecna produkcja, wynosząca 0,5 MMcf/d gazu ziemnego i 63 bbl/d kondensatu, pochodzi z eksploatacji złoża Tannezuft. Planowana rekonstrukcja CS-Sil-1 Tannezuft, obejmuje instalację rurek syfonowych (ang. velocity string) w celu wyciągnięcia dodatkowych ilości kondensatu oraz otwarcie tulei cyrkulacyjnych w obrębie dwóch dodatkowych sekcji z syluru, znajdujących się ponad obecną strefą produkcyjną. Dwie strefy były testowane w 2011 roku, dając przypływ odpowiednio 0,9 MMcf/d wraz z 100 bbl/d kondensatu oraz 0,88 MMcf/d wraz z 292 bbl/d kondensatu. Spółka spodziewa się, że łączna produkcja ze wszystkich trzech stref będzie niższa niż suma wartości uzyskanych w testach, gdyż syfonówki ograniczą łączną zdolność przepustową (aczkolwiek spowoduje to wzrost udziału kondensatu w całym strumieniu).

Urządzenie wiertnicze do rekonstrukcji odwiertów na koncesjach Chouech Es Saida i Ech Chouech

Winstar Tunisia zawarł kontrakt z Ulysse Petroleum Engineering na korzystanie z urządzenia wiertniczego Rig-01 do prac w południowej Tunezji. Rig-01 to kroczące urządzenie wiertnicze do rekonstrukcji odwiertów o mocy 750 koni mechanicznych, wyprodukowane w USA w 2009 r., którym wcześniej posługiwały się takie firmy jak OMV, Perenco i Chinook Energy. Program obejmuje cztery odwierty na koncesjach Chouech Es Saida i Ech Chouech (CS-11, CS-8bis, EC-4 i ECS-1), które wymagają różnych rodzajów zabiegów. Udana realizacja programu rekonstrukcji odwiertów, którego rozpoczęcie planowane jest na kwiecień, niesie potencjał na dodatkowy przyrost produkcji, wykorzystanie nowych rezerw i zagospodarowanie nowych typów pułapek złożowych.

Pozyskiwanie danych sejsmicznych 3D na koncesji Sanrhar

Winstar Tunisia zawarł umowę z Geofizyką Toruń S.A. ("GT") na pozyskanie danych sejsmicznych 3D z obszaru całej koncesji Sanrhar, która położona jest w basenie Ghadames w południowej Tunezji. Winstar Tunisia posiada 100 proc. udziałów operacyjnych w Sanrhar, którego obecne wydobycie sięga 50-60 bbl/d ropy i jest realizowane z jednego odwiertu produkcyjnego - SNN-1. Odwiert SNN-1 został wykonany w roku 1989, a produkcję z niego rozpoczęto w 1991 r. Chociaż wydobycie ropy obecnie ogranicza się do eksploatacji interwału z triasu, to potwierdzone w testach węglowodory i objawy ropy/gazu w zlikwidowanych odwiertach na terenie tego bloku sugerują, że głębiej zalegające piaskowce z okresu syluru, ordowiku i kambru mogą być perspektywiczne. Dla bloku Sanrhar istnieje stosunkowo ograniczona liczba danych sejsmicznych 2D, wskazujących na występowanie szeregu struktur reprezentujących cztery typy zamknięcia pułapek, które ten nowy program zbada bardziej szczegółowo. GT ma pozyskać 203,5 km² danych sejsmicznych 3D, które jak się oczekuje, poprawią obrazowanie tych głębiej zalegających perspektywicznych stref. Program pozyskiwania danych powinien wg planów rozpocząć się na początku maja i potrwać ok. 6-7 tygodni.

Niniejszy tekst stanowi tłumaczenie wybranych części informacji prasowej powstałej oryginalnie w języku angielskim przekazywanej do publicznej wiadomości przez Spółkę na terytorium państwa jej siedziby poprzez system SEDAR, która w pełnej treści jest dostępna w języku angielskim na stronie internetowej www.sedar.com po wpisaniu nazwy Spółki SERINUS ENERGY INC. pod adresem: http://www.sedar.com/search/search_form_pc_en.htm. Ponadto tłumaczenie pełnej treści informacji prasowej dostępne jest na stronie internetowej www.serinusenergy.com

Więcej na: biznes.pap.pl

kom espi pif/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 03.04.2014, 16:06
Źródło informacji ESPI
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ