Pobierz materiał i Publikuj za darmo
DUBLIN, 16 listopada 2010 r. /PRNewswire/ - Zgodnie z pierwszymi wynikami piątego Europejskiego Badania Warunków Pracy, jakie zostały dziś opublikowane, poziom intensywności pracy pracowników krajów europejskich nadal utrzymuje się na wysokim, niezmiennym od pięciu lat poziomie.
Aby obejrzeć wiadomość multimedialną, odwiedź stronę: http://multivu.prnewswire.com/mnr/prne/eurofound/46312/
Z badań wynika także, że tempo pracy większości pracowników (67%) w ich miejscu pracy, zorganizowanym zgodnie z ich bezpośrednimi wymaganiami, utrzymuje się na wysokim poziomie. Stopień, w jakim pracownicy mogą podejmować własne decyzje, związane ze sposobem wykonywania własnej pracy, nie uległ zmianie. Duża liczba pracowników jest niewystarczająco przygotowana, aby sprostać wymaganiom, jakie niesie ze sobą praca. Europejscy pracownicy poddawani są także ryzyku zagrożeń fizycznych, tak jak miało to miejsce 20 lat temu.
W 2010 r. liczba szkoleń finansowanych przez pracodawców była największa od 1995 r. (dla EU15). W ostatnich 12 miesiącach szkolenie przeszło 34% pracowników. Jest to przełom, gdyż w ciągu ostatnich 15 lat liczba szkoleń organizowanych przez pracodawców utrzymywała się na niskim poziomie. Około 60% pracowników uważa, że byliby w stanie wykonywać obecną pracę będąc w wieku 60 lat (nieznaczny wzrost od 2000 r.).
Dbanie o jakość wykonywanej pracy oraz zatrudnienie są kluczowymi elementami w dążeniu do osiągnięcia poziomu dynamicznej pod względem gospodarczym i spójnej społecznie Unii Europejskiej. Badanie pod kątem czy warunki pracy uległy zmianie, czy pozostały takie same, rzuca światło na to, jaki postęp czyni się w kierunku osiągnięcia tego celu. Europejskie Badanie Warunków Pracy, skupiające się na różnych aspektach pracy, jest jedynym badaniem przeprowadzonym w ramach Unii Europejskiej. Tym razem badano, jak bardzo jakość pracy i zatrudnienia odbiega od normy w dobie kryzysu "Istotną rzeczą jest to, że wiemy, co dzieje się w miejscach pracy i możemy pomóc decydentom stworzyć stosowne ustawy dotyczące istotnych kwestii" - powiedział Jorma Karppinen, dyrektor w Eurofound.
W przypadku większości wskaźników dotyczących stabilności czasu pracy, dane liczbowe pozostają takie same od 2000 r., gdzie 67% pracowników spędza w pracy tę samą liczbę godzin przez cały tydzień, a 58% pracowników pracuje przez taką samą liczbę godzin każdego dnia. Liczba pracowników spędzających w pracy taką samą liczbę godzin wzrosła z 74% w 2005 r. do 77% w 2010 r. Nieznacznie mniejsza liczba pracowników (61%) w 2010 r. niż w 2000 r. (65%) rozpoczyna i kończy pracę o tej samej porze każdego dnia.
Więcej informacji dotyczących pierwszych wyników piątego Europejskiego Badania Warunków Pracy jest dostępnych na: http://www.eurofound.europa.eu/ewco/surveys/ewcs2010/index.htm
Uwagi dla wydawcy
Europejska Fundacja na rzecz Poprawy Warunków Życia i Pracy (Eurofound) jest trójstronnym organem, dostarczającym europejskim decydentom ds. społecznych dane porównawcze, badania i zalecenia.
Badania terenowe piątego Europejskiego Badania Warunków Pracy odbywają się od stycznia do czerwca 2010 r. i obejmują ankiety przeprowadzone wśród 43 000 pracowników w EU27, Norwegii, Chorwacji, Byłej Jugosłowiańskiej Republice Macedonii, Turcji, Albanii, Czarnogórze i Kosowie.
Można śledzić Eurofound na Twitterze (http://twitter.com/eurofound), zostać fanem Eurofound na Facebooku (http://www.facebook.com/pages/Dublin-Ireland/Eurofound/66500373395) i subskrybować kanał Eurofound naYouTube (http://www.youtube.com/user/eurofound). Aby otrzymywać regularnie informacje z Eurofound za pośrednictwem RSS, należy zarejestrować się na stronie: http://www.eurofound.europa.eu/press/newsfeeds/index.htm).
Plik wideo: http://multivu.prnewswire.com/mnr/prne/eurofound/46312/
Więcej informacji: http://www.eurofound.europa.eu
Źródło: Eurofound
KONTAKT:
Mans Martensson
media menadżer
tel. +353-1-2043124
tel. kom. +353-876-593-507
e-mail: mma@eurofound.europa.eu
Źródło informacji PR Newswire
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 16.11.2010, 10:48 |
Źródło informacji | PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |