Newsletter

Rozpoczęcie budowy bułgarskiego odcinka gazociągu South Stream planowane jeszcze w 2013 roku

27.06.2013, 10:00aktualizacja: 27.06.2013, 10:00

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

SOFIA, Bułgaria, 26 czerwca 2013 r. /PRNewswire/ - Wczorajsza konferencja South Stream: ewolucja gazociągu, która odbyła się w stolicy Bułgarii, Sofii, organizowana przez Natural Gas Europe, miała na celu omówienie konsekwencji społecznych, gospodarczych i środowiskowych rurociągu South Stream. Rurociąg ten, będący wspólnym przedsięwzięciem Gazpromu i szeregu partnerów, przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego Europy. South Stream stanowi kluczowy krok w kierunku realizacji strategii dywersyfikacji kierunków dostaw gazu w Unii Europejskiej. Rurociąg przebiegał będzie od Warny nad Morzem Czarnym do północnych Włoch poprzez Bułgarię, Serbię, Węgry i Słowenię.

Ważnym aspektem dyskusji były korzyści, jakie South Stream niesie dla Bułgarii i całego regionu, szczególnie w zakresie tworzenia nowych miejsc pracy, bezpieczeństwa energetycznego oraz dywersyfikacji dostaw energii. Otwierający konferencję bułgarski minister transportu Daniel Papazow podkreślił rolę rurociągu South Stream jako głównego priorytetu rządu Bułgarii i oświadczył, że wszystkie środki niezbędne do rozpoczęcia budowy, w tym rozwiązania logistyczne w zakresie sprzętu transportowego, zostały podjęte. "Realizacja projektu rozpocznie się lada chwila" - dodał.

Bułgarski minister gospodarki i energetyki Dragomir Stojnew, mając na uwadze pozycję Bułgarii jako regionalnego ośrodka handlu gazem, podkreślił korzyści, jakie przyniesie jego krajowi rurociąg South Stream. Zaznaczył, że: "Rząd Bułgarii podejmuje poważne wysiłki w kierunku realizacji tego priorytetu, ponieważ jest to projekt wagi narodowej".

Dodał również, że: "Zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego i zapewnienie stabilności dostaw gazu ziemnego do Bułgarii i UE w dłuższej perspektywie stanowi kluczowy priorytet krajowej strategii energetycznej. Rząd Bułgarii jest silnie zaangażowany w realizację tego projektu. South Stream to przedsięwzięcie niezwykłej wagi nie tylko dla Bułgarii, lecz również dla całego regionu. Realizacja projektu wiąże się z utworzeniem bezpośredniego połączenia między Rosją, która jest głównym dostawcą gazu a głównym jego konsumentem, czyli Unią Europejską. Podpisując niezbędne dokumenty, rząd Bułgarii dał wyraźny sygnał swojej woli rozpoczęcia realizacji tego projektu".

Kluczowym uczestnikiem rozmów podczas konferencji był Aleksander Syromiatin, wicedyrektor działu zarządzania projektami Gazpromu, który podkreślił, że spółka jest gotowa do rozpoczęcia budowy bułgarskiego odcinka gazociągu South Stream i przedstawił proponowany harmonogram robót. Zgodnie z tym dokumentem, prace mają rozpocząć się pod koniec 2013 r., a zakończenie pierwszego etapu budowy zaplanowano na rok 2015.

Stwierdził on, że: "South Stream odpowiada na rosnące zapotrzebowanie na gaz ziemny, umożliwia dywersyfikację tras dostaw rosyjskiego gazu ziemnego do UE, pozwala na zmniejszenie ryzyka przesyłowego, gwarantuje stabilne dostawy do Europy Środkowo-Wschodniej i przyczynia się do dbania o środowisko naturalne. Zobowiązaliśmy się do jak najszybszego rozpoczęcia budowy i ściśle współpracujemy z Rządem Bułgarii oraz Bułgarską Spółką Energetyczną, aby te obietnice spełnić".

W obliczu ostatnich wydarzeń na bułgarskiej scenie politycznej i powołania nowego rządu, South Stream mógłby przyczynić się do wzmocnienia pozycji rządu - oraz samej Bułgarii - biorąc pod uwagę potencjalnie korzystną perspektywę gospodarczą kraju w zakresie nowych miejsc pracy i spadku cen gazu. Według niezależnych badań przeprowadzonych i opublikowanych przez czołową agencję badawczą World Thinks, ponad 68% bułgarskiego społeczeństwa zdecydowanie opowiada się za realizacją projektu.

W sprawie wypowiedział się również bułgarski poseł Jawor Kujumdżew: "Wierzę, że rząd podejmie wszelkie niezbędne wysiłki, aby doprowadzić do realizacji projektu. Dla Bułgarii jest to przedsięwzięcie niezwykłej wagi, które przyniesie tysiące miejsc pracy i miliardy euro inwestycji w bułgarską gospodarkę".

Eksperci są coraz bardziej zgodni, że to właśnie gaz będzie kluczowym paliwem dla funkcjonowania europejskiej gospodarki do roku 2050. Pozostają jednak pytania co do opłacalności zagospodarowania europejskich rezerw gazu łupkowego, co oznacza, że budowa nowych gazociągów z Rosji będzie miała kluczowe znaczenie dla zapewnienia konkurencyjności Europy na światowym rynku. Zestawienie prognoz wiodących światowych ośrodków prognozujących przewiduje, że roczne zapotrzebowanie Europy na gaz z importu może do roku 2020 sięgnąć 80 mld m3, a do roku 2030 przekroczyć 140 mld m3.

Wśród międzynarodowych prelegentów, którzy omawiali powyższe zagadnienia znaleźli się: były premier Czech Jiri Parouek, prezes Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE Riccardo Migliori, oraz doradca premiera Serbii Dragutin Matanowicz.

Natural Gas Europe

Natural Gas Europe to internetowa publikacja dostarczająca codziennych aktualności dotyczących gazu w Europie. Jako organizacja niezależna, Natural Gas Europe publikuje informacje oraz analizy kwestii związanych z gazem ziemnym przygotowane przez szereg korespondentów, współpracowników i partnerów medialnych. Publikacja jest platformą dialogu i porozumienia na ważne tematy m.in. w zakresie poszukiwania zasobów, kwestii środowiskowych, przepisów i bezpieczeństwa energetycznego.

Źródło: Natural Gas Europe

KONTAKT:

tel. +604-605-4653

Źródło informacji: PR Newswire

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 27.06.2013, 10:00
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ