Newsletter

Premier Serbii Ivica Dacic ogłasza poparcie dla gazociągu South Stream, zwracając uwagę na jego strategiczne znaczenie dla pozycji Serbii w świecie

12.07.2013, 14:02aktualizacja: 12.07.2013, 14:02

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

BELGRAD, Serbia, 12 lipca 2013 r. /PRNewswire/ - Premier Serbii Ivica Dacic ogłosił dziś swoje poparcie dla szybkiego utworzenia rurociągu South Stream, którego budowa ma rozpocząć się w Serbii w grudniu 2013 roku. Na wczorajszej konferencji "South Stream: ewolucja gazociągu" organizowanej przez Natural Gas Europe oświadczył, że rurociąg jest kluczowym celem strategicznym dla Serbii oraz że jego powstanie przyczyni się do realizacji serbskich dążeń do stania się centrum energetycznym swojego regionu.

"South Stream to najważniejszy spośród wszystkich projektów międzynarodowych, w których obecnie uczestniczy Serbia. Jest to przedsięwzięcie niezmiernie istotne dla rozwoju gospodarczego kraju, które wpłynie na zapewnienie nowych miejsc pracy i bezpieczeństwa energetycznego regionu" - powiedział premier Serbii.

"Zapewnimy maksymalną ochronę środowiska. Jesteśmy przy tym przekonani, że dysponujemy niezbędnymi regulacjami, które pozwolą na zastosowanie najwyższych możliwych standardów. Naszym celem jest również zapewnienie dostaw dla sektora energetycznego i rozwijanie współpracy z Rosją" - dodał.

Gazociąg South Stream cieszy się w Serbii dużym poparciem społecznym. Wyniki pierwszego krajowego badania opinii publicznej zorganizowanego przez World Thinks wskazują, że 71% Serbów popiera korzystanie z gazu ziemnego jako narzędzia rozwoju energetycznego, 73% chce budowy gazociągu South Stream, a jedynie 6% jest przeciw.

"Kiedyś mówiło się o energii dla demokracji. Dziś można powiedzieć, że potrzebujemy energii dla rewitalizacji naszych regionów i całego kraju w aspekcie przemysłowym i gospodarczym. Trudno spodziewać się ożywienia gospodarczego, czy napływu bezpośrednich inwestycji zagranicznych bez realizacji nowych projektów infrastrukturalnych" - oświadczyła Zorana Mihajlovic, serbska minister ds. energetyki, podkreślając, że tworzenie nowej infrastruktury energetycznej jest niezbędne dla przyszłego rozwoju serbskiego społeczeństwa i pozostaje najwyższym priorytetem obecnego rządu.

"Nasza polityka gazowa skupia się na tworzeniu zachęt do inwestowania w przedsięwzięcia, w których gaz służy za surowiec do produkcji oraz podstawowe źródło energii. Budowa nowych elektrowni gazowych przyczyni się do stworzenia co najmniej tysiąca nowych miejsc pracy i zysków rzędu 400 milionów EUR rocznie z eksportu energii elektrycznej. Oczekujemy, że uruchomienie gazociągu South Stream wpłynie na obniżenie cen gazu ziemnego na serbskim rynku, co również pobudzi kraj do szybszego rozwoju" - dodał.

Wicedyrektor działu zarządzania projektami Gazpromu oraz dyrektor generalny South Stream d.o.o. Aleksander Syromiatin potwierdził, że początek prac konstrukcyjnych w Serbii planowany jest na grudzień 2013 r. po rozpoczęciu prac w Bułgarii. Informację taką podano na konferencji Natural Gas Europe, która odbyła się w Sofii pod koniec czerwca. Syromiatin stwierdził również: "South Stream został uznany za projekt wagi narodowej, który przyniesie znaczne dochody z opłat tranzytowych dla krajów, przez których granice przesyłany będzie gaz ziemny. Co więcej, podpisaliśmy już wszystkie niezbędne umowy, aby budowa gazociągu mogła ruszyć, przynosząc większą dywersyfikację dostaw gazu w Europie Wschodniej".

Mówiąc o geopolitycznym znaczeniu South Stream, doradca premiera Dragutin Matanovic podkreślił, że: "Powstanie gazociągu przyniesie korzyści całemu regionowi i wpłynie na lepsze relacje między państwami zaangażowanymi w to przedsięwzięcie. Dzięki niemu wzrośnie demokratyczny dobrobyt kraju."

To stanowisko po konferencji potwierdził również Milan Bacevic, który stwierdził: "Gazociąg umożliwi zacieśnienie więzi pomiędzy Rosją a krajami europejskimi, w tym Serbią. Przedsięwzięcie sprzyja rozwojowi serbskiego potencjału energetycznego w dłuższej perspektywie".

Również dyrektor generalny Srbijagas i współdyrektor South Stream d.o.o. Dusan Bajatovic wspomniał o tym, że biorąc pod uwagę pozycję kraju w regionie, Serbia może stać się sercem Europy w zakresie przesyłu i transportu gazu. "To największy projekt, w jakim Serbia kiedykolwiek uczestniczyła, taki, który oferuje ogromny kapitał stabilizacji politycznej. Serbii udało się pozyskać finansowanie dla tego projektu, którego znaczną część zapewni Rosja" - oświadczył.

Jako duży projekt infrastrukturalny, będący pomostem między wschodem i zachodem, South Stream jest ważnym krokiem w kierunku rozwoju gospodarczego, który pozwoli przełamać bariery kulturowe i społeczne. Gazociąg South Stream doprowadzać będzie gaz z Rosji przez Morze Czarne, wychodząc na ląd w Warnie u wybrzeży Bułgarii. Stamtąd linia podąży przez Serbię, Węgry i Słowenię, aż do Włoch, gdzie zasili intensywny przemysł produkcyjny północnych regionów kraju.

Całkowita długość instalacji przesyłowej wyniesie 2 446 km. Zestawienie prognoz najważniejszych na świecie ośrodków prognozujących wskazuje, że roczne zapotrzebowanie Europy na gaz z importu może do roku 2020 sięgnąć 80 mld m3, a do roku 2030 przekroczyć 140 mld m3.

Wśród pozostałych prelegentów znaleźli się również: Viki Cooke, dyrektor World Thinks, Wadim Dormidontow, przewodniczący sekcji energetycznej w dziale finansowania projektów Gazprombanku, Leonid Grigoriew, główny doradca przewodniczącego Centrum Analitycznego Rządu Federacji Rosyjskiej, Aleksandar Kovacevic z Instytutu Badań Energetycznych Uniwersytetu Oksfordzkiego (Oxford Institute of Energy Studies), zaproszony w charakterze eksperta, oraz Guillermo Bravo, wiceprezes działu rozwoju biznesowego w zakresie stosunków strategicznych w Abengoa Group.

Informacje dla redaktorów

Natural Gas Europe dostarcza codziennych informacji dotyczących gazu w Europie. Jako niezależna organizacja Natural Gas Europe publikuje informacje oraz analizy kwestii związanych z gazem ziemnym przygotowane przez szereg korespondentów, współpracowników i partnerów medialnych.

Publikacja skupia się na roli gazu ziemnego w Europie, umożliwiając dialog i porozumienie na ważne tematy m.in. w zakresie poszukiwania zasobów, kwestii środowiskowych, przepisów i bezpieczeństwa energetycznego.

http://www.naturalgaseurope.com

Źródło: Natural Gas Europe

KONTAKT:

tel. +44-7887051160

e-mail: olga@naturalgaseurope.com

Źródło informacji: PR Newswire

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 12.07.2013, 14:02
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii