Newsletter

Kowalski nie skorzysta na obniżeniu opłaty Interchange [OPINIA]

03.09.2013, 15:13aktualizacja: 03.09.2013, 15:13

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Zmniejszenie opłaty „interchange”, która dotyczy płatności kartami w sklepach może wpłynąć na powiększenie marzy dużych sieci handlowych, co raczej nie przełoży się na niższe ceny towarów na półkach dla Kowalskiego. Kowalski na tym nie skorzysta – uważa Jacek Koszel, dyrektor departamentu sprzedaży i rozwoju w IT Card S.A.

Sejm przyjął ustawę obniżającą opłatę interchange. Ustawa wchodzi w życie już od nowego roku. Firmy i banki będą miały pół roku na wprowadzenie zmian. Według nowych przepisów stawka opłat interchange, czyli prowizji pobieranych przez banki od transakcji kartami płatniczymi, spadła z 1,3 proc. do 0,5 proc. wartości transakcji.

- Zdecydowana większość dużych i średnich sklepów, które generują najwięcej obrotów posiada już terminale. Zmniejszenie stawki interchange aż o 0,8 proc. może wpłynąć po prostu na powiększenie marzy sieci handlowych. Jest mało prawdopodobne, że sklepy obniżą ceny towarów na półkach, więc Kowalski na tym bezpośrednio nie skorzysta – uważa Jacek Koszel.

- Dla segmentu mikro i małych przedsiębiorstw, gdzie terminali nadal jest za mało, barierą nie jest wysokość interchange, ale cena dzierżawy terminala do akceptacji kart – mówi Koszel. Dotychczas właściciel małego sklepu mógł dostać terminal na preferencyjnych warunkach, w ramach oferty pakietowej od niektórych banków, jako np. dodatek do rachunku.

Według Jacka Koszela, banki mogą teraz rozpocząć poszukiwania innych źródeł przychodów, które zasypią dziurę po obniżce interchange. Przykłady innych krajów pokazują, że spadek wpływów z interchange banki uzupełniły poprzez podniesienie opłat za wydanie i utrzymanie karty lub usługi bankowości internetowej – mówi Koszel.

Jak poradzą sobie z tym banki spółdzielcze, które mają największy potencjał w zakresie wydawnictwa nowych kart? - Mogą one zacząć poszukiwać alternatywnych instrumentów, tańszych w utrzymaniu. Może się okazać, ze dynamicznie rozwijające się w tym sektorze, biometryczne wypłaty gotówki na palec, zastąpią w jakimś stopniu kartę płatniczą. Bankowi po prostu nie zawsze będzie opłacało się wydać klientowi kartę, którą ten wykorzysta tylko do wypłaty gotówki z bankomatu – tłumacz Koszel.

IT Card jest drugim największym operatorem bankomatów w Polsce. Głównym przedmiotem działalności IT Card jest obsługa autoryzacyjna transakcji w bankomatach, transakcji bezgotówkowych w terminalach płatniczych POS oraz wydawnictwo kart płatniczych z logo VISA i Mastercard. Do IT Card należy ogólnopolska niezależna sieć bankomatów Planet cash4you, działająca wcześniej pod marką cash4you.

zdz/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 03.09.2013, 15:13
Źródło informacji PR-IR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ