Pobierz materiał i Publikuj za darmo
-Jeżeli za fałszowanie plomb i podmianę transportu mięsa odpowiada pośrednik pomiędzy zakładem Wierzejki a rosyjskimi odbiorcami to od pośrednika można domagać się rekompensaty za poniesione straty finansowe. Odpowiedzialność taka mogłaby pokryć bezpośrednie straty w wyniku wstrzymania eksportu do Rosji oraz tzw. utracone korzyści – tłumaczy mec. Sebastian Pietrzyk, wspólnik w kancelarii Pietrzyk Orzechowski Wójtowicz.
Zakład Mięsny Wierzejki od początku stanowczo podkreślał, że zakwestionowane przez Rosjan mięso, które pochodziło z Hiszpanii nie było w Wierzejkach pakowane i nie należy do Wierzejek. Spółka zgłosiła sprawę do prokuratury.
- Działania Zakładu Mięsnego Wierzejki, polegające na pełnej współpracy ze służbami weterynaryjnymi są najlepszym możliwym działaniem w tej sytuacji. Producent informował odpowiednie służby o swojej determinacji, aby zaistniałe problemy wyjaśnić w możliwie jak najszybszy i zarazem transparentny sposób – mówi Jarosław Belowski, adwokat w kancelarii Bochnacki Bojanowski Hipsz i Wspólnicy.
Współpracę handlową i gospodarczą z Rosją reguluje Porozumienie o partnerstwie i współpracy między Unią Europejską a Federacją Rosyjską, rozszerzone na nowe państwa członkowskie Protokołem podpisanym w 2004 r. w Luksemburgu. W sierpniu 2012 r. Rosja uzyskała członkostwo w Światowej Organizacji Handlu (WTO), której zadaniem m. in. jest liberalizacja handlu pomiędzy członkami tej organizacji. W grudniu 2007 r. Inspekcja Weterynaryjna Rzeczpospolitej Polskiej i Federalna Służba Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego podpisały Memorandum o warunkach dostaw produktów pochodzenia zwierzęcego do Federacji Rosyjskiej.
- Niestety, zapisy powyższego Memorandum są bardzo restrykcyjne. Między innymi upoważniają stronę rosyjską do atestowania polskich zakładów mięsnych, które chcą eksportować swoje produkty na teren Federacji Rosyjskiej. Stosowanie tych przepisów w praktyce budzi kontrowersje, zwłaszcza po stronie polskiej. Lista zakładów posiadające uprawnienia eksportowe jest ograniczona – tłumaczy mec. Belowski.
Zdaniem mec. Belowskiego strona rosyjska niejednokrotnie reaguje w sposób nieadekwatny do skali stwierdzonych naruszeń, tak jak to miało miejsce w sprawie eksportu mięsa z Zakładów Wierzejki. Pojawiają się również opinie, z których wynika, iż takie działania stanowią próbę ochrony rosyjskiego rynku przed towarami spoza jej granic, a także mają na celu pobudzenie wewnętrznej produkcji tego kraju.
zlec zdz/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 05.09.2013, 17:30 |
Źródło informacji | PR-IR |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |