Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Straty spowodowane zamrożeniem kontraktów eksportowych zmusiły ZM Wierzejki do przesunięcia budowy ubojni drobiu, planowanej na 2014 rok. Nie powstanie największa prywatna inwestycja w województwie lubelskim o wartości przekraczającej 30 mln złotych. W nowej ubojni zatrudnienie miało znaleźć 100 osób.
– Poprzez budowę ubojni chcieliśmy pozyskać własny surowiec do produkcji wędlin i mięsa drobiowego. Skrócilibyśmy w ten sposób drogę produktu na stół i obniżając ceny – mówi Marek Zdanowski, współwłaściciel i założyciel Wierzejek, masarz z zawodu.
Decyzja o wstrzymaniu inwestycji już zapadła. Zatrzymaliśmy finansowanie. Będziemy chcieli wznowić przygotowania do budowy ubojni w 2015 roku. - Warunkiem wznowienia inwestycji jest jednak pilne zniesienie zakazu eksportu naszego mięsa do Unii Celnej przez Głównego Lekarza Weterynarii. Kontrahenci ze wschodu czekają na nasze mięso, ale nie będą czekać wiecznie. Jesteśmy po rozmowach z partnerami rosyjskimi. Wartość nowych kontraktów, zawartych podczas ostatnich targów w Moskwie to ok. 3 mln złotych miesięcznie – mówi Marek Zdanowski. Z tytułu zakazu eksportu mięsa z Wierzejek do Unii Celnej przychody zakładu spadły o średnio 7 mln złotych miesięcznie.
- Od kilku tygodni oczekujemy na wydanie decyzji o uchyleniu zakazu eksportu naszego mięsa do Unii Celnej– mówi Marek Zdanowski, współwłaściciel Zakładów Mięsnych Wierzejki. Wczoraj Prokuratura Okręgowa w Lublinie przyznała Wierzejkom status pokrzywdzonego. – Dla nas to bardzo ważna informacja – potwierdza Marek Zdanowski. Spółka od początku stanowczo podkreślała, że zakwestionowane przez Rosjan mięso, które pochodziło z Hiszpanii nie było w Wierzejkach pakowane i nie należy do Wierzejek.
Wierzejki prowadzą jednocześnie ofensywę na rynku detalicznym w Polsce. Zakład ma w tej chwili 112 własnych sklepów z mięsem i wędlinami. Wierzejki to największa sieć sklepów mięsnych w Warszawie, gdzie zatrudnia dwieście osób. Wczoraj został otwarty 51 sklep spółki w Wesołej, w przyszłym tygodniu planowane jest otwarcie 52 sklepu przy Alei Niepodległości w Warszawie.
Wierzejki są firmą rodzinną, z ponad 20 letnią tradycją.Przychody zakładu od lat rosły o 10-20 proc. rocznie. Tegoroczny obrót miał sięgnąć 250 mln zł, wobec 220 mln zł rok wcześniej.
kom mra
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 09.10.2013, 12:46 |
Źródło informacji | PR-IR |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |