Newsletter

SERINUS ENERGY INC. aktualizacja informacji o pracach prowadzonych w I kwartale 2014 r.

22.04.2014, 15:50aktualizacja: 22.04.2014, 15:50

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Raport bieżący 17/2014

Na podstawie art. 62 ust. 8 ustawy o ofercie publicznej, Kierownictwo Serinus Energy Inc. ("Serinus", "Spółka") informuje, że w Kanadzie za pomocą systemu SEDAR przekazywana jest aktualizacja informacji o pracach prowadzonych w I kwartale 2014 r.

Produkcja w I kwartale i uzyskane ceny

Średnia produkcja w I kwartale wynosiła 4.873 boe/d (wartość przypadająca na udziały operacyjne Spółki), co oznacza 4 proc. spadek z 5.088 boe/d w IV kwartale ubiegłego roku. Na uzyskane wielkości wpływ miały utrzymujące się ograniczenia wydajności instalacji przesyłowych na Ukrainie oraz trwające prace rekonstrukcyjne w Tunezji. Serinus oczekuje, że w bieżącym kwartale dojdzie w obu tych obszarach do poprawy sytuacji, co zostało poniżej szerzej omówione.

Produkcja gazu i kondensatu realizowana przez Serinus na Ukrainie wynosiła w I kwartale 20,4 MMcf/d i odpowiednio 99 bbl/d (obie wielkości podano dla 70% udziałów przypadających Serinus). Te ilości są o 3 proc. oraz 12 proc niższe niż w IV kwartale, co było spowodowane utrzymującym się wysokim ciśnieniem zwrotnym w instalacji napowierzchniowej i w rurociągu DonBas, którym realizowano sprzedaż. Spółka ma nadzieję, że problem ten zostanie rozwiązany, kiedy nowa stacja przetwórstwa gazu na koncesji Makiejewskoje zostanie w pełni podłączona do rurociągu (patrz punkt poniżej: "Infrastruktura przesyłowa").

Szacunkowe średnie ceny uzyskiwane na Ukrainie w I kwartale wynosiły 8,67 USD/Mcf i 78,20 USD/bbl. Cena gazu była niższa od 11,02 USD/Mcf uzyskanych w IV kwartale 2013 r., a wynikało to z obniżki ceny gazu importowanego z Rosji w I kwartale oraz deprecjacji ukraińskiej hrywny ("UAH") w stosunku do dolara amerykańskiego ("USD"). Cena gazu sprzedawanego na Ukrainie przez KUB-Gas LLC ("KUB-Gas"), spółkę zależną Serinus (pośredni 70 proc. udział), bazuje na cenie gazu importowanego z Rosji, która to z kolei powiązana jest z ceną ropy. Rabaty udzielane na rosyjski gaz skończyły się z dniem 1 kwietnia 2014 r. (vide punkt poniżej: "Dalsze działania na Ukrainie"). Tymczasem KUB-Gas otrzymuje płatności w UAH, a cena uzyskiwana denominowana jest w USD i podlega ryzyku walutowemu. Kurs spadł ze średniego 8,1 UAH/USD w IV kwartale 2013 r. do 9,0 UAH/USD w I kw.2014 r.

W Tunezji produkcja w pierwszym kwartale wynosiła średnio 1.053 bbl/d ropy oraz 1,9 MMcf/d gazu. Szacunkowe średnie ceny zrealizowane w I kwartale wynosiły 107,52 USD/bbl oraz 13,60 USD/Mcf. Wielkość produkcji ropy była w istocie taka sama jak w IV kwartale, jednakże gazu było o 24 proc. mniej z powodu ograniczonej produkcji odwiertów CS-Sil-1, CS-Sil-10 oraz CS 11. We wszystkich trzech w obecnym kwartale zostaną przeprowadzone prace rekonstrukcyjne w celu zniwelowania problemów właściwych każdemu z tych odwiertów (vide poniżej "Dalsze działania w Tunezji"). W I kwartale odbył się dwukrotnie odbiór ropy przez tankowce (ang. tanker lift).

Uwaga: ilości i ceny odnoszące się do powyższego mogą być przedmiotem niewielkiej korekty podczas końcowej alokacji i otrzymaniu faktur.

O postępie prac wiertniczych i rekonstrukcyjnych

W ciągu pierwszego kwartału Spółka zakończyła prace wiertnicze nad odwiertem M-17 na Ukrainie. Rejestry wskazały na obecność gazu opłacalnego do wydobycia w strefach S5 i S6 oraz potencjał zbiornikowy w sekcjach R30c i S7. Odwiert został orurowany, a urządzenie serwisowe rozpoczęło pracę 10 kwietnia 2014 r. Wszystkie perspektywiczne strefy będą testowane i ukończone.

Prace nad odwiertem O-11 rozpoczęły się 4 kwietnia 2014 r., po przeniesieniu urządzenia wiertniczego z M-17. Planowana całkowita głębokość odwiertu wynosi 3.200 metrów, a jego celem są formacje S6 i R30c. Oczekuje się, że prace wiertnicze zajmą 70 dni. O-11 jest odwiertem konturującym i znajduje się 1 km na południowy wschód od odwiertu produkcyjnego O-15, który rozpoczął wydobycie ze strefy S6 w lipcu 2013 r., a jego średnia produkcja za marzec 2014 r. wyniosła 1 Mcf/d. Obie strefy wg przewidywań będą potrzebowały stymulacji szczelinowaniem, tak jak to miało miejsce w przypadku innych odwiertów wykonanych w ramach tych formacji.

Infrastruktura przesyłowa

Przepływ gazu przez nową stację przetwórstwa gazu na koncesji Makiejewskoje zainicjowano 6 marca 2014 r. Do tej pory wielkość przesyłu była ograniczana, gdyż odwiert M-16, który ma wysokie ciśnienie przepływu trzeba było dostosować do nowej stacji, a także dlatego że dodatkowa produkcja zwiększyła ciśnienie zwrotne w miejscowych liniach przesyłu, wykorzystywanych w procesie sprzedaży. Załoga Kub-Gasu współpracuje z DonBas Transgas nad zabezpieczającą konfiguracją podłączeń, mającą na celu powstrzymanie cofania się gazu. Dostosowanie odwiertu M-16 powinno być wykonane do końca kwietnia. Spółka zakłada, że po wprowadzeniu tych modyfikacji wzrośnie produkcja brutto o co najmniej 3 MMcf/d (2,1 MMcf/d przypada na udziały operacyjne SEN).

Dalsze działania na Ukrainie

Wraz z wygaśnięciem rabatów na rosyjski gaz z dniem 1 kwietnia 2014 r., ogłoszone ceny gazu na kwiecień to 4.020 UAH za Mcm lub 9,49 USD/Mcf, przy kursie wymiany 12 UAH/USD. Obecna cena realizowana przez KUB-Gas będzie o ok. 9 -10 proc. niższa ze względu na marżę pośredników, przez których prowadzona jest sprzedaż. Na ceny nadal będą miały wpływ zmiany kursu. W ciągu kwietnia kurs oscylował w przedziale 11,1 UAH/USD a 13,0 UAH/USD.

Po O-11 kolejnymi lokalizacjami wykonywanych w ramach programu odwiertów na 2014 r. będą NM 4 oraz M 22. NM-4 testuje pułapkę stratygraficzną w skałach z okresu moskowu, a w przypadku sukcesu, wyznaczy nowy typ obiektu w ramach ukraińskich koncesji Serinus. Celem odwiertu M-22 są nowe akumulacje w warstwach z serpuchowu na południowy zachód od złoża obejmującego odwierty M-16 i M-17.

Na Ukrainie planowany jest również program stymulacji szczelinowaniem, a jego rozpoczęcie przewiduje się na październik. Odwierty wyznaczone do stymulacji to O-11 oraz O-15 (zarówno strefa R30c jak i S6), NM-3 (potencjał w zakresie ropy w skałach z wizenu) i M-17 (strefa S7). Program szczelinowania został przesunięty z drugiego kwartału ze względu na brak dostępności specjalistycznego sprzętu.

Dalsze działania w Tunezji

W Tunezji nadal trwają przygotowania do prac wiertniczych na polu Sabria - przy czym miejsce wierceń dla Winstar-12bis jest gotowe, a prace nad placem wiertni dla Winstar-13 są w toku. Dwa odwierty będą wykonywane jeden po drugim, a mobilizacja urządzenia wiertniczego na Winstar-12bis spodziewana jest w połowie maja, zaś rozpoczęcie wierceń - w pierwszym tygodniu czerwca. Celem są formacje Lower Hamra oraz El Atchane, obecnie eksploatowane przez inne odwierty rozmieszczone na tym polu. Wykonanie każdego odwiertu zajmie około trzech miesięcy, a docelowa łączna głębokość każdego z nich wynosi ponad 3.800 metrów.

Zgodnie z wcześniejszymi informacjami urządzenie coiled tubing zostało przeniesione na koncesję Chouech Es Saida w celu rekonstrukcji odwiertów CS-Sil-10 oraz CS-Sil-1. Program prac nad CS-Sil-10 obejmuje zamkniecie tulei nad piaskowcem TAGI z triasu i przeprowadzenie oceny głębiej zalegającej strefy piaskowców Tannezuft z syluru. W przypadku CS-Sil-1 Tannezuft urządzenie zainstaluje rurki syfonowe oraz otworzy dwa głębsze interwały Tannezuft.

Urządzenie do rekonstrukcji odwiertów będzie działało także na koncesjach Chouech Es Saida oraz Ech Chouech w celu przeprowadzenia różnych zabiegów przy czterech odwiertach: EC-4, ECS-1, CS-11 oraz CS-8bis, a rozpoczęcie tych prac planowane jest na pierwszy tydzień maja. Oczekuje się, że działania te spowodują wzrost produkcji, rozpoczęcie eksploatacji nowych rezerw, a także zagospodarowanie nowego obszaru z występującymi akumulacjami węglowodorów.

Program badań sejsmicznych 3D, obejmujący pozyskanie 203,5 km kw danych z pola Sanrhar, wystartuje na początku maja. Posiadane z wcześniejszego okresu nieliczne dane z badań sejsmicznych 2D wskazują na występowanie szeregu struktur, reprezentujących cztery typy zamknięcia pułapek, które ten nowy program zbada bardziej szczegółowo. Obecna produkcja z Sanrhar - prowadzona w całości z jednego tylko odwiertu - wynosi 50-60 bbl/d ropy .

Dalsze działania w Rumunii

Kontynuowane są przygotowania zgodnie z tegorocznym planem prac poszukiwawczych, który obejmuje wykonanie dwóch odwiertów oraz pozyskanie 180 km kw. danych z badań sejsmicznych 3D. Dwa odwierty - Moftinu-1001 oraz 1002bis będą wykonywane jeden po drugim, a rozpoczęcie prac nad pierwszym odwiertem przewidywane jest na wrzesień tego roku. Celem obu są piaski korytowe z okresu pliocenu zalegające na głębokości około 2.000 m, zidentyfikowane podczas badań sejsmicznych 3D. Wcześniejszy odwiert - Moftinu-1000, wykonano w roku 2012 przy czym bez uprzedniego pozyskania jakże przydatnych danych z badań sejsmicznych 3D. Moftinu-1000 natrafił na gaz, ale w ostateczności okazało się, że odwiert ten znajduje się na krawędzi strukturalnej pułapki.

Nowy program badań sejsmicznych 3D również wystartuje we wrześniu i jak się oczekuje, potrwa 6-8 tygodni. Obszar badań to 180 km kw. znajdujących się 35 km na południowy zachód od pola Moftinu i ciągnący się wzdłuż zachodniej granicy koncesji Satu Mare. Teren ten leży w obrębie dobrze rozpoznanej linii trendu węglowodorów na skraju Carei graben i pokrywa się ze złożem ropy Santau.

Niniejszy tekst stanowi tłumaczenie wybranych części informacji prasowej powstałej oryginalnie w języku angielskim przekazywanej do publicznej wiadomości przez Spółkę na terytorium państwa jej siedziby poprzez system SEDAR, która w pełnej treści jest dostępna w języku angielskim na stronie internetowej www.sedar.com po wpisaniu nazwy Spółki SERINUS ENERGY INC. pod adresem: http://www.sedar.com/search/search_form_pc_en.htm. Ponadto tłumaczenie pełnej treści informacji prasowej dostępne jest na stronie internetowej www.serinusenergy.com

Więcej na: biznes.pap.pl

kom espi amp/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 22.04.2014, 15:50
Źródło informacji ESPI
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii