Newsletter

RCB: skutki burz - stan na godz. 18 (komunikat)

29.05.2014, 23:31aktualizacja: 29.05.2014, 23:31

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Rządowe Centrum Bezpieczeństwa informuje:

W nocy (29/30.05) chłodny front atmosferyczny będzie oddziaływał w Karpatach i na Podkarpaciu. Największe opady (do 10 mm) prognozowane są w województwach: małopolskim, podkarpackim, świętokrzyskim i lubelskim.

Jutro (30.05) IMGW prognozuje okresowe opady deszczu, miejscami o natężeniu umiarkowanym (do 10 mm) na obszarze od Sudetów, Śląska Opolskiego, Górnego, przez Małopolskę po Podkarpacie i Lubelszczyznę. Nie przewiduje się gwałtownych zjawisk atmosferycznych, mogących skutkować miejscowymi zagrożeniami lub utrudnieniami.

W związku ze spływem wód z górnych części zlewni w dalszym ciągu przekroczenia stanów alarmowych mogą występować na dopływach środkowej Odry (województwa: opolskie, dolnośląskie, lubuskie i wielkopolskie).

Przekroczone stany alarmowe i ostrzegawcze:

- alarmowe: na 2 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Wisły (maksymalnie o 17 cm na Wieprzu w Krasnystawie) oraz na 4 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Odry (maksymalnie o 27 cm na Bystrzycy Dusznickiej w Szalejowie Dolnym).

- ostrzegawcze: na 7 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Wisły i 18 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Odry.

Ostrzeżenia IMGW:

- hydrologiczne trzeciego stopnia w skali trzystopniowej – wzrosty poziomów wody z przekroczeniem stanów alarmowych na terenie województw: lubuskiego, wielkopolskiego, dolnośląskiego i opolskiego.

- hydrologiczne drugiego stopnia – wzrosty poziomów wody do strefy stanów wysokich z przekroczeniem stanów ostrzegawczych na terenie województwa śląskiego.

SYTUACJA W WOJEWÓDZTWACH

- opolskie – W m. Głuchołazy, Konradów, Sławniowice, Burgrabice, Biskupów i Podlesie podtopionych zostało ok. 140 budynków. Nadal trwa przywracanie przejezdności dróg oraz pompowanie wody z budynków mieszkalnych i gospodarczych. Wydano dziś 18 tys. worków z piaskiem. Uszkodzone zostały odcinki jezdni (13 ulic w m. Głuchołazy) i dróg. Nieprzejezdne drogi – wojewódzka 411: Głuchołazy - Złote Hory, powiatowe: Burgrabice - Sławniowice, Lubotyń - Dzierżysław. Trwa usuwanie zatorów na rz. Mora w m. Burgrabice i Sławniowice. W m. Konradów zabezpieczany jest most drogowy.

- lubelskie – Silne burze i nawałnice przeszły głównie przez środkową i południową część województwa. Usunięto awarie energetyczne. Z powodu podtopienia w Lublinie ewakuowano 14 mieszkańców budynku przy ul. Janowskiej - zamieszkali tymczasowo u rodzin. Odnotowano 46 interwencji związanych z wypompowaniem wody z zalanych obiektów. Najwięcej w powiatach: lubelskim - 26, puławskim - 8, krasnostawskim - 4. Starosta Krasnostawski zwołał posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w sprawie sytuacji na terenie gm. Łopiennik Górny i Krasnystaw. Na terenie powiatu krasnostawskiego uszkodzone zostały: przepusty przy drodze powiatowej w miejscowościach Majdan Krzywski i Krzywe (mieszkańcy pozbawieni dojazdu do drogi powiatowej), droga powiatowa w miejscowości Gliniska, drogi gminne w miejscowościach Olszanka i Olszanka Kolonia oraz droga gminna w miejscowości Krzywe (nurt wody porwał koronę drogi na odcinku około 600 m. niszcząc pobocza, rowy oraz zjazdy do posesji). Ponadto doszło do podtopień i zalań licznych posesji (budynków mieszkalnych i gospodarczych) w miejscowościach Krzywe, Majdan Krzywski, Olszanka, Niemienice, Jaślików i mieście Krasnystaw. Na terenie powiatu świdnickiego - w mieście Świdnik podtopionych zostało kilkadziesiąt ulic, zalana przepompownia ścieków PEGIMEK Świdnik (trwa wypompowywanie wody), w gminie Mełgiew zalane zostały ulice w miejscowościach Jacków i Franciszków, w gminie Trawniki w miejscowości Pełczyn zalane jest 1 gospodarstwo.

- wielkopolskie – W związku z przekroczeniem stanu alarmowego na rz.. Powa (lewobrzeżny dopływ Warty) dziś o godzinie 14 w gminie Stare Miasto (pow. koniński) ogłoszono stan pogotowia przeciwpowodziowego. Zalane zostały okoliczne pola, podtopione 3 domy, a także droga powiatowa na długości 70 m w miejscowości Lisiec Wielki. Nie ma bezpośredniego zagrożenia dla ludności. Poziom wody zaczyna się obniżać. Służby pompują wodę do rowów i zabezpieczają domy przy drodze.

- dolnośląskie – Sytuacja stabilizuje się. W pow. jeleniogórskim (gm. Piechowice, Szklarska Poręba, Stara Kamienica, Podgórzyn) – trwa usuwanie podtopień piwnic, budynków, udrażnianie systemu kanalizacji i odprowadzania wody oraz udrażnianie dróg.

DZIAŁANIA SŁUŻB

- Państwowa Straż Pożarna – do godziny 17 w dniu 29.05.2014 r. przeprowadzono na terenie kraju 750 działań związanych z usuwaniem skutków gwałtownych opadów deszczu. Najwięcej w województwach: wielkopolskie 175, łódzkie 117, lubelskie 119, opolskie 77, dolnośląskie 63, podkarpackie 49, małopolskie 38, świętokrzyskie 22. Było to głównie pompowanie wody z piwnic oraz udrażnianie cieków wodnych.

- Policja – w związku z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi zaangażowanych było 40 policjantów i 20 łodzi. Ponadto do wsparcia działań na terenie odpowiedzialności Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu w dniu 27 maja br. skierowano 200 policjantów ze Szkoły Policji w Pile. W gotowości do działań Policja utrzymuje łącznie 1100 policjantów, w tym 500 policjantów ze Szkoły Policji w Katowicach, 400 policjantów ze Szkoły Policji w Słupsku oraz 200 policjantów ze Szkoły Policji w Pile.

- Siły Zbrojne RP – wydzielone siły i środki nie były aktywowane i nadal pozostają w 3-godzinnej gotowości.

- KZGW – łączna aktualna pojemność powodziowa na zbiornikach znaczących dla ochrony przeciwpowodziowej wynosi 948,0 mln m3, natomiast średnia aktualna rezerwa powodziowa do wykorzystania wynosi 146 proc. wymaganej rezerwy powodziowej.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ amt/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 29.05.2014, 23:31
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ