Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSZ informuje:
- Zmiany w Polsce i Europie Środkowej w 1989 roku przywróciły krajom tego regionu prawo do samostanowienia i umożliwiły rozwój współpracy regionalnej, której przykładem jest Grupa Wyszehradzka i Inicjatywa Środkowoeuropejska - powiedział wiceminister Artur Nowak-Far, który 3 czerwca uczestniczył w dorocznym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych Inicjatywy Środkowoeuropejskiej (IŚE) w Wiedniu. Inicjatywa obchodzi w tym roku swoje 25-lecie.
Wiceminister Nowak-Far przypomniał szczególną rolę Polski w procesie transformacji Europy. - Wybory w 1989 r. w Polsce oznaczały koniec systemu jałtańskiego i początek złożonych demokratycznych i gospodarczych reform. Były inspiracją dla innych państw komunistycznych - podkreślił.
Wiceminister odniósł się do wydarzeń na Ukrainie. Podkreślił, że Polska z zadowoleniem przyjęła wysokie standardy wyborów prezydenckich. - Właściwy przebieg procesu wyborczego i jasno wyrażona wola obywateli są kluczowe dla pozytywnego rozwoju sytuacji wewnętrznej w tym kraju – zaznaczył wiceszef polskiej dyplomacji.
Spotkanie Inicjatywy Środkowoeuropejskiej zgromadziło w Wiedniu ministrów i wiceministrów spraw zagranicznych 18 państw (członkami IŚE są: Albania, Austria, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Chorwacja, Czarnogóra, Czechy, Macedonia, Mołdawia, Polska, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Ukraina, Węgry i Włochy).
Uczestnicy spotkania przyjęli komunikat odnoszący się m.in. do niedawno wydanego raportu Grupy Refleksyjnej Wysokiego Szczebla Wspólnoty Energetycznej oraz do sytuacji na Ukrainie. - Wspólnota Energetyczna powinna w dalszym ciągu się rozwijać, by skutecznie pomóc stworzyć europejski rynek energii, gdzie energia będzie mogła swobodnie i bezpiecznie płynąć od wielu dostawców do konsumentów – powiedział wiceminister Nowak-Far.
Wiceminister Nowak-Far uczestniczył również w organizowanej przez austriacki resort spraw zagranicznych międzynarodowej konferencji nt. Bałkanów Zachodnich.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ aja/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 04.06.2014, 14:24 |
Źródło informacji | PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |