Newsletter

MSZ: w Kijowie o diasporze polskiej na Ukrainie (komunikat)

06.06.2014, 16:17aktualizacja: 06.06.2014, 16:17

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

Dwa dni po obchodach 25. rocznicy pierwszych wolnych wyborów w Polsce i w przeddzień inauguracji wybranego 25 maja br. nowego prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki, podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz spotkała się z Radą Konsultacyjną Środowisk Polskich Kijowa, działającej przy Ambasadzie RP na Ukrainie.

W spotkaniu uczestniczyli także przedstawiciele sześciu polonijnych rad konsultacyjnych działających przy Konsulatach Generalnych RP w Charkowie, Doniecku, Lwowie, Łucku, Odessie i Winnicy.

Otwierając posiedzenie połączonych rad wiceminister Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz podkreśliła, że „stosunki z Ukrainą, która wkroczyła na drogę głębokich przemian społecznych, ekonomicznych i politycznych, mają dla Polski znaczenie strategiczne, a (…) problemy mniejszości polskiej są i nadal będą przedmiotem częstych rozmów władz polskich z partnerami ukraińskimi”. – Ukraina nadal pozostanie jednym z tych krajów, w których mniejszość polska otrzymuje największe wsparcie umożliwiające kultywowanie polskości i więzi z macierzą – zaznaczyła wiceszefowa polskiej dyplomacji.

Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz przedstawiła informację o nowym rządowym programie współpracy z Polonią i Polakami za granicą. Jak zauważyła, kwestią kluczową dla życia polskiego na Ukrainie jest oświata i praca z młodzieżą. Wiceszefowa MSZ zapowiedziała nowe polsko-ukraińskie porozumienie o współpracy w sferze oświaty, które ułatwi np. wyjazdy nauczycieli z Polski do pracy na Ukrainie i zapewni stabilność szkolnictwu dla mniejszości polskiej. Omówiono m.in. sprawę tworzenia polskich szkół sobotnio-niedzielnych w szkolnictwie publicznym, monitoringu poziomu nauczania i umacniania metodyki polonistycznej.

Dyskusję poświęcono także wyzwaniom i możliwościom stojącym przed wszystkimi kręgami Polaków ukraińskich. Poruszono ponadto kwestię dostępu do polskich mediów elektronicznych na Ukrainie.

W spotkaniu, które przebiegało w obecności ambasadora RP na Ukrainie Henryka Litwina oraz konsulów generalnych z Doniecka, Kijowa i Odessy, uczestniczyło ponadto 30 liderów ruchu polskiego z całej Ukrainy.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 06.06.2014, 16:17
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ