Newsletter

NIK: IX Kongres Europejskiej Organizacji Najwyższych Organów Kontroli (komunikat)

18.06.2014, 11:42aktualizacja: 18.06.2014, 11:42

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Najwyższa Izba Kontroli informuje:

W Hadze podczas IX Kongresu Europejskiej Organizacji Najwyższych Organów Kontroli (EUROSAI) spotkali się szefowie NOK Polski, Ukrainy, Czech, Słowacji, Węgier, Litwy, Łotwy i Estonii. Spotkanie odbyło się z inicjatywy Prezesa NIK Krzysztofa Kwiatkowskiego i miało na celu podjęcie współpracy na rzecz wzmocnienia potencjału instytucjonalnego NOK Ukrainy, szczególnie w zakresie kontroli środków europejskich.

Dobiega końca IX Kongres Europejskiej Organizacji Najwyższych Organów Kontroli (EUROSAI). W wydarzeniu bierze udział blisko 60 delegacji z całej Europy. Przewodnim tematem kongresu są „Innowacje”. Delegacji NIK przewodniczył Prezes Krzysztof Kwiatkowski. Prezes NIK przypomniał uczestnikom IX Kongresu EUROSAI o przypadającej w tym miesiącu 25 rocznicy obalenia komunizmu w Polsce w 1989 roku i podziękował w szczególności Prezesowi Trybunału Obrachunkowego Portugalii Guilherme d’Oliveira Martinsowi za wspieranie w latach 80-ych opozycji demokratycznej w Polsce. Guilherme d’Oliveira Martins został odznaczony Orderem Zasługi przez Prezydenta RP i Medalem Wdzięczności przez Europejskie Centrum Solidarności.

NOKi 9 krajów porównują systemy zwalczania klęsk żywiołowych

Szefowie NOK Ukrainy, Polski, Węgier, Włoch, Mołdawii, Rosji, Białorusi, Azerbejdżanu i Kazachstanu podpisali w Hadze sprawozdanie z kontroli równoległej w obszarze wykorzystania funduszy na rzecz zapobiegania i eliminacji skutków katastrof i klęsk żywiołowych.

Kontrolę zrealizowano w ramach prac Grupy Zadaniowej EUROSAI ds. kontroli środków przeznaczonych na zapobieganie i likwidację skutków klęsk żywiołowych i katastrof, której przewodniczy Izba Obrachunkowa Ukrainy.

Na tle innych państw, które uczestniczyły w kontroli, polski system reagowania na klęski żywiołowe prezentuje się jako kompletny i skuteczny. Na etapie przeprowadzania kontroli (2012 r.) Izba wytknęła wprawdzie pewne luki w przepisach (zasiłki dla powodzian wypłacane były w oparciu o wytyczne sekretarza stanu w MSWiA, a nie jak wymaga tego polskie prawo, na podstawie co najmniej rozporządzenia), ale braki te nie utrudniły udzielania pomocy, która została przekazana w wystarczającej wysokości i na czas, a następnie została rzetelnie rozliczona.

Kontrole równoległe umożliwiają porównanie mechanizmów służących rozwiązywaniu określonych problemów w wielu państwach. Dzięki temu możliwa jest wzajemna wymiana dobrych praktyk, uczenie się od innych i przekazanie doświadczeń innych krajów do polskiej administracji. Kontrole równoległe służą także samym kontrolerom, którzy mają okazję przyjrzeć się warsztatowi pracowników NOK z innych krajów.

NOKi Grupy Wyszehradzkiej i krajów bałtyckich udzielą wsparcia Ukrainie

W Hadze podczas IX Kongresu EUROSAI spotkali się szefowie NOK Polski, Ukrainy, Czech, Słowacji, Węgier, Litwy, Łotwy i Estonii i miało na celu podjęcie współpracy na rzecz wzmocnienia potencjału instytucjonalnego NOK Ukrainy, szczególnie w zakresie kontroli środków europejskich.

Jak wiadomo, w maju br. Komisja Europejska podjęła decyzję o przyznaniu Ukrainie znacznych środków finansowych w ramach pakietu pomocowego. Znaczna część tych środków będzie podlegała kontroli Izby Obrachunkowej Ukrainy. Dlatego NOK krajów Grupy Wyszehradzkiej, w tym Polski, oraz krajów bałtyckich, postanowiły podzielić się swymi doświadczeniami i wiedzą w tym zakresie. Na spotkaniu w Hadze ustalono, że NIK będzie gospodarzem pierwszego szkolenia dla kontrolerów ukraińskich, którego datę wstępnie ustalono na listopad br. W tej chwili trwają pracę nad szczegółowym programem tego wydarzenia. Swój udział w otwarciu w Polsce już zapowiedzieli szefowie wszystkich ośmiu NOK, które wzięły udział w spotkaniu w Hadze. Uczestnicy spotkania wyrazili zadowolenie z podjęcia przez Polskę takiej inicjatywy.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ amt/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 18.06.2014, 11:42
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ