Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- Ministerstwo Spraw Zagranicznych informuje:
Szefowie dyplomacji państw członkowskich UE spotkali się w Luksemburgu, by omówić stosunki Unii z krajami wschodniego i południowego sąsiedztwa.
Rada była pierwszą okazją do wymiany opinii z nowym ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Pawło Klimkinem. Przedstawił on plan pokojowy ukraińskiego prezydenta Petra Poroszenki, który został jednomyślnie poparty przez unijnych szefów dyplomacji. W dyskusji dużo uwagi poświęcono skutkom podpisania umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą dla przyszłej współpracy UE z Rosją. Minister Klimkin wyraził opinię, że podpisanie umowy jest jedynym wyjściem dla Ukrainy, by rozwiązać problemy tego kraju w obecnej sytuacji.
Ministrowie omówili także możliwe kroki, jakie powinna podjąć UE w razie możliwych retorsji Rosji po podpisaniu umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą, w tym przede wszystkim zapowiedź wprowadzenia ograniczeń w wymianie handlowej. Podniesiono kwestię zaaranżowania trójstronnych konsultacji na ten temat z udziałem Komisji Europejskich, Ukrainy i Rosji. Odnosząc się do tej sprawy, minister Klimkin potwierdził, że strona ukraińska jest gotowa do rozpoczęcia takich rozmów, w pierwszej kolejności mogłyby się one odbyć na szczeblu eksperckim i dotyczyłyby samej implementacji umowy, a nie jej zapisów. Wydaje się, że strona ukraińska dostrzega potencjał takiego trójstronnego mechanizmu współpracy, także jako forum rozwiązywania innych problemów w relacjach handlowych UA-RU.
Ministrowie spraw zagranicznych rozmawiali również o działaniach UE w następstwie aneksji Krymu oraz odbyli dyskusję na temat sankcji, które mogą stać się przedmiotem obrad Rady Europejskiej.
Ponadto szefowie unijnej dyplomacji przedyskutowali sytuację w krajach Południowego Sąsiedztwa UE i Bliskiego Wschodu, w tym szczególnie w Libii i Iraku. W przyjętych konkluzjach zaapelowali o sprawne przeprowadzenie wyborów parlamentarnych w Libii, co powinno stanowić ważny krok do stabilizacji kraju. Ministrowie odnieśli się także do zagrożeń niekontrolowaną migracją z tych krajów, w tym szczególnie niebezpieczeństwa katastrof morskich będących tego wynikiem. Zaapelowali do rządu Libii o podjęciu kroków na rzecz zapobiegania takim wypadkom.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ kfk/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 23.06.2014, 19:33 |
Źródło informacji | PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |