Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Poznaliśmy laureatów ogólnopolskiego konkursu "Kultura uskrzydla"

24.06.2014, 15:52aktualizacja: 24.06.2014, 15:52

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Sesja fotograficzna autorstwa von Hollebena - 1
Sesja fotograficzna autorstwa von Hollebena - 1
Jak dokonać rzeczy niemożliwych - zostać superbohaterem, walczyć ze smokami, latać? Odpowiedzi na to pytanie udzielili uczestnicy konkursu fotograficznego zorganizowanego przez Fundację Orange, a inspirowanego twórczością niemieckiego artysty Jana von Hollebena. W konkursie zwyciężyły dzieci ze Szkoły Podstawowej w Purdzie w województwie warmińsko-mazurskim i w nagrodę wzięły udział w specjalnej sesji fotograficznej, zrealizowanej przez samego von Hollebena.

Konkurs "Kultura uskrzydla" zwieńczył Tydzień Akademii Orange (24 maja - 1 czerwca 2014), czyli podsumowanie 46 projektów z zakresu nowoczesnej edukacji kulturalnej, w których uczestniczyło blisko 5000 dzieci i młodzieży z 14 województw. Aby podzielić się z lokalną społecznością efektami sześciomiesięcznej przygody w roli twórców, młodzi przygotowali ponad 90 otwartych wydarzeń łączących kulturę z nowymi technologiami, m.in. maraton drukowania 3d, festiwal latawców oraz gry miejskie i pokazy filmów.

Na finałowy konkurs "Kultura uskrzydla" wpłynęło ponad 320 fotografii, nadesłanych przez organizacje pozarządowe, biblioteki, instytucje kultury pracujące z dziećmi i młodzieżą z całej Polski. Niełatwego wyboru najbardziej "uskrzydlonego" zdjęcia dokonał Jan von Holleben, który mówi o sobie, że jest graczem i wynalazcą, a piraci, smoki i wróżki to jego najlepsi przyjaciele. Mogło się o tym przekonać trzydzieścioro uczniów z Purdy, którzy wzięli udział w wyjątkowej, bajkowej sesji zdjęciowej.

"Fotografia to nie tylko spotkanie ze sztuką, ale też sposób angażowania młodych ludzi do wspólnego działania - obmyślania scenografii, układu zdjęcia, wyrażania emocji. Dzieci wcieliły się w rolę twórców i superbohaterów, a tym samym stały się współautorami zdjęć. To niezwykle cenne doświadczenie, bo wyobraźnia młodych nie zna granic i pozwala spełniać marzenia, które w dorosłym świecie wydają się nie do zrealizowania" - podsumowuje Holleben.

Jury złożone z przedstawicieli Fundacji Orange wyróżniło dodatkowo pięciu autorów "uskrzydlonych" zdjęć. Nagrody - aparaty fotograficzne - powędrują do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Oławie, Gminnej Biblioteki Publicznej w Czerwonem, Miejskiej Biblioteki Publicznej w Piekarach Śląskich, Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju wsi Łomnica Zdrój Łomniczanie oraz do Stowarzyszenia "Nadzieja Rodzinie" w Kielcach.

"Jestem pod wielkim wrażeniem kreatywności dzieci i młodzieży z tegorocznej edycji Akademii Orange. Młodzi pokazali nam jak łączyć radość i twórczą energię z nowymi technologiami, zaproponowali lokalnym społecznościom ciekawe wydarzenia, a przy tym zwiększyli swoje kompetencje cyfrowe" - mówi Jadwiga Czartoryska, prezes Fundacji Orange. Już we wrześniu 2014 r. rozpoczyna się nabór wniosków do kolejnej edycji programu Akademia Orange. Do zgłaszania swoich pomysłów na projekty edukacyjne, łączące kulturę i nowe technologie, zaproszone są wszystkie organizacje pozarządowe i instytucje kultury pracujące z dziećmi i młodzieżą. A jeszcze w czerwcu tego roku startuje siedemnaście nieszablonowych inicjatyw edukacyjnych, którym przyznano granty w ramach Programu Dotacji Fundacji Orange. Będą one realizowane przy wsparciu merytorycznym m.in. organizacji, które zdobyły doświadczenie w zakresie nowoczesnej edukacji podczas wcześniejszych edycji Akademii Orange.

Więcej informacji znajduje się na stronie: http://www.akademiaorange.pl; http://www.fundacja.orange.pl, galeria zdjęć z konkursu „Kultura uskrzydla” dostępna jest na http://www.akademiaorange.pl/kulturauskrzydla

Szczegółowych informacji udzielają:

Daria Drabik

Fundacja Orange

tel. kom. +48 508 192 217

e-mail: daria.drabik@orange.com

-

Tomasz Skupieński

Agencja Kamikaze

tel. kom. +48 502 302 379

e-mail: tomasz.skupienski@kamikaze.com.pl

Fundacja Orange prowadzi autorskie programy i wspiera wartościowe działania innych organizacji na rzecz nowoczesnej edukacji dzieci i młodzieży. Poprzez twórcze inicjatywy zachęca młodych do zdobywania wiedzy, udziału w kulturze, budowania społeczności przy wykorzystaniu Internetu i nowych technologii. We wszystkie działania Fundacji angażują się wolontariusze Orange. Fundacja została stworzona w 2005 roku przez Orange Polska S.A.

Więcej informacji: www.fundacja.orange.pl; www.facebook.com/FundacjaOrange

Jan von Holleben, ur. 1977 w Kolonii, w Niemczech. Fotograf, wcześniej edytor zdjęć i dyrektor artystyczny. Zdobywał nagrody na wielu międzynarodowych imprezach m.in. w San Francisco, Los Angeles, Tokio, Amsterdamie, Paryżu i Londynie. Stały współpracownik licznych czasopism, m.in. "Die Zeit". Wystawy jego prac były organizowane m.in. w Nowym Jorku, Paryżu, Sydney, Londynie i Berlinie.

Więcej informacji: www.janvonholleben.com

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 24.06.2014, 15:52
Źródło informacji Kamikaze
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ