Newsletter

MAC ws. konferencji „Fundusz sołecki po zamianach – nowe szanse” (komunikat)

02.07.2014, 18:04aktualizacja: 02.07.2014, 18:04

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MAC informuje:

Rafał Trzaskowski, minister administracji i cyfryzacji wziął dzisiaj (02.07 br.) udział w konferencji „Fundusz sołecki po zamianach – nowe szanse” zorganizowanej w Senacie RP przez Komisję Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej. W wydarzeniu uczestniczył również Bogdan Dombrowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji.

- Chcemy być jak najbliżej ludzi i temu służą m.in. ustawy o funduszu sołeckim oraz samorządowa, jak i budżety partycypacyjne - powiedział w trakcie inauguracji konferencji Rafał Trzaskowski, szef resortu administracji i cyfryzacji. Zaznaczył, że Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji wspiera podejmowanie decyzji przez gminy i ich mieszkańców. - Zależy nam aby gminy decydowały wspólnie z mieszkańcami o ważnych dla nich inwestycjach, bo to mieszkańcy wiedzą, czego potrzebują.

Dzięki zmianie ustawy o funduszu sołeckim gminy będą mogły przekazywać więcej pieniędzy lokalnym wspólnotom na projekty, które mieszkańcy uważają za ważne, np. place zabaw, remonty chodników, renowację boisk itp.

Minister Trzaskowski przypomniał, że w ostatnich latach fundusz sołecki tworzyło ok. 55 proc. gmin, w których są sołectwa. – W 2014 r. jest to już ok. 65 proc. gmin – podkreślił. - Wzrośnie również część wydatków funduszu, jaka będzie zwracana z budżetu państwa. Ułatwialiśmy także procedury korzystania z funduszy sołeckich. Chcemy, by korzystało z nich jak najwięcej gmin, bo jest to sposób na wzmocnienie kapitału społecznego.

Szef MAC pogratulował też finalistom tegorocznego konkursu „Sołectw@ w sieci”, nad którym objął patronat honorowy. - Cieszę się, że tak dużo osób wzięło udział w tym konkursie. Walka z wykluczeniem cyfrowym zawsze mi przyświecała, również w czasie, kiedy byłem w Parlamencie Europejskim - zaznaczył. Podkreślił, że wspieranie aktywności lokalnych liderów w społecznościach wiejskich oraz zachęcanie ich do podejmowania aktywności w sieci - w znacznym stopniu wspiera budowę społeczeństwa informacyjnego w Polsce. – Obok rozwoju infrastruktury telekomunikacyjnej zapewniającej dostęp do internetu, ważne są inicjatywy edukujące społeczność wiejską w zakresie korzystania z komputera i internetu.

Rafał Trzaskowski przypomniał również, że od 30 maja 2015 r. serwisy administracji publicznej muszą być dostosowane do potrzeb obywateli niepełnosprawnych zgodnie z międzynarodowym standardem WCAG 2.0. - Wymóg ten dotyczy serwisów publicznych w rozumieniu ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne, a jego celem jest zniesienie barier w korzystaniu z informacji. I dodał: - Warto też pamiętać, a wiem to z własnego doświadczenia, że serwis dostępny jest po prostu serwisem lepszym – wygodniejszym w użyciu, lepiej wyszukiwanym i przyjaźniejszym.

W drugiej części konferencji o cyfryzacji wsi mówił Bogdan Dombrowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji. – Dostęp do szerokopasmowego internetu jest tym medium, które powinno być dostępne na wszystkich obszarach. Umożliwienie dostępu do niego na obszarach wiejskich jest zadaniem Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji – podkreślił. Zapewnił, że MAC chce, aby ramach Narodowego Planu Szerokopasmowego internet docierał do każdej wsi w Polsce. Dodał, że w kraju obecnie realizowanych jest 14 dużych projektów, które umożliwią korzystanie z szerokopasmowego internetu. – Po zakończeniu wszystkich projektów w 2015 r. liczba mieszkańców Polski korzystających z niego wzrośnie do ok. 24 milionów osób.

Wiceminister wspomniał też o roli Latarników Polski Cyfrowej – wolontariuszy, którzy na obszarach wiejskich, prowadząc zajęcia z osobami w wieku 50+ ułatwiają im wejście w cyfrowy świat. Zapewnił też, że działania wspierające rozwój kompetencji cyfrowych s± przewidziane w Programie Operacyjnym Polska Cyfrowa, który zostanie uruchomiony w nowej perspektywie finansowej (2014-2020).

W trakcie konferencji Bogdan Dombrowski, wiceminister administracji i cyfryzacji, wręczył dyplomy i nagrody finalistom konkursu „Sołectw@ w sieci”, nad którym patronat objął szef Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji. Laureatom konkursu „Sołtys roku 2013” puchary wręczał Bogdan Borusewicz, Marszałek Senatu RP.

W konferencji udział wzięli również m.in.: Dariusz Młotkiewicz, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP, senator Janusz Sepioł, przewodniczący Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej, senator Janusz Niewiarowski, prezes Krajowego Stowarzyszenia Sołtysów oraz przedstawiciele nagrodzonych gmin.

* * *

Fundusze sołeckie pomagają realizować w sołectwach projekty wybrane na podstawie decyzji mieszkańców. Obowiązująca od 20 marca br. nowa ustawa o funduszu sołeckim ułatwia korzystanie z tych funduszy i zwiększa wsparcie dla nich z budżetu. Do tej pory gminy dostawały - w zależności od zamożności – zwrot 10 proc., 20 proc. lub 30 proc. kosztów inwestycji, o której współdecydowali mieszkańcy sołectw. Teraz jest to – odpowiednio - 20 proc., 30 proc. lub 40 proc. Regulacja umożliwia też realizowanie wspólnych projektów przez sołectwa z jednej gminy (fundusze mogą się sumować) oraz zmienianie budżetu funduszu sołeckiego w ciągu roku. Fundusze sołeckie działają w gminach posiadających sołectwa od 2009 roku. Korzysta z nich ok. 1200 gmin, czyli co druga gmina w Polsce. Nowa ustawa ma doprowadzić do tego, by z funduszy sołeckich korzystało minimum 70 proc. gmin, które maj± sołectwa.

Konkurs „SOŁECTW@ w sieci” organizuje Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów. Konkurs ma charakter otwarty. Mogą wziąć w nim udział osoby, które są autorami stron internetowych sołectw lub wsi. Celem konkursu jest przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu na obszarach wiejskich. Konkurs poprzez promocję dobrych praktyk zachęca liderów społeczności wiejskich do aktywizacji w cyberprzestrzeni.

Konkurs „Sołtys Roku” organizowany jest od 2002 r. przez redakcję „Gazety Sołeckiej” oraz Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów. Jego celem jest promowanie najbardziej kreatywnych sołtysów, aktywnych postaw i rozwój społeczeństwa obywatelskiego.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ ksi/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 02.07.2014, 18:04
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ