Newsletter

CIR: nadzwyczajne konsultacje polityczne Tuska ze światowymi przywódcami dot. tragedii na Ukrainie (komunikat)

19.07.2014, 16:33aktualizacja: 19.07.2014, 16:33

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Centrum Informacyjne Rządu informuje:

Premier Tusk odbył w czwartek i piątek szereg spotkań i rozmów telefonicznych poświęconych tragedii samolotu malezyjskich linii lotniczych na Ukrainie. Wśród jego rozmówców byli m.in. wiceprezydent USA Joe Biden, kanclerz Angela Merkel oraz premier Wielkiej Brytanii David Cameron. Premier Tusk odebrał także raport od szefów MON, MSZ i MSW. Planowana jest także rozmowa z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką, zaś w środę szef polskiego MSZ spotka się ze swoim malezyjskim odpowiednikiem.

Spotkanie UE – Malezja i możliwe nadzwyczajne posiedzenie Rady Europejskiej

We wtorek minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski spotka się z ministrami spraw zagranicznych krajów UE oraz ze stojącą na czele unijnej dyplomacji Catherine Ashton. W środę odbędzie się spotkanie strony unijnej z przedstawicielami Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN), w tym z Malezją. Głównym tematem obu spotkań będzie tragedia na Ukrainie. Rozważane jest także zwołanie nadzwyczajne posiedzenia Rady Europejskiej.

Spotkania premiera Tuska:

- z szefem MON (czwartek wieczorem),

- z szefami MON, MSW i MSZ (piątek),

- z prezydentem Bronisławem Komorowskim (piątek).

Rozmowy premiera Tuska:

- z prezydentem Komorowskim (czwartek wieczorem),

- z premierem Holandii Markiem Rutte (piątek),

- z przewodniczącym Rady Europejskiej Hermanem Van Rompuyem (piątek),

- z kanclerz Niemiec Angelą Merkel (piątek),

- z prezydentem Francji François Hollandem (piątek),

- z premierem Wielkiej Brytanii Davidem Cameronem (piątek),

- z wiceprezydentem USA Joe Bidenem (piątek),

- z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką (planowane).

Rozmowa z premierem Holandii

Premier Tusk zapewnił premiera Rutte o "współczuciu wszystkich Polaków dla rodzin zabitych i dla całej Holandii" oraz o pełnym wsparciu w działaniach politycznych, organizacyjnych i prawnych, jakie Holandia będzie podejmowała.

Rozmowa z wiceprezydentem USA

Rozmówcy potwierdzili wspólną ocenę, że do tragedii doszło przez wystrzelenie rakiety przez separatystów z kontrolowanego przez nich terytorium.

Stwierdzono, że bardzo ważne jest, by ta tragedia stała się przełomem w konflikcie na Ukrainie i doprowadziła nie tylko do zawieszenia broni, ale także rozbrojenia separatystów.

Kondolencje premiera Tuska dla rodzin ofiar tragedii

„Z głębokim smutkiem i żalem przyjąłem informację o katastrofie malezyjskiego samolotu, który rozbił się na wschodzie Ukrainy. Pragnę przekazać wyrazy współczucia i solidarności wszystkim rodzinom ofiar katastrofy. Polska w tych trudnych chwilach łączy się w bólu z bliskimi ofiar tego dramatu" – przekazał Donald Tusk.

Premier Tusk: wnioskiem powinna być presja na separatystów i Rosję

Premier podkreślił na spotkaniu z mediami, że wnioskiem, jaki płynie z tej tragedii, powinna być "bezwzględna, twarda, konsekwentna presja na separatystów, a także na Rosję", aby zaprzestać "wspierania tych, którzy odpowiadają, najprawdopodobniej bezpośrednio, za tę straszliwą tragedię".

Donald Tusk stwierdził, że na Ukrainie powinno dojść do zawieszenia broni, by ułatwić zbadanie okoliczności tragedii, ale nie za cenę uznania status quo. Podkreślił, że "oburzenie na sprawców tej zbrodni musi przełożyć się na tych, którzy wspierają jej sprawców".

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ kfk/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 19.07.2014, 16:33
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ