Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową opublikował dziś wyniki raportu na temat wpływu planowanej regulacji rynku pożyczkowego na ten sektor i na jego klientów. Wzrost bezpieczeństwa finansowego pożyczkobiorców, ukrócenie zjawiska 'rolowania' pożyczek i ograniczenie nieadekwatnie wysokich kosztów windykacyjnych - to zdaniem IBnGR najważniejsze korzyści płynące z planowanych zmian w prawie. Jednocześnie ryzyka rynkowe związane z ograniczeniem oferty pożyczkowej dla klientów są wg autorów raportu marginalne.
"Proponowane zmiany regulacyjne przyczynią się do poprawy sytuacji klientów firm pożyczkowych. Przede wszystkim zwiększą ich bezpieczeństwo finansowe oraz zmniejszą prawdopodobieństwo wejścia w pętlę zadłużenia" - powiedział dr Bohdan Wyżnikiewicz, wiceprezes Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową.
Zdaniem autorów raportu wzrost bezpieczeństwa finansowego konsumentów będzie związany z wprowadzeniem limitu na całkowity koszt pożyczki i ukróceniem mechanizmów tzw. rolowania pożyczki, czyli prolongaty spłat zadłużenia na niekorzystanych dla konsumentów warunkach. Mechanizm ten jest obecnie szczególnie popularny przy bardzo krótkich pożyczkach, udzielanych na okres do 30 dni, zwanych kolokwialnie "chwilówkami".
Drugim elementem, który pozytywnie wpłynie na bezpieczeństwo finansowe klientów, będzie ustawowe ograniczenie kosztów windykacyjnych, które obecnie w wielu firmach są nieadekwatnie wysokie w porównaniu do rzeczywistych kosztów ponoszonych przez firmy pożyczkowe w celu odzyskania długu. Biorąc pod uwagę, że klientami firm pożyczkowych są w głównej mierze osoby charakteryzujące się niską wiedzą finansową i ekonomiczną, powinno to wyraźnie poprawić pozycję konsumenta na rynku pożyczkowym.
Analizowane propozycje zmian regulacyjnych będą miały pozytywny wpływy na rozwój rynku pożyczkowego w Polsce. W ocenie Instytutu, ryzyko ograniczenia rynku mikropożyczek w następstwie wprowadzonych zmian jest marginalne, można natomiast oczekiwać pojawienia się pozytywnych efektów nowych regulacji wzmacniających trendy wzrostowe na tym rynku. Wśród tych pozytywnych efektów prorozwojowych wskazać należy przede wszystkim wzrost przejrzystości rynku i wzrost zaufania klientów do firm pożyczkowych.
"Z całą pewnością nowa regulacja wymagać będzie od wszystkich firm pożyczkowych modyfikacji oferty, jednak jesteśmy przekonani, że nowe prawo jest potrzebne i pozytywnie wpłynie na cały sektor, wzmacniając dobre praktyki oraz eliminując patologie" - mówi Patrycja Rogowska-Tomaszycka, dyrektor ds. korporacyjnych w Provident Polska.
Całość raportu dostępna jest na stronie: http://www.ibngr.pl
KONTAKT:
e-mail: ibngr@ibngr.pl
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 24.07.2014, 11:32 |
Źródło informacji | Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |