Newsletter

BBN: nowy numer kwartalnika BBN: 25 lat polskiej myśli strategicznej (komunikat)

06.08.2014, 09:49aktualizacja: 06.08.2014, 09:49

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- BBN informuje:

W niedługim czasie do zatwierdzenia przez prezydenta Bronisława Komorowskiego trafi opracowywany obecnie przez rząd projekt Strategii Bezpieczeństwa Narodowego RP. To najważniejszy dokument prezentujący interesy, cele i kierunki działań państwa w dziedzinie bezpieczeństwa. Zastąpi on strategię z 2007 r. W nowym numerze kwartalnika Bezpieczeństwo Narodowe szef BBN Stanisław Koziej oraz płk Adam Brzozowski kreślą założenia, jakie legły u podstaw procesu przygotowania strategii, a także podsumowują 25 lat kształtowania się polskiej myśli strategicznej.

Koncepcja bezpieczeństwa RP ewoluowała wraz z pozycją Polski na arenie międzynarodowej – przystąpieniem do NATO oraz akcesją do Unii Europejskiej. Zmiany znajdywały swoje odbicie w kolejnych głównych dokumentach strategicznych: Doktrynie obronnej RP (1990), Założeniach polskiej polityki bezpieczeństwa oraz Polityce bezpieczeństwa i strategii obronnej RP (1992) jak również dotychczasowych strategiach bezpieczeństwa narodowego (2000, 2003, 2007).

Nową jakość do polskiego myślenia strategicznego wniósł przeprowadzony w latach 2010–2012 Strategiczny Przegląd Bezpieczeństwa Narodowego, podczas którego dokonano kompleksowej oceny warunków bezpieczeństwa państwa, zdefiniowano strategiczne cele i sposoby ich realizacji. Przegląd stał się podstawą prac przy obecnej nowelizacji strategii.

Przygotowywany dokument utrwala dotychczasową wiedzę, ale stanowi też kolejny krok w kierunku nowoczesnego postrzegania spraw bezpieczeństwa. Widoczne jest w nim m.in. odrzucenie tendencji podporządkowywania myślenia strategicznego bieżącej praktyce politycznej. Strategie powinny określać dalekosiężne i trwałe zadania, których dopiero sposób realizacji uzależniony może być od politycznych, zewnętrznych i wewnętrznych uwarunkowań.

Dokument promuje także zintegrowane patrzenie na bezpieczeństwo narodowe. Określa cele i zadania odnoszące się do wszystkich jego dziedzin (militarnej, gospodarczej, społecznej itd.), a nie przede wszystkim do bezpieczeństwa zewnętrznego. Wiąże się z tym także podejście do wzmacniania systemu obrony państwa, angażującego już nie tylko elementy militarne i ochronne (siły zbrojne, służby itd.), ale też pozostałe ogniwa systemu bezpieczeństwa (m.in. społeczne i gospodarcze).

Co do merytorycznych założeń nowelizacji zaznacza się w artykule, że dotychczas zostały one ujęte m.in. w ramach tzw. „Doktryny Komorowskiego”, postulującej przeniesienie priorytetów z zaangażowania zewnętrznego RP na zadania związane z bezpośrednim bezpieczeństwem i obroną kraju. Temat samej „Doktryny Komorowskiego” został także szeroko omówiony w osobnym artykule zamieszczonym w kwartalniku.

Ponadto w najnowszym numerze wydawanego przez BBN kwartalnika znalazły się też teksty poruszające m.in. tematykę kontroli zbrojeń w wymiarze humanitarnym, pojęcia „czasu wojny” w polskim systemie prawnym, bezpieczeństwa dostaw gazu do państw Grupy Wyszehradzkiej czy współczesnych operacji wojskowych Stanów Zjednoczonych. Wersja elektroniczna kwartalnika dostępna jest na stronie internetowej Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ tnt/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 06.08.2014, 09:49
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ