Newsletter

MAC ws. sytuacji w Małopolsce (komunikat)

07.08.2014, 15:22aktualizacja: 07.08.2014, 15:22

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MAC informuje:

Po wtorkowych nawałnicach w województwie małopolskim (szczególnie w powiatach limanowskim i myślenickim) trwa usuwanie szkód i szacowanie strat.

Rafał Trzaskowski, minister administracji i cyfryzacji, który w środę 6. sierpnia br. był obecny w rejonach objętych skutkami nawałnic zapewnił, że "na dniach poszkodowani będą mogli otrzymać pomoc w kwocie do 6 tys. zł". Chodzi tu o zasiłki celowe, które przeznaczane są na zaspokojenie pierwszych, podstawowych potrzeb (np. zakup żywności, leków, drobne naprawy itp.). Obecnie Minister Administracji i Cyfryzacji oczekuje na wniosek wojewody małopolskiego w tej sprawie.

W następnej kolejności wypłacane będą zasiłki na remont budynków lub lokalu mieszkalnego – do 20 tys. i 100 tys. zł. Zasiłki te wypłacane są przez miejskie i gminne ośrodki pomocy społecznej na podstawie ustawy o pomocy społecznej.

Minister Pracy i Polityki Społecznej rozmawiał ze starostami powiatów limanowskiego i myślenickiego na temat możliwości uruchomienia środków z rezerwy Funduszu Pracy na usuwanie skutków powodzi. Pomoc zostanie udzielona po złożeniu przez starostów wniosków w tej sprawie.

Sytuacja w województwie małopolskim po burzach w dniach 5-6 sierpnia 2014 r.:

Burze z intensywnymi opadami deszczu spowodowały wezbrania potoków oraz gwałtowny spływ wód powierzchniowych, doprowadzając do licznych podtopień. Najwięcej zniszczeń odnotowano w powiatach: limanowskim i myślenickim. Poszkodowane zostały 2 osoby, a 6 ewakuowano do rodzin.

Podtopionych zostało łącznie 447 budynków mieszkalnych (najwięcej w powiecie limanowskim – 290 i myślenickim – 123) oraz 245 gospodarczych (odpowiednio – 167 i 61), natomiast uszkodzonych zostało 99 budynków mieszkalnych i 89 gospodarczych (powiat limanowski - 84 i 81 oraz myślenicki – 5).

W powiecie myślenickim w dalszym ciągu nie ma dojazdu (tylko dojście piesze) do 56 posesji w m. Dąbie i Krzesławice oraz dla 50 osób w m. Lipnik – os. Dział, 40 osób w m. Węglówka – os. Szczałby i 10 w m. Kobielnik os. Berdele. W powiecie limanowskim w m. Kasinka Mała brak dojazdu (uszkodzone mosty) do około 150 posesji. Żywność i woda dostarczana jest przez PSP. Bieżącej wody pozbawieni są mieszkańcy gmin: Dobczyce, Raciechowice i Wiśniowa (powiat myślenicki) oraz Mszany Dolnej (powiat limanowski) – tam woda dostarczana jest beczkowozami.

W dalszym ciągu nieprzejezdne pozostają odcinki drogi wojewódzkiej nr 964 Kasina Wielka – Dobczyce (od m. Kasina Wielka do m. Czasław – około 20 km) oraz nr 968 Lubień – Mszana Dolna (od m. Kasinka Mała do m. Mszana Dolna – około 4 km). Uszkodzone również zostały odcinki dróg powiatowych (11) oraz gminnych (9). Na terenie województwa uszkodzone zostały drogi o łącznej długości 261,44 km (224,30 km w powiecie limanowskim, 27 km w myślenickim, 5,84 km w wielickim i 4,30 km w nowotarskim).

Uszkodzeniu lub zniszczeniu uległy również 92 mosty – 49 na terenie powiatu myślenickiego i 43 na terenie powiatu limanowskiego.

W miejscowości Szczyrzyc doszło do podtopienia szpitala - do placówki w Limanowej przewieziono 3 pacjentów, natomiast pozostali zostali wypisani. Trwają prace mające na celu przywrócenie normalnego funkcjonowania obiektu.

Trwa naprawa dwóch fragmentów gazociągów w m. Kasinka Mała, które uszkodzone zostały w wyniku podmycia i uszkodzenia mostu. Dopływu gazu pozbawionych jest około 300 odbiorców - przywrócenie dostaw ma nastąpić w ciągu 48 godzin.

Zalanych zostało łącznie 382,20 ha upraw rolnych (310 ha w powiecie myślenickim, 62 ha w limanowskim i 10 w wielickim). W miejscowości Pcim osunął się grunt. Na chwilę obecną budynki nie są zagrożone.

Sytuacja w innych województwach:

W województwie kujawsko-pomorskim odnotowano kilkadziesiąt zdarzeń związanych z pompowaniem wody – Grudziądz (42), Bydgoszcz (24) i powiat świecki (8).

PSP interweniowała łącznie 411 razy (264 w związku z opadami deszczu, 104 - z silnymi wiatrami i 43 - z przyborami wody).

Najwięcej zdarzeń odnotowano na terenie województwa małopolskiego. Działania strażaków polegały głównie na wypompowywaniu wody z zalanych budynków i posesji, udrażnianiu rowów i przepustów oraz szlaków komunikacyjnych z połamanych drzew i konarów.

Prognoza na 7 sierpnia 2014 r.:

W zachodniej połowie kraju zachmurzenie małe i umiarkowane, po południu miejscami, głównie na Śląsku i wybrzeżu, wzrastające do dużego i gdzieniegdzie przelotne opady deszczu oraz burze. Na pozostałym obszarze zachmurzenie umiarkowane i duże oraz przelotne opady deszczu i burze. Prognozowana wysokość opadu podczas burz do 30 mm. Temperatura od 24 st. do 27 st., nad morzem około 23 st., a na Podhalu około 19 st. Wiatr słaby, zmienny, podczas burz w porywach do 70 km/h.

W nocy zachmurzenie umiarkowane i duże. Miejscami, głównie na wschodzie, przelotne opady deszczu i burze. Prognozowana wysokość opadu podczas burz do 20 mm. Temperatura od 13 st. do 18 st., a w rejonach podgórskich od 11 st. do 13 st. Wiatr słaby, zmienny, podczas burz w porywach do 60 km/h.

Obowiązujące ostrzeżenia IMGW:

- 4 ostrzeżenia meteorologiczne 2. stopnia dotyczące możliwości wystąpienia silnych burz z gradem (od 30 do 40 mm, lokalnie 50 mm, wiatr w porywach do 65 km/h, lokalnie opady gradu) na terenie województw: małopolskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego i śląskiego,

- 3 ostrzeżenia meteorologiczne 2. stopnia dotyczące możliwości wystąpienia intensywnych opadów deszczu (od 30 do 40 mm, lokalnie 50 mm) na terenie województw: małopolskiego, świętokrzyskiego i śląskiego.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ amt/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 07.08.2014, 15:22
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ